Większość dostępnych obecnie serwisów mapowych występuje pod co najmniej dwiema postaciami. Pierwsza, standardowa, może być uruchamiana w oknie przeglądarki na dowolnym komputerze. Druga, mobilna, ma postać aplikacji, którą instalujemy np. w telefonie.

Fot. Caveman Chuck Coker/Lic. CC by

Mapy Google

Mapy Google to bez wątpienia najpopularniejszy serwis mapowy na świecie. Jest to także najbardziej rozbudowana oraz najdokładniejsza tego typu witryna, z której może korzystać zwykły zjadacz chleba. Interfejs składa się z głównego okna z planem lub mapą, paska bocznego i wyszukiwarki.

W obrębie głównego okna znajdziemy podstawowe kontrolki umożliwiające przemieszczanie się po mapie, zmienianie zoomu, włączanie zdjęć satelitarnych i innych. Pasek boczny służy do wyznaczania tras i tworzenia własnych map ze znacznikami. Funkcja wyszukiwarki nie wymaga chyba wyjaśniania.

Mapy Google oferują zdjęcia satelitarne o kilku poziomach szczegółowości. Na terenach słabo zurbanizowanych mamy do czynienia z fotografiami o niskiej lub średniej rozdzielczości. W dużych miastach zagęszczenie pikseli jest oczywiście dużo większe. Można bez problemu rozróżnić dachy pojedynczych budynków.

Dalsze zwiększanie zoomu może włączyć tryb zdjęć lotniczych (jeśli są dostępne). Zamiast widoku z góry mamy tutaj rzut izometryczny przypominający gry strategiczne (RTS). Fotografie są tak szczegółowe, że można dosłownie sprawdzić, jaki kolor ma bluzka wisząca na balkonie.

Google Maps

Maksymalne przybliżenie włącza tryb Street View. Od tej pory nie patrzymy już na miasto z góry, ale wędrujemy po ulicach oglądając budynki, samochody i ludzi. Możemy nawet przeczytać to, co napisano na szyldach wywieszonych przed sklepami czy punktami usługowymi.

Jak widać, jakość zdjęć to jedna z najmocniejszych stron Map Google. Dodatkowo aplikacja cechuje się bardzo wysoką szybkością działania. Linki do poszczególnych miejsc można udostępniać lub wysyłać znajomym.

Wyszukiwarka w większości przypadków bez problemu znajduje to, o co nam chodzi. Tylko w niektórych przypadkach gubi się - zamiast nazwy ulicy wyszukuje np. liceum, które ma takiego samego patrona. Dlatego czasami trzeba poprzedzić zapytanie słowem „ulica”.

Wyznaczanie tras działa z kolei bez zarzutu. Mamy do wyboru warianty najkrótszy czy najszybszy oraz tryby: samochodowy, pieszy, rowerowy oraz wykorzystujący transport publiczny. Naszkicowana na mapie trasa jest dokładnie opisana - zawarte są tu informacje o numerach dróg, odcinkach płatnych i nietypowych.

Mapy Google oferują również rozbudowaną aplikację mobilną umożliwiającą zarówno przeglądanie terenów, wyznaczanie tras, jak i wyszukiwanie określonych rodzajów miejsc (kin, bankomatów itp.). Do tego dochodzi osobna aplikacja o nazwie Nawigacja, która działa i wygląda jak samochodowy GPS i jest na większości telefonów z Androidem.

Ocena (1-10):

 • jakość zdjęć: 9,
 • szybkość działania: 9,
 • wyszukiwarka: 7,
 • wyznaczanie tras: 9,
 • dostęp mobilny: 8.

Średnia ocena: 8,4.

Bing Maps

Bing Maps to oferowana przez Microsoft alternatywa Map Google. Interfejs jest tutaj podobny do tego zastosowanego w produkcie firmy z Mountain View. Mamy główne okno, pasek boczy i wyszukiwarkę. Ten pierwszy element zawiera dodatkowo wąski pasek narzędzi umożliwiający m.in. zmianę widoku.

Korzystając z Bing Maps może nas razić niekompletnie spolszczony interfejs. Wygląda to dość niechlujnie. Odnalezienie pozostałych funkcji nie nastręcza jednak problemów. Mapy autorskie oraz wyznaczanie dojazdu zlokalizowano na pasku bocznym. Tam też jest link Nearby (w pobliżu).

Podobnie jak w Mapach Google mamy tutaj kilka poziomów szczegółowości. Niestety ogólna jakość dostępna na różnych terenach jest nieco niższa niż w przypadku produktu Google’a. Tryb Bird’s eye udaje widok izometryczny, ale próżno szukać tutaj wysokiej jakości zdjęć lotniczych.

Bing Maps

Bing Maps działa także nieco wolniej niż Mapy Google. Renderowanie głównego okna ze zdjęciami satelitarnymi trwa czasami dość długo. Brakuje płynności podczas zoomowania czy przesuwania mapy. Oczywiście końcowy efekt zależy w tym przypadku od możliwości konkretnego komputera.

Wyszukiwarka w serwisie działa sprawnie, choć też gubi się przy niektórych wieloznacznych zapytaniach (nie sugeruje nawet kilku odpowiedzi, jak Google, tylko twierdzi, że nic nie znaleziono). Wyznaczanie tras działa bardzo dobrze, ale komentarze i wskazówki są wyświetlane tylko po angielsku.

Usługa Bing Maps jest oferowana w telefonach z systemem Windows Phone. Właściciele Androidów muszą zadowolić się ograniczoną funkcjonalnością zwykłej wyszukiwarki Bing, której na dodatek nie da się zainstalować w Polsce. Nie mieliśmy więc możliwości dokładnego przetestowania jej.

Ocena (1-10):

 • jakość zdjęć: 8,
 • szybkość działania: 8,
 • wyszukiwarka: 7,
 • wyznaczanie tras: 8,
 • dostęp mobilny: 5.

Średnia ocena: 7,2.

Zumi

Zumi to polska odpowiedź na Mapy Google. Serwis cechuje się nietypowym, nowoczesnym interfejsem. Na stronie głównej mamy duże zdjęcie w formie tapety. Możemy zezwolić na automatyczne wykrywanie lokalizacji lub wpisać ją ręcznie. Ostatni krok to podanie nazwy ulicy czy innego miejsca, które nas interesuje.

Po załadowaniu mapy również zauważymy pewne różnice w stosunku do Map Google czy Bing Maps. Teren zajmuje niemal całe okno przeglądarki. Na niej rozrzucone są pola z różnymi informacjami. Jedno pozwala zmienić lokalizację, drugie podaje dane o pogodzie, trzecie to wyszukiwarka, czwarte to satelita itp.

Zumi

Do tego dochodzi duży, dobrze widoczny przycisk Wyznaczanie trasy. Niestety po jego kliknięciu wracamy do starego interfejsu Zumi. Jest on mało nowoczesny i dość powolny. Na szczęście wyświetlane przez aplikację instrukcje są dokładne i zrozumiałe nawet dla niedzielnego kierowcy.

Jakość zdjęć satelitarnych jest w największych miastach naprawdę znakomita. Z drugiej strony nie ma zdjęć lotniczych oraz widoku z ulicy.

Zumi oferuje aplikacje mobilne na Androida i iOS-a. Umożliwiają one m.in. szybkie wyszukiwanie ciekawych miejsc w pobliżu aktualnej lokalizacji (restauracji, kin itp.) czy wyznaczanie tras. Ten ostatni moduł jest bardziej podobny do typowej mapy w przeglądarce niż prawdziwej nawigacji GPS.

Ocena (1-10):

 • jakość zdjęć: 7,
 • szybkość działania: 8,
 • wyszukiwarka: 8,
 • wyznaczanie tras: 7,
 • dostęp mobilny: 7.

Średnia ocena: 7,4.

Targeo

Kolejny polski serwis umożliwiający przeglądanie map oraz wyznaczanie tras. Cechuje się trochę mniej nowoczesnym interfejsem niż konkurencja. Na stronie głównej Targeo mamy kilka pól wyszukiwania, gdzie można podać adres, pozycję GPS, przeglądać całą mapę lub wyznaczyć trasę.

Po załadowaniu danych przywita nas ten sam niezbyt ładny, ale na szczęście szybki interfejs. Mapa zajmuje prawie całe okno przeglądarki. W lewym górnym rogu mamy przyciski zoomu i przemieszczania. Tu też możemy włączyć widok satelitarny, który nadal znajduje się w fazie beta.

Targeo

Jego jakość jest całkiem imponująca - niestety działa tylko na obszarze Warszawy, Wrocławia i Poznania. Dlatego nie można przyznać za ten aspekt wysokiej oceny. Prawy pasek boczny pozwala na włączanie dodatkowych warstw informacyjnych. Tu jednak także dane są dostępne na wybranych, nielicznych obszarach.

Wyznaczanie tras działa podobnie jak w innych serwisach nawigacyjnych, czyli praktycznie bez zarzutu. Egzamin zdaje również wyszukiwarka Targeo, która bez problemu odnajduje nawet małe wsie w Bieszczadach.

Targeo oferuje aplikację mobilną, która ma standardowy zakres funkcji - wyszukuje różne rodzaje miejsc znajdujących się w pobliżu i wyznacza trasy.

Ocena (1-10):

 • zdjęcia satelitarne: 3,
 • szybkość działania: 9,
 • wyszukiwarka: 9,
 • wyznaczanie tras: 8,
 • dostęp mobilny: 7.

Średnia ocena: 7,2.

Jakdojade

W polskiej sieci można znaleźć wiele mniej lub bardziej wyspecjalizowanych aplikacji mapowych oraz nawigacyjnych. Nie oferują jednak w swoich segmentach znacznie więcej niż np. Google Maps. Wyjątkiem jest serwis Jakdojade. Dlatego poświęcimy mu nieco więcej miejsca i uwzględnimy go w naszym zestawieniu.

Po przejściu do serwisu pierwszym krokiem jest wybór miasta lub aglomeracji. Łącznie jest ich obsługiwanych kilkanaście. Interfejs to oczywiście główna mapa z paskiem bocznym. Ten ostatni umożliwia przeglądanie tras poszczególnych linii w całości oraz zalogowanie się.

Jakdojade

Przy górnym brzegu ekranu zlokalizowano znakomicie działającą wyszukiwarkę, która obsługuje nie tylko nazwy przystanków, ale także adresy zawierające nazwę ulicy oraz numer. Dzięki temu Jakdojade.pl może automatycznie wykryć najbardziej pasujący nam przystanek i kazać nam wysiąść tak, aby skrócić trasę pieszą.

Zaletą Jakdojade.pl są bardzo dokładne plany miast, zawierające nawet numery ulic wypisane na obrysach budynków. Wada to całkowity brak zdjęć satelitarnych. Z drugiej strony nie są one tu potrzebne, dlatego tego aspektu oceniać nie będziemy. Jakdojade.pl można instalować także na Androidzie, iOS-ie i Windows Phone’ie.

Ocena (1-10):

 • szybkość działania: 8,
 • wyszukiwarka: 9,
 • wyznaczanie tras: 9,
 • dostęp mobilny: 8.

Średnia ocena: 8,5.

Jak widać z powyższego zestawienia w grupie ogólnych serwisów mapowych usługa Google jest bezkonkurencyjna. Oferuje najlepszą jakość zdjęć i wysoką wydajność, choć nie jest całkowicie pozbawiona wad. Polskie serwisy wypadają słabiej, ale stanowią ciekawe uzupełnienie Map Google.

Wśród usług wyspecjalizowanych uwagę zwraca Jakdojade.pl. Witryna oferuje coś więcej niż ogólne witryny takie jak Bing Maps czy Targeo i jest bodaj najlepszą w pełni polską aplikacją mapową. Jej jedyną wadą jest brak zdjęć satelitarnych, choć moim zdaniem ich obecność nie jest obowiązkowa.