Zainstalowało Ci się w przeglądarce rozszerzenie, którego nie da się normalnie usunąć, gdyż blokuje ono dostęp do ustawień dodatków? Zobacz, jak usunąć takie dodatki z przeglądarek Chrome oraz Firefox.

Usuwanie rozszerzeń, które blokują ustawienia w Chrome i Firefox

O tym, że niektóre rozszerzenia do przeglądarek mają na celu utrudnianie życia użytkownikom wie już prawie każdy internauta. Rozszerzenia przeglądarek są oprogramowaniem jak każde inne, i również wśród nich można znaleźć złośliwe pozycje. Niedawno pojawił się nowy rodzaj szkodliwych rozszerzeń do Chrome i Firefoksa, których nie można usunąć w normalny sposób.

Jak usunąć dodatek do przeglądarki? Wystarczy wejść do ustawień rozszerzeń i go stamtąd usunąć, prawda? W przypadku nowego typu złośliwych dodatków nie jest to takie proste. Okazuje się, że powstają nowe rozszerzenia, które całkowicie blokują dostęp do sekcji ustawień odpowiedzialnej za zarządzanie rozszerzeniami w przeglądarce. Gdy taki dodatek zostanie nam zainstalowany w Chrome lub Firefox, to każda próba wejścia do ustawień wtyczek skończy się przekierowaniem w inne miejsce. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak usunąć tego typu wtyczki z przeglądarki?

Ręczne usuwanie szkodliwych rozszerzeń z Chrome

W przypadku Chrome konieczne będzie ręczne usunięcie szkodliwych rozszerzeń za pomocą Eksploratora plików. W tym celu należy przejść do folderu ze swoim profilem w Chrome, w którym przechowywane są pliki rozszerzeń.

Oto ścieżki, w których znajdziemy rozszerzenia Chrome w zależności od systemu operacyjnego.

  • Windows: C:\Users\NAZWA_UZYTKOWNIKA\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions
  • Linux: /home/NAZWA_UZYTKOWNIKA/.config/google-chrome/default/Extensions
  • macOS: Users/NAZWA_UZYTKOWNIKA/Library/Application Support/Google/Chrome/Default/Extensions

W Windowsie można bardzo szybko wejść do odpowiedniej ścieżki, korzystając ze skrótu. Wciśnij kombinację klawiszy Win+R, aby wyświetlić okno uruchamiania, a następnie wpisz i potwierdź poniższe polecenie:

%localappdata%

Zostaniesz od razu przeniesiony do folderu AppData\Local\ w swoim katalogu użytkownika. Teraz wejdź po prostu do podfolderu Google\Chrome\User Data\Default\Extensions\.

Foldery odpowiedzialne za rozszerzenia w Chrome

Znajdziesz tu listę folderów z dziwnymi nazwami. Te nazwy to identyfikatory poszczególnych rozszerzeń – każdy folder odpowiada za inne rozszerzenie. Aby łatwo zidentyfikować, za jakie rozszerzenie odpowiada dany folder, można otworzyć plik manifest.json za pomocą Notatnika lub programu Notepad++.

Ten plik znajduje się w folderze każdego rozszerzenia i zawiera pełną nazwą wtyczki, której dany folder dotyczy. Wystarczy otworzyć folder z wtyczką, kliknąć prawym przyciskiem myszy na pliku manifest.json i wybrać opcję otwarcia go za pomocą Notatnika bądź edycji w Notepad++.

Otwórz plik Manifest.json

Wśród tekstu znajdziesz pole "default_title", w którym znajduje się pełen tytuł wtyczki. Przykładowo, w przypadku wtyczki uBlock Origin wygląda to tak:

"default_title": "uBlock Origin"

Sprawdzanie nazwy rozszerzenia, które jest w danym folderze

Gdy już namierzysz folder zawierający uciążliwą wtyczkę, której nie da się normalnie usunąć, to teraz wystarczy, że po prostu usuniesz cały katalog za nią odpowiedzialny. Po ponownym uruchomieniu Chrome wtyczki już nie będzie.

Usuwanie dodatków z Firefox, które blokują dostęp do ustawień

W przypadku Firefox sprawa jest nieco łatwiejsza, gdyż przeglądarka z liskiem zawiera opcję trybu awaryjnego. Możesz uruchomić Firefoksa w trybie awaryjnym, który automatycznie wyłącza wszystkie dodatki, ale jednocześnie daje dostęp do ich ustawień.

Aby to zrobić, należy zmodyfikować skrót do przeglądarki. Kliknij prawym przyciskiem myszy na skrócie do Firefoksa i wejdź do jego właściwości. Jeśli skrót masz przypięty na stałe do paska zadań, to najpierw przytrzymaj klawisz Shift, a dopiero potem kliknij w ikonę przeglądarki prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”.

Wejdź do właściwości skrótu Firefox

We właściwościach przejdź do zakładki „Skrót” i znajdź pole „Element docelowy”, w którym wpisana jest ścieżka prowadząca do pliku Firefox.exe. Na samym końcu dopisz poniższy fragment:

-safe-mode

Cała ścieżka po dopisaniu powyższego fragmentu powinna wyglądać tak, jak poniżej:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -safe-mode

Dopisz fragment -safe-mode na końcu ścieżki do pliku EXE

Zapisz zmiany przyciskiem „Zastosuj”, a następnie kliknij „OK”, aby zamknąć okno. Teraz uruchom przeglądarkę. Pojawi się nowe okienko, informujące o tym, że próbujemy uruchomić program w trybie awaryjnym.

Uruchom tryb awaryjny w Firefox

Kliknij w przycisk „Uruchom w trybie awaryjnym”. Przeglądarka włączy się w bezpiecznym trybie i możesz teraz udać się do sekcji „Dodatki” w ustawieniach, a następnie usunąć kłopotliwą wtyczkę.