Potrzebne Ci darmowe zdjęcia na bloga, media społecznościowe lub stronę internetową, ale nie wiesz, skąd je pobrać? Darmowe zdjęcia z odpowiednią licencją możesz znaleźć za pomocą Google dzięki nowej funkcji, która ulepsza filtrowanie po określonym typie licencji.

Jak znaleźć darmowe zdjęcia w Google

Każdy, kto tworzy kreatywne treści w sieci wie, że dzisiaj Internauci konsumują je oczami. Ściany tekstu nas przerażają i odrzucają, promowane są treści audiowizualne. Nic lepiej nie przyciąga wzroku niż zdjęcia. Pisząc artykuły na bloga lub przygotowując posty na media społecznościowe musimy zadbać o ich odpowiednio zachęcającą prezentację, tworząc atrakcyjną miniaturę. Graficy równie chętnie i często korzystają ze zdjęć dostępnych w bankach tzw. fotografii stockowych np. do projektów reklam. Nie każdy jednak potrzebuje (lub ma możliwość zakupu) płatnych fotek. Zatem jak znaleźć darmowe zdjęcia, które możemy legalnie wykorzystać w różnego rodzaju projektach, bez uiszczania opłaty licencyjnej?

Oprócz znanych, darmowych banków ze zdjęciami typu Pixabay, Pexels czy Unsplash do dyspozycji jest jeszcze... wyszukiwarka Google. A konkretnie, Grafika Google, czyli wyszukiwarka obrazów. Google do tej pory pozwalał filtrować wyszukiwane zdjęcia na podstawie użytku (np. komercyjnego lub niekomercyjnego), ale nie było to filtrowanie zbyt dokładne. Często można było trafić na fotografie, które po weryfikacji okazywały się mieć nieadekwatny typ licencji, a z kolei zdjęcia z popularnych darmowych (i legalnych) banków zdjęć wcale się wśród tych wyników nie wyświetlały. Google ulepszył jednak tę technologię i teraz możemy wyszukiwać zdjęcia i obrazy z podziałem na licencje płatne oraz bezpłatne.

Wyszukiwanie darmowych zdjęć za pomocą Google

Udaj się na stronę Grafiki Google. Wyświetli się wyszukiwarka obrazów, w której możemy szukać fotografii i obrazów na podstawie wybranego słowa kluczowego. Wpisz słowo kluczowe i rozpocznij wyszukiwanie.

Ustaw wyniki wyszukiwania na bezpłatne zdjęcia

No dobrze, ale widzimy tu wszystkie zdjęcia pasujące do danego hasła. Większości tych zdjęć nie możemy legalnie wykorzystywać do swoich projektów, gdyż pochodzą one np. z markowych stron i są objęte prawami autorskimi. Teraz musimy zawęzić wyniki wyszukiwania do tych pozycji, które są oparte na licencji Creative Commons.

Aby to zrobić, kliknij w zakładkę Narzędzia, a następnie rozwiń Prawa użytkownika. Wyświetlą się dwie pozycje:

  • Licencje Creative Commons
  • Licencje komercyjne i inne

Licencje komercyjne to licencje płatne, które po zakupie zdjęcia umożliwiają wykorzystywanie fotografii do dowolnych celów, w tym do dalszej ich odsprzedaży. Licencje Creative Commons to z kolei darmowe licencje, dzięki którym możemy wykorzystywać zdjęcia do swoich projektów za darmo (więcej o tym w następnym punkcie). Wybierz opcję "Licencje Creative Commons".

Wyniki z bezpłatnymi zdjęciami

Wyniki wyszukiwania się odświeżą i zobaczysz teraz tylko te zdjęcia, które objęte są bezpłatną licencją. Już po samych stronach można zweryfikować, że promowane są wyniki pochodzące ze znanych serwisów, w których można znaleźć bezpłatne zdjęcia: Pixabay, Pxhere, Pexels, Wikimedia, Pikist i tak dalej.

Oczywiście, nie oznacza to, że powinniśmy pobierać fotki w ciemno. Przed pobraniem fotografii nadal warto sprawdzić, jaka konkretnie licencja jest nałożona na dane zdjęcie. Niektóre typy licencji wymagają bowiem tzw. atrybucji, czyli umieszczenia informacji o tym, kto jest autorem zdjęcia i skąd fotografia została pobrana. Z kolei inne typy licencji nie mają żadnych wymagań i można je używać również w celach komercyjnych (np. wszystkie zdjęcia pochodzące z serwisu Pexels). Zawsze trzeba sprawdzić, jaką licencją dokładnie jest objęte zdjęcie, które pobieramy.

Na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu licencji zdjęcia?

Generalnie, wszystkie licencje Creative Commons pozwalają pobrać zdjęcia bezpłatnie. Jednak cena zdjęcia to nie wszystko. W kontekście praw autorskich ważne są jeszcze dwie kwestie:

  • uznanie autorstwa
  • sposoby wykorzystywania zdjęcia

Uznanie autorstwa (ang. attribution) to nic innego, jak umieszczenie informacji o tym, skąd mamy to zdjęcie i kto je zrobił (a także umieścić link do strony, z której zdjęcie zostało pobrane). To, czy musimy umieścić informację o autorze jest zależne od typu licencji, który został nałożony na daną fotografię.

Sposoby wykorzystania zdjęcia to z kolei zakres praw, jakie mamy do fotografii. Z reguły można podzielić je na użytek prywatny (osobisty) oraz użytek komercyjny. Jeśli zdjęcie umieszczamy jako ozdobę posta na prywatnym blogu, to mamy do czynienia z użytkowaniem osobistym. Jeśli jednak pobieramy zdjęcie i odsprzedajemy je dalej (np. jako część projektu graficznego lub jako część szablonu strony internetowej), to wtedy mówimy o użytku komercyjnym (zarabiamy bezpośrednio na zdjęciu, które jest nieodłączną częścią jakiegoś sprzedawanego przez nas produktu).

Gdzie szukać informacji o licencji? Na każdej stronie, z której możemy pobierać zdjęcia na własny użytek znajdziemy informację o konkretnym typie licencji Creative Commons, która została nałożona. Przykładowo, pobierając zdjęcia z Wikipedii znajdziemy pod obrazkiem konkretne informacje o tym, czy uznanie autorstwa (attribution) jest konieczne, a także na jaki użytek możemy zdjęcie pobrać.

Sprawdź szczegóły licencji zdjęcia

Jeśli nie możesz znaleźć informacji na stronie, z której pobierasz zdjęcie, to możesz też wykorzystać do tego Google. Kliknij zdjęcie na liście, aby wyświetlić jego podgląd na czarnym tle. Tuż pod podglądem zdjęcia będzie odnośnik Szczegóły licencji. Wybierając go, możesz zobaczyć, jakie są szczegóły danej licencji i jakie masz obowiązki wykorzystując tę fotografię w sposób bezpłatny.

Gorąco zachęcamy do tego, aby pobierać zdjęcia tylko ze stron, które jasno komunikują informacje o licencji fotografii.