Instalacja CyanogenMod 11 na Xperii SP - krok po kroku

W tym poradniku pokażę wam krok po kroku proces instalacji CyanogenMod 11 na naszym smartfonie Xperia SP, którego sam jestem posiadaczem. Do instalacji NIE JEST potrzebny odblokowany bootloader i tą kwestią nie będziemy się tu zajmować. Potrzebować będziemy jednak Roota oraz recovery CWM / TWRP, co oczywiście pokażę jak zainstalować.

Z oczywistych przyczyn zalecam wykonywanie wszystkich operacji tylko przez osoby nieco bardziej zaznajomione ze smartfonami i komputerami . Nie biorę żadnej odpowiedzialności za uszkodzony sprzęt. Do wykonania wszystkich operacji potrzebna będzie umieszczona w telefonie karta SD o pojemności min. 1GB.

Przygotowanie #1: Włącz tryb debugowania USB i instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł

Przy wykonywaniu wszystkich kroków należy mieć uaktywniony w telefonie tryb debugowania USB (Ustawienia > Opcje programistyczne > Debugowanie USB). Musimy także uaktywnić możliwość instalowania aplikacji z nieznanych źródeł (Ustawienia > Zabezpieczenia > Nieznane źródła).

Przygotowanie #2: Instalacja sterowników do Sony Xperia SP

Abyśmy mogli cokolwiek zrobić, wymagane jest posiadanie działających sterowników USB i ADB dla naszego telefonu. W tym celu podpinamy telefon kablem USB do komputera i instalujemy oraz aktualizujemy program Sony PC Companion dostarczony wraz z telefonem.

Przygotowanie #3: Instalacja Flashtoola na komputerze Windows

Flashtool to narzędzie, za pomocą którego będziemy instalować sporą część wymaganych komponentów. Jest to absolutnie wymagany program i bez niego nic nie zrobimy.

1. Pobierz Flashtool z oficjalnej strony i zainstaluj go w domyślnym folderze (na dysku C).

2. Przejdź do folderu "C:\Flashtool\Drivers\" i uruchom znajdujący się tam plik Flashtool-drivers.exe.

3. Na liście sterowników do zainstalowania zaznacz:

- Flashmode drivers

- Fastboot drivers

- Common drivers Viskan board

- Xperia Z and SO-02E

4. Kliknij przycisk "Install". Jeśli wyświetli się komunikat z informacją o niepodpisanych cyfrowo sterownikach, kliknij "Zainstaluj mimo to".

Jeśli wszystko zainstalowało się pomyślnie, możesz przejść do kolejnego kroku. Użytkownicy Windowsa 8 / 8.1 mogą napotkać problem podczas instalacji sterowników. Należy wtedy wyłączyć  konieczność cyfrowego podpisywania sterowników - wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku "Jak instalować niepodpisane sterowniki w Windows 8".

------------------

UWAGA! Które kroki mam wykonać?

Jeśli posiadasz:

  • Androida 4.3 bez roota, to wykonujesz wszystkie kroki 1-6.
  • Androida 4.1.2 bez roota, to wykonujesz kroki 2-6
  • Androida 4.1.2 z rootem, to wykonujesz kroki 3-6
  • Androida 4.3 z rootem, to wykonuesz kroki 5-6

------------------

Krok 1: Powrót do oficjalnego oprogramowania Android 4.1.2 (tylko jeśli jesteś na 4.3 i nie masz roota).

1. Pobierz oficjalne oprogramowanie 4.1.2 w wersji FTF dla Xperia SP.

2. Przenieś pobrany plik do katalogu "C:\Flashtool\Firmware"

3. Odłącz kabel USB od telefonu i wyłącz telefon.

4. Uruchom Flashtool (Flashtool.exe dla systemu 32-bitowego, Flashtool64.exe dla systemu 64-bitowego) i poczekaj aż program się włączy (pierwsze uruchomienie może trwać długo).

Narzędzie Flashtool

5. Kliknij w ikonę błyskawicy - wyświetli się nowe okno, w którym wybieramy Flashmode. Z menu po lewej stronie wybierz pobrany wcześniej plik z oprogramowaniem .254. Następnie kliknij przycisk "Flash" w dolnym prawym rogu. Po chwili wyświetli się informacja o konieczności podłączenia telefonu.

Flashtool w trybie Flashmode - wybór pliku do sflashowania

6. Weź telefon do ręki (powinien być wyłączony). Wciśnij i przytrzymaj boczny przycisk ściszania głośności. Cały czas trzymając wciśnięty przycisk podłącz kabel USB do telefonu. Po chwili zaświeci się zielona dioda - wtedy możesz puścić przycisk głośności. W programie Flashtool rozpocznie się wgrywanie oprogramowania.

7. Po pomyślnym wgraniu oprogramowania odłącz kabel USB i wyłącz program Flashtool. Następnie uruchom telefon (pierwsze uruchomienie może trochę potrwać). Teraz jesteśmy z powrotem na Androidzie 4.1.2 i możemy wykonać roota.

Krok 2: Robienie roota na Androidzie 4.1.2

W tej części zrobimy root na Androidzie 4.1.2. Proces składa się z wgrania starszego kernela (.257) podatnego na root, zrobienia roota i powrotu do do oryginalnego kernela (.254 lub .245 w zależności od posiadanej wersji).

1. Upewnij się, że masz włączone debugowanie USB w telefonie oraz instalację aplikacji z nieznanych źródeł, a następnie odinstaluj lub wyłącz aplikację McAfee Security (blokuje robienie roota).

2. Przejdź do "Ustawienia > Informacje o telefonie" i sprawdź końcówkę numeru kompilacji. Jeśli wykonywałeś krok nr 1 w tym poradniku, to powinien wyświetlać się na końcu numer „.254”, ale jeśli miałeś już wcześniej zainstalowanego Androida 4.1.2, to może być „.245”. Informacja ta będzie nam potrzebna na samym końcu w celu powrotu do prawidłowego kernela.

3. Wyłącz telefon i upewnij się, że jest odłączony od komputera.

4. Pobierz plik kernela podatnego na root XperiaSP_C530X_12.0.A.1.257_KernelOnly.ftf, a następnie umieść go w katalogu "C:\Flashtool\Firmware".

5. Uruchom Flashtool, kliknij w ikonę błyskawicy, przejdź do trybu „Flashmode” i wybierz z listy po lewej plik kernela ".257". Kliknij w przycisk "Flash".

Flashowanie kernela .257

6. Wciśnij i przytrzymaj przycisk ściszania na telefonie. Trzymając przycisk podłącz kabel USB. Puść przycisk, gdy na telefonie zaświeci się zielona dioda. Poczekaj na wgranie kernela, a następnie odłącz telefon, zamknij Flashtool i włącz ponownie telefon.

7. Pobierz narzędzie do robienia roota - DooMLoRD Easy Rooting Toolkit v18. Rozpakuj pliki do katalogu "Root" na dysku C lub na pulpicie.

8. Podłącz telefon kablem USB w trybie debugowania do komputera, a następnie uruchom plik "runme_win.bat" i podążaj zgodnie z instrukcją (należy upewnić się, że mamy tryb debugowania i instalacje nieznanych aplikacji). Potwierdzamy wgranie roota wciskając dowolny klawisz na klawiaturze.

Robienie roota na Androidzie 4.1.2 w Xperii SP

9. Na ekranie telefonu może się wyświetlić prośba o potwierdzenie połączenia z komputerem w trybie debugowania. Potwierdzamy i czekamy na wgranie roota. Telefon uruchomi się ponownie. Na liście aplikacji powinien znajdować się teraz SuperSU. Jeśli go nie ma, to uruchamiamy ponownie runme_win.bat i próbujemy do skutku.

10. Po pojawieniu się ikony SuperSU będziemy mieć zrobionego roota. Teraz wyłączamy telefon, a na komputerze pobieramy odpowiedni kernel w zależności od wersji, jaką mieliśmy w drugim kroku.

XperiaSP_C530X_12.0.A.2.254_KernelOnly.ftf - dla kompilacji .254

LUB

XperiaSP_C530X_12.0.A.2.245_KernelOnly.ftf - dla kompilacji .245

11. Umieszczamy pobrany plik kernela w katalogu "Firmware", tam, gdzie mamy Flashtoola. Następnie uruchamiamy Flashtool i powtarzamy kroki 5-6, flashując tym razem kernel .254 lub .245, w zależności od posiadanej przez nas kompilacji. Gotowe - mamy zrootowanego Androida 4.1.2.

Krok 3: Wgranie ClockworkMOD Recovery (CWM) do Androida 4.1.2

Gdy już mamy zrootowanego Androida 4.1.2, to teraz możemy zainstalować CWM. Da nam to możliwość instalacji nieoficjalnego oprogramowania, co pozwoli wgrać z powrotem Androida 4.3 ze zrobionym rootem.

1. Pobierz CWM 6.0.3.2 dla Androida 4.1.2 dla Xperii SP.

2. Rozpakuj archiwum ZIP do katalogu "Recovery_SP" na pulpicie.

3. Włącz telefon i podłącz go kablem USB do komputera.

4. Uruchom plik "install.bat" z katalogu "Recovery_SP", a następnie wciśnij "1" by potwierdzić instalację. Na ekranie telefonu może wyświetlić się prośba o potwierdzenie uprawnień SuperUsera - potwierdzamy.

Wgrywanie CWM do Androida 4.1.2

Gotowe, CWM jest już wgrany. Do CWM wchodzimy poprzez ponowne uruchomienie telefonu i wciskanie (ciągłe wciskanie, nie przytrzymywanie) przycisku ściszania. Poruszanie się po menu następuje za pomocą przycisków głośności (Vol+ w górę, Vol- w dół). Potwierdzamy wybranie opcji przyciskiem Power.

Zanim tam jednak wejdziemy, musimy pobrać odpowiednie pliki z kroku poniżej.

Krok 4: Powrót do Androida 4.3 razem z rootem.

Aby zainstalować CyanogenMod 11 musimy mieć najpierw jakąkolwiek wersję Androida 4.3 wraz z rootem w systemie. Niestety nie ma możliwości przejścia do CyanogenMod 11 bezpośrednio z Androida 4.1.2. Zatem kolejnym krokiem jest powrót do Androida 4.3 zachowując roota i wgranie nowego kernela Flashtoolem.

1. Pobierz zmodyfikowanego Androida 4.3 z wbudowanym rootem dla Xperii SP (C5303_signed_061114_200919.zip - link zaktualizowany 29 lipca 2014) w formacie ZIP

Powyższy odnośnik nie działa? Alternatywny link: Zrootowany Android 4.3 w serwisie MEGA (link zaktualizowany 19 listopada 2014)

 

2. Pobierz aplikację Super_SU kompatybilną z Androidem 4.3 (link zaktualizowany - 16 sierpnia 2014) w formacie ZIP.

3. Przekopiuj obydwa pobrane pliki ZIP na kartę pamięci w telefonie (zewnętrzna karta SD, min. 1GB).

4. Wyłącz telefon, a następnie uruchom go ponownie i cały czas wciskaj przycisk ściszania. Wyświetli się menu ClockworkRecovery MOD (CWM).

ClockWorkMod Recovery

5. Wybierz "Wipe Cache Partition"

6. Przejdź do "Advanced" i wybierz "Wipe Dalvik Cache".

7. Wybierz "install zip" i wskaż pobrany plik ZIP z Androidem 4.3 z zewnętrznej karty SD (external card). Rozpocznie się instalacja Androida 4.3.

8. Po instalacji ponownie wybierz "install zip" i wybierz plik "SuperSU.zip".

9. Gotowe - uruchom ponownie smartfona. Mamy teraz zrootowanego Androida 4.3.

Krok 5: Instalacja CWM / TWRP na zrootowanym Androidzie 4.3

Gdy już jesteśmy na zrootowanym Androidzie 4.3, to teraz pora zainstalować kompatybilne recovery CWM i TWRP (TeamWin Recovery Project) dla tej wersji systemu. TWRP jest nam potrzebne do wgrania najnowszej wersji CyanogenModa 11. Wszystkie tryby recovery wgramy za jednym zamachem.

1. Pobierz CWM / TWRP dla Xperii SP (zaktualizowany link od janusz3312)

2. Rozpakuj pobrane archiwum ZIP do dowolnego katalogu na pulpicie.

3. Na smartfonie po raz kolejny włącz Debugowanie USB i instalację aplikacji z nieznanych źródeł, a następnie podłącz telefon do komputera kablem USB.

4. Uruchom plik "install.bat", a następnie wybierz opcję nr 1 („Philz, CWM Touch and TWRP for Xperia SP C530X”), aby zainstalować CWM i TWRP na swoim telefonie.

Instalacja philz, CWM Touch i TWRP na Xperii SP 4.3

5. Gotowe, CWM i TWRP są zainstalowane w telefonie.

Wchodzenie do wybranego recovery jest proste. Po ponownym uruchomieniu smartfona zaświecą się trzy diody obok siebie (zielona, biała, czerwona), a następnie na chwilę pojawi się tylko niebieska dioda. Wtedy wciskamy przycisk zgłaśniania by wejść do CWM, przycisk ściszania by wejść do TWRP lub przycisk kamery by wejść do dotykowego CWM. Do instalacji CyanogenModa skorzystamy z TWRP.

Krok 6: Instalacja CyanogenMod 11

Gdy mamy zrootowanego Androida 4.3 z zainstalowanym TWRP, to w końcu możemy przejść do pobrania i zainstalowania CyanogenModa 11. Teoretycznie możemy go też instalować za pomocą CWM, ale ostatnie wersje lepiej współpracują z TWRP.

1. Pobieramy CyanogenMod 11 dla Xperii SP z zablokowanym bootloaderem (wersja z 27 listopada 2014)

2. Pobieramy GAPPS dla CM11, wybierając wersję "Android 4.4.3+ for CM 11" (aplikacje Google, takie jak Sklep Play, Gmail itp. - link zaktualizowany 16 sierpnia 2014).

3. Pobieramy kernel C5303_12.1.A.1.205_FW.ftf i kopiujemy go do katalogu "Firmware", tam, gdzie jest Flashtool.

4. Z karty SD możemy usunąć już wcześniejsze pliki ZIP. Następnie kopiujemy pliki ZIP z CyanogenModem 11 i GAPPSami na kartę pamięci.

5. Wyłączamy telefon i uruchamiamy go ponownie, wchodząc do TWRP (instrukcja krok wyżej).

6. Robimy "Wipe Data" oraz formatujemy partycję System (format system).

7. Wybieramy "Install" i wskazujemy paczkę ZIP z CyanogenModem 11.

8. Po pomyślnej instalacji ponownie wchodzimy do instalowania pliku ZIP z karty pamięci, tym razem wskazując plik ZIP z GAPPSami.

9. Wyłączamy telefon (ale nie uruchamiamy go jeszcze!).

10. Uruchamiamy Flashtoola na komputerze, klikamy w ikonę błyskawicy, wybieramy Flashmode, wskazujemy plik C5303_12.1.A.1.205_FW.ftf i klikamy "Flash". Przytrzymujemy na telefonie przycisk ściszania i cały czas go trzymając podłączamy kabel USB. Gdy zapali się zielona dioda, puszczamy przycisk. Czekamy na ukończenie flashowania kernela.

11. Po ukończeniu odłączamy kabel USB, wyłaczamy Flashtoola i uruchamiamy telefon.

CyanogenMod 11 na Xperii SP

Gratulacje, zainstalowałeś CyanogenMod 11.

Aktualizacja - Październik 2014. 

Uwaga! Po zainstalowaniu CyanogenModa 11 mogą pojawiać się powiadomienia o dostępności aktualizacji systemu. Nie należy tych aktualizacji instalować, gdyż nie są przeznaczone na zablokowany bootloader. Wszelkie nowsze wersje CM11 na Sony Xperie SP należy instalować z poziomu Recovery i pobierać tylko z linków, które są wyraźnie oznaczone jako wersje dla zablokowanego bootloadera (LBL - Locked Bootloader).