Smartfony stają się coraz potężniejsze, a oferta gier na iOS i wrażenia z grania na urządzeniach mobilnych wciąż ewoluują. Nowy tryb Game Mode dla iPhone'a jest kolejnym przykładem tej ewolucji. Funkcja ta, wbudowana w system operacyjny iOS 18, optymalizuje wydajność telefonu podczas sesji gier, aby uniknąć spadków FPS i obejmuje pewne ulepszenia podczas korzystania z kontrolerów bezprzewodowych i słuchawek AirPods. Ale jak dokładnie to działa i co trzeba zrobić, aby z tego skorzystać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Najważniejsze informacje:

  1. Firma Apple zaprezentowała Tryb Gry (Game Mode) na WWDC 2024 w ramach premiery iOS 18 i iPadOS 18.
  2. Funkcja jest już dostępna w deweloperskiej wersji beta systemu iOS 18 i zostanie wbudowana w telefony wszystkich użytkowników, którzy dokonają aktualizacji do systemu iOS 18.
  3. Po otwarciu gry na iPhonie masz możliwość włączenia lub wyłączenia Trybu Gry dla tej sesji.

Dowiedz się, jak uzyskać lepsze wrażenia i płynniejszą rozgrywkę z gry dzięki trybowi Game Mode w telefonie iPhone. W tym poście powiemy ci, o co w tym wszystkim chodzi i jak skonfigurować Game Mode na swoim telefonie.

Czym jest i jak działa Tryb Gry (Game Mode) w systemie iOS 18?

Game Mode to nowa funkcja dostępna dla iPhone'a i iPada z systemami operacyjnymi iOS 18 i iPadOS 18. Funkcja ta działa w podobny sposób do Trybu Gry ogłoszonego dla macOS w zeszłym roku, który jest dostępny dla mac OS Sonoma i nowszych wersjach na komputerach Apple Silicon.

Przy włączonym trybie Game Mode, po otwarciu gry, system redukuje zadania w tle i przydziela grze więcej zasobów iPhone'a. Pozwala to utrzymać wyższą liczbę klatek na sekundę przez dłuższy czas i uniknąć spadków FPS podczas wielogodzinnych sesji grania.

Oprócz zapewnienia większej stabilności FPS Tryb Gry poprawia responsywność kontrolerów bluetooth, zmniejszając opóźnienia. To samo dotyczy dźwięku podczas korzystania ze słuchawek AirPods Pro 2, gdzie opóźnienie dźwięku jest zmniejszone, gdy funkcja jest włączona.

Wreszcie, osoby korzystające ze słuchawek AirPods 3, Pro lub Max mogą korzystać z trybu gry z niestandardowym dźwiękiem przestrzennym, aby uzyskać znacznie lepsze wrażenia.

Jak korzystać z Trybu Gry na iPhonie w iOS 18

Chociaż Apple nie udostępniło wymagań sprzętowych dla Game Mode, wiemy, że funkcja będzie dostępna wyłącznie w iOS 18. Do czasu oficjalnego wydania aktualizacji, aby uzyskać Game Mode, musisz zainstalować deweloperską wersję beta iOS 18. Najlepiej jednak poczekać, aż Apple włączy aktualizację na Twoim urządzeniu.

Jeśli masz już iOS 18, zauważysz, że Game Mode jest automatycznie aktywowany po otwarciu gry wideo na telefonie, wyświetlając powiadomienie u góry ekranu przez kilka sekund.

Istnieje jednak możliwość wyłączenia trybu gry za każdym razem, gdy rozpoczynasz nową sesję gry. Wystarczy dotknąć powiadomienia po otwarciu aplikacji gry, zanim powiadomienie zniknie.

Pamiętaj, że wyłączenie Trybu Gry spowoduje, że procesy działające w tle pozostaną uruchomione, a gra będzie miała mniej zasobów przydzielonych do urządzenia (niższy priorytet), co może wpływać na liczbę klatek na sekundę, a tym samym na płynność rozgrywki, opóźnienie dźwięku podczas korzystania ze słuchawek AirPods i szybkość reakcji kontrolerów Bluetooth.

Osobiste wnioski

Jak widzieliśmy, funkcja Game Mode wbudowana w iOS 18 minimalizuje aktywność w tle, aby utrzymać wysoką liczbę klatek na sekundę, zoptymalizować połączenie ze słuchawkami i kontrolerami bezprzewodowymi z PlayStation, Xbox lub innymi kompatybilnymi kontrolerami bluetooth.

Teraz gdy klasyki takie jak Tomb Raider, Call of Duty i Age of Empires mają wersje mobilne, a także nadchodzą tytuły nowej generacji na iPhone'a lub iPada, takie jak Resident Evil Village, posiadanie funkcji poprawiającej wrażenia z gry na iPhonie jest czymś, co każdy gracz mobilny z pewnością doceni.

Na korzyść Androida przemawia jednak fakt, że Game Mode istnieje w tym systemie operacyjnym od lat, a wersja na Androida oferuje większe możliwości dostosowywania, dzięki czemu jest bardziej wszechstronna.