Bardzo jestem ciekaw, co zmieni pojawienie się Ubuntu OS na rynku smartfonów. O ile Firefox OS jest dla mnie jedynie ciekawostką, o tyle pomysł na mobilny system firmy Canonical wydaje się dużo ciekawszy. Jeszcze w tym roku będziemy mogli przekonać się, czy ten pomysł wypali.

Moim zdaniem dobre wiadomości są dwie. Pierwsza – jak podał Mark Shuttleworth dla The Wall Street Journal, od października będziemy mogli kupić smartfona z domyślnie zainstalowanym systemem firmy Canonical. Na początek jedynie na „dwóch dużych rynkach” (USA i Europa?), później zapewne Ubuntu OS będzie dostępny znacznie szerzej.

Druga dobra wiadomość jest taka, że jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli zapoznać się z Ubuntu OS i zainstalować system na własnym smartfonie. Na początek Canonical chce udostępnić swój system na Galaxy Nexusa, ale podejrzewam, że prędko pojawią się wydania (oficjalne i MOD-y fanów) także na inne urządzenia. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie przekonać się, czy Ubuntu OS wnosi coś nowego na rynek smartfonów.

Ubuntu OS

Ciekaw jestem, którzy z producentów smartfonów zdecydują się na współpracę z Canonicalem. To tak naprawdę od nich będzie zależeć, czy Ubuntu OS trafi do użytkowników. Bez odpowiedniego wsparcia ze strony producentów, mobilny system firmy Canonical będzie tylko jeszcze jedną ciekawostką, która nie będzie miała żadnego wpływu na rynek smartfonów.