Chcesz robić zdjęcia RAW za pomocą swojego iPhone'a? Jest to możliwe dzięki specjalnej aplikacji. Zobacz, jak robić zdjęcia w formacie RAW i czym się one różnią od zwykłych zdjęć, które są zapisywane od razu do JPG.

Zdjęcia RAW w iPhone - jak je robić?

Chcesz mieć pełną kontrolę nad zdjęciami, które robisz w iPhone? W takim wypadku musisz zacząć robić zdjęcia w formacie RAW, który zachowuje surową, nieskompresowaną wersję tego, co zarejestrował aparat. Pliki RAW to swego rodzaju wirtualne negatywy zdjęć, w których zachowana jest nieporównywalnie większa ilość informacji o zarejestrowanej scenie. Plik RAW nie jest w żaden sposób kompresowany, posiada znacznie więcej informacji (np. szerszą rozpiętość tonalną) i umożliwia szczegółową edycją przed tzw. „wywołaniem”, czyli zapisaniem go do docelowego formatu (np. JPG).

Z oczywistych względów plik RAW jest znacznie większy niż zdjęcie JPG, gdyż zawiera większą ilość szczegółów, informacji o kolorach, sprzęcie itp. Po zrobieniu takiego zdjęcia należy otworzyć plik RAW w odpowiednim programie do edycji fotografii, dostosować go do swoich potrzeb za pomocą dostępnych suwaków (RAW oferuje ogromne możliwości edycji m.in. związanych z oświetleniem czy cieniami) i wyeksportować do wybranego formatu np. JPG lub PNG.

Jest tylko jeden problem – iPhone domyślnie nie pozwala robić zdjęć w tym formacie. Jak zatem robić zdjęcia w formacie RAW w iPhone, a także jak je potem „wywołać”, czyli odpowiednio edytować i zapisać do formatu JPG bądź PNG zgodnie z naszymi ustawieniami? Zobaczmy.

Zdjęcia RAW w iPhone

Jako że domyślna aplikacja do robienia zdjęć w iPhone nie ma funkcji pstrykania fotek w formacie RAW, to musimy skorzystać z innej aplikacji. W App Store znajdziemy ich kilka, ale jeżeli interesuje Cię darmowe rozwiązanie, to wybór jest praktycznie jeden, czyli aplikacja VSCO.

VSCO to świetna aplikacja do edycji zdjęć, posiadająca mnóstwo funkcji związanych z dostosowywaniem fotografii do własnych potrzeb, a na dodatek posiada właśnie funkcję robienia zdjęć w formacie RAW. Dzięki temu od razu w jednej aplikacji możemy pstryknąć fotkę w formacie RAW, a następnie ją „wywołać” z preferowanymi ustawieniami do bardziej popularnego formatu, jakim jest JPG czy PNG.

Pobierz VSCO z App Store

Po zainstalowaniu aplikacji uruchom ją, a następnie przejdź do ekranu robienia zdjęcia za pomocą ikony aparatu w górnym lewym rogu. Pojawi się teraz interfejs Aparatu. Domyślnie VSCO jest ustawiony w tryb robienia zdjęć JPG, w których stosowane jest automatyczne przetwarzanie i „ulepszanie” od Apple. Aby przejść w tryb zdjęć RAW, dotknij ikony „RAW” w dolnym lewym rogu.

Zaznacz opcję robienia zdjęć RAW

Gdy ikona RAW jest podświetlona na biało, to znaczy, że zdjęcie zostanie zapisane do tego formatu. Szara ikona oznacza zdjęcie w JPG. Po dotknięciu i podświetleniu ikony RAW na biało możesz zrobić zdjęcie i zostanie ono zapisane w pożądanym przez nas formacie.

Po zrobieniu zdjęcia możesz przejść do zakładki „Studio” i znaleźć swoją fotografię w formacie RAW. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. Gdy robimy zdjęcie RAW w VSCO, to zapisywane są w rzeczywistości dwie kopie fotografii - jedna w formacie JPG z filtrami od Apple, druga w faktycznym pliku RAW. Dlaczego tak się dzieje?

VSCO do podglądu zdjęć na liście w zakładce „Studio” wyświetla wersje JPG, gdyż te są mniejsze i dzięki temu aplikacja działa po prostu szybciej. Dopiero gdy wejdziemy do trybu edycji konkretnego zdjęcia, to wyświetli się prawidłowy plik RAW.

 

Edycja zdjęcia RAW

Obrazek: vsco.co

Możesz zobaczyć, że zdjęcie RAW (widoczne podczas edycji) jest nieco ciemniejsze niż podgląd w JPG w zakładce Studio, co widać na powyższym zrzucie ekranu. Dzieje się tak dlatego, że w pliku RAW nie są nałożone żadne efekty i ulepszenia, które standardowo są nakładane na JPG, który jest wykorzystywany do wyświetlania podglądu.

W trybie edycji możesz dostosować zdjęcie do swoich potrzeb. Możesz zmienić poziom ekspozycji zdjęcia, wyciągnąć cienie, dostosować oświetlenie, temperaturę kolorów i wiele innych opcji. Po wprowadzeniu zmian możesz opublikować zdjęcie w docelowym formacie typu JPG.

Taki proces można nazwać „wywołaniem” zdjęcia, jako że RAW to surowy negatyw wprost z Twojego aparatu, a JPG to już przetworzone i gotowe do udostępnienia zdjęcie, uwzględniające Twoje zmiany i pozycję suwaków wszystkich opcji edycji. Gdy masz już wywołany plik RAW w formacie JPG, to możesz podzielić się nim ze znajomymi, udostępnić w serwisie społecznościowym czy też po prostu zachować w Galerii.