Szukasz aplikacji do edycji zdjęć w smartfonie, a wbudowane opcje Galerii nie wystarczają? Zapomnij o Instagramie i podobnych aplikacjach. Do profesjonalnej edycji zdjęć najlepszy jest darmowy edytor Snapseed. 

Snapseed - profesjonalna edycja zdjęć na urządzeniach mobilnych

Na smartfony jest wiele aplikacji do edycji zdjęć w Sklepie Play i AppStore. Znajdziemy tu nawet pozycje od firmy Adobe, nawiązujące do legendarnego Photoshopa (Photoshop Express, Photoshop Fix). Warto jednak wiedzieć, że jeśli szukamy czegoś prostego, ale jednocześnie potężnego i pozwalającego wykonać profesjonalną obróbkę zdjęć, to jednym z najlepszych narzędzi jest Snapseed, czyli edytor zdjęć zaprojektowany przez Google.

Snapseed jest w pełni darmową aplikacją, która pozwala dokonać edycji lub retuszu dowolnego zdjęcia z pamięci telefonu lub z karty SD. Posiada znacznie więcej funkcji niż wbudowany edytor zdjęć np. w Galerię, a nawet ten, który jest w Instagramie lub podobnych aplikacjach. Jeśli więc szukasz aplikacji, która pozwoli nie tylko nakładać kolorowe filtry, ale również edytować bardziej zaawansowane elementy zdjęć, to Snapseed jest dla Ciebie.

Snapseed – profesjonalna edycja zdjęć w Androidzie i iPhone

Przede wszystkim należy pobrać aplikację ze Sklepu Play lub AppStore. Jest ona oczywiście w pełni darmowa i dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android jak i iOS.

Pobierz Snapseed ze Sklepu Play (Android)

Pobierz Snapseed z AppStore (iPhone / iPad)

Gdy masz już aplikację zainstalowaną w smartfonie, to uruchom ją. Na głównym ekranie wyświetli się informacja, że pracę musisz zacząć od otwarcia zdjęcia z pamięci telefonu. Dotknij przycisku z plusem, a następnie wybierz z Galerii zdjęcie, które chcesz edytować.

Otwórz zdjęcie w Snapseed

Po otwarciu zdjęcia wyświetli się jego podgląd na środku, natomiast na samym dole znajdziesz trzy główne zakładki – STYLE, NARZĘDZIA oraz EKSPORTUJ.

W zakładce ze stylami możesz zrobić mniej więcej to, na co pozwala chociażby Instagram, czyli możesz nałożyć filtry kolorystyczne na zdjęcia. Dostępnych jest kilkanaście filtrów, które zmieniają zabarwienie, kontrast i ekspozycję zdjęcia.

Snapseed-  filtry

Cała potęga aplikacji Snapseed leży jednak w zakładce „Narzędzia”. Po dotknięciu tej opcji wysunięte zostanie menu z listą wszystkich dostępnych narzędzi, które normalnie są znane z takich programów, jak komputerowa wersja Photoshopa. Znajdziesz tu opcje dostosowywania jasności, kontrastu i nasycenia kolorów, szczegółów, krzywej, balansu bieli, przycinania i kadrowania, obracania, zmiany perspektywy czy rozszerzania.

Snapseed - narzędzia

Możesz także skorzystać z opcji malowania pędzlem, naprawiania (np. w celu usunięcia niedoskonałości skóry we wskazanych miejscach), dodawania efektu HDR lub nakładania efektu typu „glamour”, czyli rozświetlacza. Idąc dalej znajdziemy możliwość dostosowania kontrastu tonalnego, wprowadzania efektu starej kliszy, zmiany zdjęcia na czarno-białe, dodawania efektu noir, a także do zmiany pozycji głowy.

Na uwagę zasługuje narzędzie do zdjęć portretowych, które przy użyciu kilku zestawów ustawień może zwiększyć wyróżnienie twarzy na zdjęciu poprzez dostosowanie oświetlenia. Ciekawym efektem jest rozmycie, czyli dodanie efektu głębi pola – opcja ta pozwala na istniejącym już zdjęciu wskazać miejsce skupienia, a następnie wszystko w tle jest rozmazywane. To dość popularny efekt na zdjęciach. Na sam koniec możemy zdjęcie ozdobić ramką, dodać efekt winiety w rogach, a także wprowadzić dowolny tekst.

Snapseed - korekta niedoskonałości

Każde z wymienionych wyżej narzędzi po wybraniu włącza specjalny tryb, który pozwala w odpowiedni sposób z niego skorzystać. Jeśli więc wybierzemy opcję rozmycia, to za pomocą okręgu musimy oznaczyć miejsce skupienia, tak, aby pozostała część była stopniowo coraz bardziej rozmywana. W przypadku efektu naprawienia musimy z kolei palcem zaznaczyć niedoskonałości na skórze, które zostaną usunięte.

Snapseed - zapis zdjęcia

Gdy skończymy już edycję zdjęcia, to wystarczy dotknąć przycisku EKSPORTUJ. Pozwoli to na udostępnienie zdjęcia na portalach społecznościowych (lub otwarcie go w innej aplikacji w celu dalszych przeróbek), a także zapisanie go w pamięci telefonu. Zdjęcia zapisane trafiają do albumu Snapseed w Galerii systemowej.