Na niektórych stronach internetowych działają skrypty wykorzystujące moc naszego komputera w celu „kopania” kryptowalut. Można to jednak zablokować. Zobacz, jak blokować kopanie kryptowalut w przeglądarce Firefox.

Jak włączyć blokowanie koparek kryptowalut w Firefox

Większość serwisów internetowych utrzymuje się z wyświetlania reklam. Jednak niektóre serwisy upatrują źródła zarobków w innych sposobach. Jednym z takich sposobów jest wykorzystywanie naszej mocy komputera w celu uruchamiania skryptów JS (JavaScript) „kopiących” kryptowaluty (np. skrypt CoinHive). Odwiedzający udostępnia moc swojego komputera w celu obliczania kryptowalut. Powoduje to bardzo duże obciążenie komputera.

Oczywiście takich stron nie jest aż tak dużo, jednak warto się przed tym zabezpieczyć, jeśli obawiamy się, że nasz komputer zostanie wykorzystany w trakcie odwiedzin witryny do tego celu. Nie są to skrypty tworzące typowe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa, jednak powodują wysokie i niechciane obciążenie komputera. Firefox w wersji 67 i nowszych posiada wbudowaną funkcję, która ma na celu wychwytywanie koparek kryptowalut i blokowanie ich działania. Jak włączyć te opcje?

Blokowanie koparek kryptowalut na stronach WWW w Firefox

Opcje blokowania tego typu elementów zostały dodane w Firefox 67. Ta wersja przeglądarki jest dostępna, póki co, w wersji Beta (stabilna wersja zostanie udostępniona prawdopodobnie w połowie maja). Jeśli zatem chcesz skorzystać z tej opcji już teraz, to konieczne jest zainstalowanie Firefox Beta.

Pobierz Firefox Beta

Zainstaluj przeglądarkę z powyższego linku, a następnie uruchom Firefox i wejdź do ustawień. W tym celu kliknij ikonę menu w górnym prawym rogu i wybierz „Opcje”. Pojawi się ekran ustawień, w którym należy udać się do zakładki „Prywatność i bezpieczeństwo”.

Wejdź do opcji blokowania treści w Firefox

W tym miejscu możemy zarządzać opcjami blokowania treści, ciasteczek, danych do logowania itp. Na samej górze znajdziesz sekcję „Blokowanie treści”. To właśnie w tym miejscu można blokować niechciane elementy na stronach WWW.

Domyślnie ustawione jest standardowe blokowanie niechcianych elementów, które po prostu ogranicza elementy śledzące na stronach internetowych w oknach prywatnych. Aby uaktywnić opcję blokowania koparek kryptowalut, zaznacz opcję „Własne”, a następnie ją rozwiń.

Teraz możemy samemu zdecydować, co chcemy blokować. Po rozwinięciu zakładki „Własne” znajdziemy w tym miejscu pole „Elementy używające komputera użytkownika do generowania kryptowalut”.

Włącz blokowanie koparek kryptowalut w Firefox

 

To właśnie ta opcja umożliwia zablokowanie skryptów wykorzystujących moc naszego komputera do „kopania” kryptowalut. Zaznacz tę opcję, a następnie kliknij przycisk „Odśwież wszystkie karty”.

Po zaznaczeniu opcji blokowania koparek kryptowalut możesz powrócić do przeglądania sieci. Jeśli Firefox rozpozna na stronie skrypt JavaScript wykorzystujący moc obliczeniową naszego komputera do obliczania kryptowalut, to od razu go zablokuje.

Trzeba jednak pamiętać, że skuteczność blokowania jest uzależniona od filtrów, z których Firefox korzysta. Funkcja blokowania koparek kryptowalut działa w oparciu o bazę filtrów udostępnionych dla Firefoksa przez serwis Disconnect. Bez problemu zablokujemy w ten sposób najpopularniejsze skrypt kopiące, takie jak CoinHive czy JSEcoin.