Chyba każdy miłośnik gier komputerowych marzy o tym, aby samodzielnie złożyć swój komputer. Bo trzeba wiedzieć, że coraz rzadziej kupuje się tzw. gotowce w świecie PC. Możliwości zastosowania w nich różnego rodzaju komponentów dają niesamowitą okazję do tego, aby stworzyć własny, niepowtarzalny i szyty na miarę komputer. Jedynym ograniczeniem pozostaje wówczas budżet, dostępność podzespołów i oczywiście obudowy komputerowe, które chcemy zastosować.

Obudowa komputerowa kiedyś i dziś

Każdy, kto przynajmniej raz miał do czynienia z komputerem PC, może się spodziewać, że współczesne obudowy niewiele się zmieniły. Nic bardziej błędnego. Nie przypadkowo na komputery PC zwykło się mówić blaszaki. Nazwa ta wzięła się właśnie od blaszanej obudowy, najczęściej malowanej proszkowo na kolor biały, szary lub czarny, pod którą ukryta była rama komputera z przymocowanymi do niej podzespołami. Aby zdjąć obudowę, wystarczyło odkręcić 4 śrubki z tyłu i ją wysunąć. Uzyskiwaliśmy wówczas nieograniczony dostęp do komputera z każdej z 4 stron. Dzisiejsza konstrukcja obudowy komputera bardzo mocno się różni od tego, co znamy z przeszłości. Przeszklone ściany, przez które można zajrzeć do wnętrza obudowy, wielokolorowe podświetlenie LED, a do tego podświetlane wentylatory — to tylko jedne z wielu charakterystycznych cech, którymi wyróżnia się współczesna obudowa komputerowa.

Z czego produkuje się nowoczesne obudowy komputerowe?

Widząc tylko na zdjęciu polecane obudowy komputera, można się zastanawiać czy są one bezpieczne w użytkowaniu. Przeszklone ściany prezentują się naprawdę ciekawie, ale czy są odporne na przypadkowe zniszczenie? Producenci pomyśleli i o tym, dlatego obudowy produkuje się z użyciem hartowanego szkła, mającego dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przeszklony panel boczny w obudowach nie jest tylko zabiegiem dekoracyjnym i częścią przemyślanego designu. Przeszklona obudowa PC pozwala lepiej kontrolować pracę wszystkich podzespołów, bez konieczności uciążliwego odkręcania obudowy. W razie potrzeby, z przodu obudowy, na górze obudowy i na dole obudowy znajdują się specjalne drzwiczki, które można szybko otworzyć i dokonać niezbędnych usprawnień — np. oczyszczenie zakurzonych radiatorów chłodzenia wodnego.

Jaka obudowa najlepsza dla twojego komputera?

Aby wskazać jaki rodzaj obudowy komputerowej będzie najlepszy dla twoich potrzeb, musimy wiedzieć, do czego komputer ci służy. Czy tylko do pracy biurowej, nauki, grania w gry, a może obróbki filmów video? Im więcej ma on zastosowań i większe zużycie energii w nim jest, tym większe stawiane są wymagania obudowie. Pojemna obudowa PC jest przydatna wtedy, jeżeli w przyszłości zechcesz rozbudować go o nowe komponenty. Na przykład zamienić fabryczny system chłodzenia na radiatory z chłodzeniem wodnym lub zainstalować nową, większą kartę graficzną. Wygląd obudowy ma wówczas drugorzędne znaczenie, a na pierwszy plan wysuwa się aranżacja wnętrza, która pozwoli zmieścić wszystkie najważniejsze elementy. Tak czy inaczej, warto, abyś już teraz sprawdził wszystkie dostępne obudowy do komputerów PC, przedstawione na stronie https://www.oleole.pl/obudowy-pc.bhtml.

Konstrukcja obudowy micro ATX

Kupując obudowę w standardzie micro ATX, pozwoli ona nam szybko i sprawnie zainstalować wewnątrz płyty główne w tym samym standardzie. Jest to jeden z popularnych wyborów, który charakteryzuje się niską ceną i bardzo wysoką jakością wykonania. Dobra obudowa w tym przypadku nie będzie kosztować więcej niż 400 złotych i zapewni nam wiele możliwości dalszej rozbudowy, w tym wydatniejszy system chłodzenia, możliwość instalacji wentylatorów dodatkowych, a nawet chłodzenie wodne. Nie mniej istotny jest również w pełni konfigurowalny układ obudowy, pozwalający na optymalne wykorzystanie wnętrza. Jeżeli interesuje cię właśnie taki typ obudowy, to wszystko, co z nimi związane znajdziesz na stronie https://www.oleole.pl/obudowy-pc,standard!atx.bhtml.

Która obudowa posiada podświetlenie LED?

Drugim rodzajem obudów są te nazywane SilentumPC, które nie tylko wygłuszają pracę układu chłodzenia, ale dodatkowo występują z podświetleniem LED. Kupując obudowę komputerową ze wbudowanymi w nią diodami LED, nie tylko zyskamy na wystroju pokoju, ale również będziemy mogli pracować w znacznie większym komforcie. Wybierając obudowę PC z dodatkowymi wygłuszeniami, można niemal w pełni wyciszyć pracę komputera. Jak to możliwe, skoro chłodzenie procesora nadal musi działać? To prawda. Z pomocą przychodzi nam jednak chłodzenie wodą. Konstrukcja została przystosowana do jeszcze wydajniejszego chłodzenia karty graficznej. Obudowy tego typu są równie często wyposażone w filtry przeciwkurzowe oraz przeszklony panel przedni z podświetleniem, który nadaje całości futurystycznego wyglądu. Znajdujące się wewnątrz maty wygłuszające skutecznie absorbują także wibracje, mogące pochodzić od pracującego na pełnych obrotach wentylatora lub jeśli w komputerze zastosowano starszego typu dyski talerzowe. Gdzie szukać takich obudów? Możesz je obejrzeć na stronie https://www.euro.com.pl/obudowy-pc,_silentiumpc.bhtml.

Materiał zewnętrzny