Od czasu pojawienia się modelu językowego GPT-4 i dodania wtyczek, ChatGPT stał się najbardziej kompletnym chatbotem sztucznej inteligencji przynajmniej jak do tej pory. Wśród wszystkich rzeczy, które możemy zrobić za pomocą bota konwersacyjnego OpenAI, jest jedna, która jest bardzo przydatna dla studentów, badaczy i nauczycieli: możliwość przesłania pliku PDF lub Word w celu jego podsumowania, zadawania pytań dotyczących jego treści i znacznie szybszego wyszukiwania konkretnych informacji. Oto jak przesłać i „rozmawiać” o dokumencie, jeśli masz ChatGPT Plus, a także najlepsza darmowa alternatywę, która nie wymaga subskrypcji Plus.

Najważniejsze informacje:

  1. Możliwe jest przesłanie pliku PDF do ChatGPT za pomocą wtyczki zawartej w planie subskrypcji ChatGPT Plus.
  2. Jeśli korzystasz z darmowej wersji ChatGPT, możesz zainstalować rozszerzenie przeglądarki, aby przesyłać dokumenty do czatu.
  3. Przesłanie dokumentu do ChatGPT umożliwia rozpoczęcie rozmowy ze sztuczną inteligencją na temat jego treści, zadawanie konkretnych pytań dotyczących tekstu i otrzymywanie podsumowań.

W tym przewodniku pokażemy, jak przesyłać pliki PDF lub .doc i używać ChatGPT do podsumowywania plików PDF.

Jak przesłać pliki Word lub PDF do ChatGPT za pomocą rozszerzenia Chrome (bez ChatGPT Plus)

Wtyczki umożliwiające przesyłanie dokumentów do ChatPDF są dostępne wyłącznie w ramach subskrypcji Plus. Istnieje jednak rozszerzenie przeglądarki internetowej, za pomocą którego można przesyłać pliki PDF, TXT i Word, a nawet arkusze kalkulacyjne (XLSX).

Mowa tutaj o ChatGPT File Uploader, rozszerzenie dostępne w Google Chrome i Microsoft Edge, które automatycznie kopiuje, wkleja i wysyła zawartość pliku PDF lub DOCX przesłanego na czat, dzieląc go tak, aby nie przekraczał limitu znaków ChatGPT.

Oto jak korzystać z rozszerzenia w ChatGPT:

1. Otwórz Google Chrome lub Microsoft Edge i zainstaluj ChatGPT File Uploader ze strony Chrome Web Store, klikając przycisk „Dodaj do Chrome” (w Chrome) lub „Pobierz” (w Edge).

2. Kliknij „Dodaj rozszerzenie”.

3. Rozpocznij nowy czat w ChatGPT i kliknij przycisk „Prześlij plik” w prawym dolnym rogu. Wybierz plik PDF lub DOCX i kliknij „Otwórz”.

4. Tekst dokumentu zostanie automatycznie wysłany na czat, podzielony na części. Jak widać na poniższym zrzucie ekranu, ChatGPT podsumuje lub skomentuje tekst, a Ty możesz zacząć zadawać sztucznej inteligencji pytania dotyczące jego treści.

Jak przesłać PDF do ChatGPT za pomocą wtyczki (ChatGPT Plus)

Jeśli masz ChatGPT Plus, możesz uzyskać dostęp do bardziej zaawansowanego narzędzia w sekcji wtyczek OpenAI: AskYourPDF. Wtyczka ta obsługuje pliki PDF, TXT, PPT, PPTX, EPUB i RTF, ale nie dokumenty Word.

Aby z niej skorzystać, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz ChatGPT i zaloguj się na swoje konto OpenAI.
  2. Rozwiń menu w lewym górnym rogu, wybierz „GPT-4” i otwórz sklep z wtyczkami klikając na „Plugin store”.
  3. Wyszukaj „AskYourPDF” i kliknij przycisk „Zainstaluj”.
  4. Otwórz stronę AskYourPDF w przeglądarce i kliknij przycisk „Prześlij dokument”. Następnie wybierz plik z komputera.

5. Możesz teraz zadawać pytania dotyczące tekstu bezpośrednio na stronie AskYourPDF. Wystarczy wpisać zapytanie na czacie i kliknąć ikonę po prawej stronie, aby je wysłać.

6. Aby przenieść pliki PDF do ChatGPT, kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu, a następnie „Kopiuj ID”.

7. Wklej kod ID i wyślij go do ChatGPT, aby rozpocząć rozmowę o swoim dokumencie.

Osobiste wnioski na temat przesyłania do dokumentów PDF do ChatGPT

Narzędzia AI, takie jak ChatGPT, otworzyły przed nami świat możliwości, których jeszcze w pełni nie odkryliśmy. Dzięki nowym funkcjom włączonym przez wtyczki GPT Plus, możemy teraz również używać ChatGPT do podsumowywania dokumentów i zadawania sztucznej inteligencji pytań na ich temat.

Oprócz plików PDF, alternatywne rozszerzenie Chrome i Edge, które widzieliśmy, pozwala nam również przesyłać pliki takie jak Word. Chociaż to rozwiązanie ma więcej ograniczeń niż oficjalna wtyczka AskYourPDF, to prawda jest taka, że obie funkcje są naprawdę przydatnymi opcjami, jeśli chodzi o podsumowywanie czy szczegółowe poznawanie treści wszelkiego rodzaju dokumentów.