Google Chrome jest najczęściej używaną przeglądarką internetową i to nie tylko do przeglądania stron internetowych, ale także do pobierania plików na nich hostowanych. Za pomocą Google Chrome można pobrać praktycznie każdy rodzaj pliku, który można następnie otworzyć i wykorzystać według własnego uznania. Niektórzy użytkownicy zgłaszają jednak, że pobrane pliki otwierają się automatycznie bez konieczności ich klikania. W tym przewodniku pokażemy, jak wyłączyć automatyczne otwieranie pobranych plików w Google Chrome.

Najważniejsze informacje:

 1. Google Chrome może automatycznie otwierać pobrany typ pliku z poziomu przeglądarki.
 2. Na szczęście można wyłączyć automatyczne otwieranie pobranych plików przez Google Chrome.

Domyślnie Google Chrome pobiera pliki i zapisuje je w folderze Pobrane w systemie Windows lub Mac. Może to spowodować, że liczba plików będzie bardzo duża, co utrudni wyszukiwanie nowo pobranego pliku. Aby uniknąć konieczności wyszukiwania pliku, Google Chrome oferuje możliwość ręcznego otwarcia pliku. Wiele osób nie wie jednak, że posiada ona również funkcję, która umożliwia otwieranie nowo pobranych plików, jeśli są one określonego typu.

To ostatnie jest tym, co zaskakuje użytkowników, którzy nieumyślnie lub omyłkowo włączyli tę opcję i narzekają, że pliki otwierają się automatycznie po pobraniu. Jeśli jesteś jednym z tych użytkowników, przedstawiamy Ci jak wyłączyć automatyczne otwieranie pobranych plików z Google Chrome:

Co to jest i jakie są korzyści z automatycznego otwierania pobranych plików w Chrome.

Przeglądarka Google Chrome ma ustawienie, które umożliwia automatyczne otwieranie plików po ich pobraniu. W szczególności umożliwia automatyczne otwieranie plików określonego typu lub formatu. Na przykład możemy sprawić, że wszystkie pliki PDF lub png, które pobieramy z Internetu za pomocą Google Chrome, będą otwierane automatycznie bez konieczności klikania pobranego pliku z folderu pobierania.

Główną zaletą tej funkcji jest możliwość zautomatyzowania procesu pobierania. Powiedzmy, że możemy przyspieszyć otwieranie pobranych plików, ponieważ po pobraniu nie trzeba będzie ich szukać i otwierać z folderu pobierania. Włączenie automatycznego otwierania plików w Chrome eliminuje ten kłopot i zapewnia natychmiastowy dostęp do pobranych treści, zwiększając w ten sposób produktywność.

Jednak nie zawsze wszystkim się to podoba, więc wielu użytkowników może zastanawiać się, jak wyłączyć automatyczne otwieranie pobranych plików w Google Chrome.

Jak automatycznie otwierać pobrane pliki w przeglądarce Chrome

 • Otwórz przeglądarkę Google Chrome i pobierz plik.
 • Po rozpoczęciu pobierania w interfejsie przeglądarki pojawi się ikona pobierania.
 • Kliknij tę ikonę lewym przyciskiem myszy, aby wyświetlić pobrane pliki.

 • Na liście kliknij prawym przyciskiem myszy żądany plik.
 • Po wyświetleniu menu należy wybrać opcję: Zawsze otwieraj pliki tego typu.

Od teraz wszystkie pliki w tym samym formacie będą automatycznie otwierane za każdym razem, gdy zostaną pobrane z Google Chrome.

Jak zapobiec automatycznemu otwieraniu wszystkich pobranych plików w Chrome, wyłączając tę funkcję.

 • Zaloguj się do Google Chrome.
 • Kliknij ikonę trzech pionowych kropek.
 • W menu należy wybrać opcję: Ustawienia.

 • Tutaj, w sekcji po lewej stronie okna, musisz przejść do: Pobrane pliki.
 • Zobaczysz teraz opcję: Automatycznie otwieraj określone typy plików po pobraniu.
 • Kliknij przycisk obok opcji: Wyczyść.

 • Automatycznie, opcja zniknie z ekranu ustawień, co oznacza, że teraz żadne typy plików nie będą otwierane automatycznie po pobraniu w Google Chrome.

Jak zapobiec automatycznemu otwieraniu określonych typów plików po pobraniu w przeglądarce Google Chrome.

 1. Otwórz przeglądarkę Chrome.
 2. Przejdź do pobranych plików.
 3. Kliknij ikonę pobierania.
 4. W menu znajdź plik w formacie, który chcesz zablokować przed automatycznym otwieraniem podczas pobierania.
 5. Zobaczysz, że w menu kontekstowym opcja Zawsze otwieraj pliki tego typu wyświetla znak: V
 6. Kliknij tę opcję, aby ją dezaktywować.
 7. Od tego momentu pliki w tym formacie pobierane w Chrome nie będą otwierane automatycznie.

Ważna uwaga: Ta metoda dezaktywacji ma wpływ tylko na wskazany typ plików. Wszystkie inne pliki, które mogą mieć włączoną tę funkcję, będą nadal otwierane automatycznie po pobraniu. Oznacza to, że należy wykonać tę samą operację dla każdego typu pliku.

Ostrzeżenia i wady automatycznego otwierania pobranych plików w Chrome.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to nie zaleca się włączania otwierania niektórych typów pobranych plików, takich jak te w formacie .exe. Ten typ pliku wykonywalnego zazwyczaj inicjuje instalację programów i oprogramowania. Jeśli plik .exe zawiera złośliwe oprogramowanie lub wirusy, Google Chrome otworzy go po pobraniu i uruchomi, powodując rozprzestrzenianie się wirusów.

Osobista opinia

Chociaż funkcja ta z pewnością może być przydatna do skracania i przyspieszania otwierania pobranych plików z Chrome, może być nieco irytująca, a nawet niebezpieczna. Jeśli o mnie chodzi, to nie zawsze chcę otwierać wszystkie pobrane pliki bezpośrednio. Jeśli więc wszystkie pliki są otwierane automatycznie, będziesz musiał je zamykać ręcznie.

Szczególnie preferuję funkcję Otwórz plik, która pozwala mi otworzyć pobrany plik ręcznie i bezpośrednio z interfejsu przeglądarki Google Chrome. Daje mi to możliwość decydowania, które pobrane pliki chcę otworzyć, a które nie.

Ponadto najbardziej negatywnym aspektem tej funkcji jest to, że może ona narazić komputer na ryzyko, ponieważ niektóre pliki mogą instalować oprogramowanie na komputerze. Dlatego jeśli pobierzemy takie pliki i zawierają one złośliwe oprogramowanie lub wirusy, przeglądarka Google Chrome otworzy je i może zainfekować komputer.

Mój wniosek jest taki, że powinieneś być ostrożny z tą funkcją i jeśli zdecydujesz się z niej skorzystać, powinieneś zawsze używać jej do otwierania plików takich jak obrazy i nigdy nie włączać jej dla plików instalowalnych lub wykonywalnych.