Przepaść jakościowa między lustrzankami cyfrowymi a zaawansowanymi telefonami komórkowymi, takimi jak iPhone 12 Pro, jest coraz mniejsza. Do tej pory jedną z głównych różnic między aparatami iPhone i SLR były zdjęcia w formacie RAW. Zdjęcia RAW to pliki (zdjęcia), które przechowują wszystkie informacje, o zrobionym zdjęciu. W ten sposób plik ten można później edytować w znacznie bardziej zaawansowany sposób.

Powiązane: Jak zapisywać wiadomości głosowe w wiadomościach iPhone'a

Do tej pory iPhone mógł zrobić zdjęcie i zapisać go tylko jako HEIF (High Efficiency Image File Format), który ma łatwą konwersję do JPG lub PNG. Oznacza to, że robiąc zdjęcie iPhonem, po prostu zapisuje on obraz i odrzuca wszystkie informacje o parametrach obrazu w momencie wykonywania zdjęcia.

Oczywiście standardowe zdjęcia zrobione iPhonem można edytować, jednak mogą one stracić wiele informacji podczas edycji, ponieważ nie wszystkie dane są przechwytywane przez czujnik w momencie robienia tego zdjęcia, tak jakby to się stało ze zdjęciem w dowolnym formacie RAW.

To już jednak przeszłość, ponieważ Apple właśnie włączył format RAW dla iPhone'a 12 Pro i Max. Ta nowa funkcja i format został nazwany jako Apple ProRAW, który można aktywować z poziomu ustawień iOS, a po aktywacji zdecydować, czy go używać, czy nie, już w samej aplikacji iPhone Camera.

Przed aktywacją funkcji Apple ProRAW w telefonie iPhone w celu robienia zdjęć w formacie RAW należy pamiętać o kilku rzeczach:

- Zdjęcia zrobione w formacie RAW zostaną zapisane w 12-bitowym formacie DNG.

- Zdjęcia wykonane w formacie RAW zajmą około 25 MB

- Zdjęcia wykonane w formacie RAW nie są zgodne z HDR, Deep Fusion ani trybem nocnym.

To powiedziawszy, poniżej pokażemy Ci krok po kroku, jak aktywować funkcję Apple ProRAW, abyś mógł robić zdjęcia w formacie RAW (DNG) za pomocą iPhone'a:

Jak aktywować Apple ProRAW na swoim iPhonie z iOS.

1. Zaktualizuj iPhone'a do iOS 14.3 lub nowszego.

2. Otwórz Ustawienia

3. Przejdź do opcji: Aparat

4. W następnej wybierz opcję: Formaty

5. Tutaj znajdziesz funkcję Apple ProRAW, której przełącznik musisz aktywować, aby opcja pojawiłasię w aparacie Twojego iPhone'a.

 

Jak robić zdjęcia RAW za pomocą iPhone'a (DNG)

1. Po aktywacji Apple ProRAW otwórz aparat iPhone'a.

2. W aparacie będziesz musiał przejść do opcji Zdjęcie.

3. Teraz zobaczysz, jak opcja RAW będzie wyświetlana u góry ekranu, która zostanie domyślnie przekreślona (wyłączona)

4. Kliknij RAW, aby aktywować funkcję.

5. Jeśli RAW nie jest przekreślony, wykonaj zdjęcie naciskając spust migawki.

6. Spowoduje to automatyczne zrobienie i zapisanie zdjęcia.

7. Teraz przejdź do aplikacji Zdjęcia, aby zobaczyć, że zdjęcia zrobione w formacie RAW pokażą w podglądzie słowo RAW.

8. Jeśli na przykład zdecydujesz się wysłać ten obraz RAW do innego użytkownika lub do siebie pocztą elektroniczną, plik będzie miał format .DNG, który jest formatem RAW.