Chcesz zainstalować sam sterownik do karty graficznej GeForce, bez instalacji dodatkowego oprogramowania, usług i telemetrii od NVIDII? Istnieje sposób na to, aby zainstalować sam sterownik bez żadnych dodatków. Jak to zrobić?

NVIDIA - jak zainstalować sam sterownik bez dodatków?

Paczka sterowników do kart graficznych GeForce zajmuje ponad 500MB, gdyż oprócz samego sterownika zawartych jest tam jest mnóstwo innych rzeczy. Wraz ze sterownikami NVIDIA dodaje także Panel sterowania, oprogramowanie GeForce Experience, a także mnóstwo dodatkowych funkcji typu ShadowPlay bądź 3D Vision. Instalowane są też usługi odpowiedzialne m.in. za telemetrię, czyli zbieranie danych o użyciu karty graficznej.

Części osób nie interesują te wszystkie dodatki, a usługi telemetrii tylko irytują jednostki wyczulone na punkcie swojej prywatności. W takiej sytuacji warto zainstalować sam sterownik bez zbędnych dodatków. Tylko jak to zrobić, skoro Instalator NVIDIA oferuje dość ograniczone możliwości wyboru. Istnieje sposób na to, aby wyciągnąć z instalatora tylko to, co jest niezbędne do prawidłowego działania karty GeForce. Jak to zrobić?

Krok 1: Masz już zainstalowane sterowniki NVIDIA z dodatkami? Usuń je za pomocą programu DDU

Zanim przejdziemy do instalacji samego sterownika bez zbędnych dodatków, najpierw należy zająć się tym, co już mamy w komputerze. Musimy usunąć aktualne sterowniki wraz ze wszystkimi dodatkowymi funkcjami, programami i usługami, które instalator sterowników NVIDIA nam zainstalował.

Odinstalowywanie sterownika NVIDIA za pomocą DDU

Najlepszym sposobem na oczyszczenie komputera ze sterowników NVIDIA (wraz ze wszystkimi dodatkami) jest użycie programu DDU, czyli Display Driver Uninstaller. Poświęciliśmy temu osobny artykuł, więc zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem całkowitego odinstalowywania sterowników NVIDIA lub AMD.

Krok 2: Instalacja samych sterowników NVIDIA za pomocą narzędzia NVSlimmer

Gdy mamy już wykasowane wszystkie sterowniki graficzne wraz z dodatkami za pomocą programu DDU, to teraz możemy przejść do zainstalowania czystego sterownika z nowego instalatora. Potrzebujemy w tym celu pobrać najnowszy zestaw oficjalnych sterowników ze strony NVIDIA, a także program NVSlimmer, za pomocą którego wyodrębnimy z niego tylko niezbędne komponenty.

Pobierz najnowsze sterowniki NVIDIA

Pobierz program NVSlimmer

Wypakuj program NVSlimmer w wybrane przez siebie miejsce, a następnie go uruchom. Po uruchomieniu pojawi się okienko z prośbą o wskazanie pliku. W tym miejscu musimy wskazać plik .EXE z oryginalnym instalatorem sterownika NVIDIA.

Wskaż plik z instalatorem sterowników NVIDIA

Aplikacja NVSlimmer przeanalizuje plik i rozłoży go na części pierwsze, wyodrębniając wszystkie indywidualne elementy, a następnie wyświetli nam ich listę i pozwoli wybrać, co chcemy zainstalować. Do działania karty graficznej potrzebne są tylko elementy zaznaczone pogrubioną czcionką i komunikatem „(required)”.

Wybierz komponenty do instalacji sterownika

Reszta jest opcjonalna, aczkolwiek jeśli gracie w gry komputerowe, to zachęcamy, do zaznaczenia komponentu „PhysX” w sekcji z podstawowymi elementami, gdyż te biblioteki są często wymagane do uruchomienia gier.

W zasadzie, to nie musimy niczego zmieniać, gdyż najpotrzebniejsze i jednocześnie najbardziej podstawowe rzeczy są domyślnie zaznaczone. Wystarczy kliknąć przycisk „Install”, aby zainstalować tylko zaznaczone elementy i gotowe. Uzyskamy czysty, najnowszy sterownik bez zbędnych dla wielu osób dodatków.