Każdy, kto choć trochę interesuje się komputerami PC, czyli stacjonarnymi, doskonale wie, jak ważnym elementem jest zasilacz komputerowy. To on stanowi główne źródło zasilania wszystkich podzespołów komputera, w tym płyty głównej, dysków, układu chłodzenia oraz wielu innych części, które bez prądu nie mogą działać. Wiedząc jaki zasilacz komputerowy wybrać, pozwalamy swojemu PC-towi pracować z optymalną wydajnością, w pełni wykorzystując jego możliwości. Z tego artykułu dowiesz się jaką moc zasilacza wybrać, jakie firmy są godne polecenia oraz jak wszystko prawidłowo ze sobą podłączyć.

Jak dobrać moc zasilacza do swojego komputera?

Czym grozi korzystanie z zasilacza o za małej mocy w stosunku do możliwości komputera i potrzeb użytkownika? Po pierwsze system chłodzenia może nie działać jak należy. W większości komputery PC wyposażone są w system chłodzenia powietrzem, do czego potrzebny jest wentylator o odpowiedniej wielkości i mocy. Jeśli nie będzie on miał właściwego zasilania, nie będzie pracować z potrzebną mocą i komputer może ulegać przegrzaniu. Nastąpi wówczas jego awaryjne wyłączenie, co grozi utratą niezapisanych prac. Jeśli nie wiesz jak dobrać zasilacz, poniżej prezentujemy krótki przewodnik po najpopularniejszych mocach tychże urządzeń.

Sprawdź, jaka moc zasilacza pasuje do twojego komputera

  • Komputer PC o małej wydajności, z 1 kartą graficzną - zasilacz o mocy 350 do 450 W
  • Komputer stacjonarny o średniej wydajności z 1 kartą graficzną - moc zasilacza 450 do 600 W
  • Mocny komputer do gier i grafiki z 1 kartą graficzną - sprawność zasilacza to 600 do 750 W

Kierując się powyższymi wskazówkami, masz szansę trafnie dobrać zasilacz do swoich potrzeb.

Do jakich komponentów komputera potrzebne jest zasilanie?

Zasilacza komputerowy podłączony do gniazdka komputerowego ma do wykonania bardzo odpowiedzialną pracę. Gdyby nie on, to komputer nie mógłby się uruchomić ani prawidłowo działać. Praktycznie każdy jego element potrzebuje prądu. Służy on zatem do zasilania płyty głównej, karty graficznej, a także odpowiada za zasilanie najbardziej wymagających komponentów komputera. Im bardziej urządzenie jest eksploatowane, tym większe jest zapotrzebowanie na prąd w nim. Dotyczy to szczególnie komputerów gamingowych oraz wykorzystywanych do obróbki wideo. Takie urządzenia najczęściej posiadają mocne, rozbudowane karty graficzne. Wykonują one tysiące obliczeń na sekundę, co nieuchronnie wiąże się z generowaniem wysokiej temperatury. Zasilanie powinno być na tyle duże, aby to zapotrzebowanie uwzględnić i ponadto zostawić jeszcze pewien zapas mocy.

Jak przygotować swój komputer na większy pobór prądu

Bardzo często jest tak, że wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z komputerami PC od zakupu podstawowego modelu. Następnie krok po kroku decyduje się na jego rozbudowę i wymienia dotychczasowe elementy na lepszej jakości. Dotyczy to płyty głównej, procesora, dysków twardych, pamięci RAM, a w końcu i kart graficznych. Wraz z tym rośnie zapotrzebowanie na prąd większej mocy, dlatego trzeba też kupić nowy, mocniejszy zasilacz komputerowy. Jeśli właśnie i ty potrzebujesz zasilacza, ale nie wiesz na jaki model się zdecydować, przedstawiamy kilka wskazówek.

Ciche zasilacze komputerowe

Zasilacz komputerowy musi nie tylko mieć odpowiednią moc, ale powinien również cicho pracować. Zasilacze także generują wysoką temperaturę, dlatego wymagają chłodzenia. Praktycznie każdy zasilacz ma wbudowany wentylator, który wprawiony w ruch chłodzi urządzenie powietrzem. Ukryty w obudowie komputera zasilacz może bardzo hałasować, a dżwięk ten jest potęgowany przez blaszaną obudowę. Jeśli zależy ci na komfortowej pracy, warto postawić na ciche zasilacze komputerowe, które znajdziesz na tej stronie https://www.euro.com.pl/zasilacze-do-komputerow-pc,_silentiumpc.bhtml.

Standardowe zasilacze ATX

Jeżeli potrzebny ci podstawowy zasilacz komputerowy, konieczny do zasilania procesora niskim napięciem, w tej roli sprawdzą się zasilacze standardowe ATX. Są to niezawodne urządzenia idealne do użytku domowego i pracy biurowej. Wyposażone są w niezbędne zabezpieczenia elektryczne, gwarantujące utrzymanie stabilnego napięcia przez cały czas ich pracy. Urządzenia takie nadają się do niemal każdego komputera stacjonarnego, na którym oglądamy filmy, przeglądamy internet i wykonujemy prace biurowe. Oferta tańszych zasilaczy ATX zaczyna się już od nieco ponad 100 zł. Wszystkie modele można obejrzeć na stronie https://www.euro.com.pl/zasilacze-do-komputerow-pc,standard!sfx.bhtml.

Podświetlane zasilacze do wydajnej karty graficznej

Na sam koniec co nieco o najciekawszym zasilaczu komputerowym, wyposażonym w podświetlane elementy LED. Nie służą one poprawie jakości pracy, ale są pewnego rodzaju gadżetem, świetnie wpasowującym się w koncepcję komputerów gamingowych z przeszklonymi obudowami. Podobnie jak inne zasilacze, i ten podłączany jest do gniazdka elektrycznego, ale podczas swojej pracy może on zmieniać kolory światła, a nawet będzie pulsować nimi w rytm muzyki lub dopasowując kolorystykę do dominującego koloru na ekranie komputera. Tego typu zasilacze znajdziesz na tej stronie https://www.euro.com.pl/zasilacze-do-komputerow-pc,podswietlane-elementy!rgb.bhtml.

Materiał zewnętrzny