Żyjemy w erze fałszywych wiadomości (Fake News), za pomocą których próbuje się manipulować opinią publiczną i osiągnąć dowolny ze swoich celów. Problem polega na tym, że ilość informacji publikowanych i udostępnianych w Internecie, a dokładniej na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter, sprawia, że ​​naprawdę trudno jest zweryfikować każdą wiadomość, która do nas dociera. Na szczęście pojawia się coraz więcej narzędzi do weryfikacji wiadomości (Fact-Check), takich jak: Google Fact Check Tools.

Największa wyszukiwarka w Internecie poważnie traktuje kwestię dezinformacji i aby pomóc w walce z tą plagą, Google udostępnia użytkownikom narzędzie, które pozwala użytkownikom wykryć, czy wiadomość jest fałszywa, czy nie.

Najlepszą rzeczą w narzędziu Google Fact Check Tools jest to, że jest ono dostępne w wielu językach, a przede wszystkim to nie Google określa, które wiadomości są fałszywe, a które nie, ale raczej pomagają mu oficjalne i renomowane organizacje Fact Check, które oznaczają wiadomości jako prawdziwe lub fałszywe.

Narzędzia Google Fact Check działa jako agregator sprawdzonych kontrolerów wiadomości. W ten sposób to nie Google decyduje, co jest prawdą, a co fałszem; coś, co byłoby bardzo kontrowersyjne i skrytykowane przez najbardziej sceptycznych użytkowników; raczej wykorzystuje kontrole i weryfikacje już przeprowadzone przez sprawdzone instytucje i pokazuje je użytkownikom, gdy szukają tytułu lub nazwiska osoby.

Poniżej pokażemy szczegółowo, jak korzystać z narzędzia Google Fact Check Tools, aby zweryfikować, czy wiadomość jest prawdziwa czy fałszywa.

Jak wykryć fałszywe wiadomości za pomocą Google Fact Check

1. Uzyskaj dostęp do następującego linku: Fact Check Explorer Google

2. Po wyświetleniu narzędzia w zakładce przeglądarki musisz przejść do sekcji: Explorer (eksplorator)

3. Teraz w głównej części ekranu (Fact Check Explorer) wpisz nagłówek lub imię osoby, którą chcesz zweryfikować.

4. Możesz również wskazać, czy chcesz wyszukiwać w określonym języku, czy też chcesz otrzymywać wyniki weryfikacji w jakimkolwiek innym.

5. Po naciśnięciu klawisza Enter zostanie przeprowadzone wyszukiwanie, a wyniki weryfikacji pojawią się tuż poniżej.

6. Ta lista pokaże tekst lub temat do zweryfikowania, źródło weryfikacji i ocenę na ten temat (prawda lub fałsz). Co więcej, zostanie również wyświetlony link do pełnego artykułu sprawdzającego fakty, pokazujący więcej danych i powody, dla których nagłówek lub żądane stwierdzenie zostało sklasyfikowane jako prawdziwe lub fałszywe.