Facebook posiada nową zakładkę Ulubione, która pozwala przeglądać najnowsze posty od ulubionych znajomych i stron. Możesz w ten sposób łatwo przefiltrować strumień aktualności na Facebooku, aby sprawdzić, czy Twoje ulubione osoby umieściły coś nowego. Jak z tego skorzystać?

Jak dodać znajomych lub strony do Ulubionych na Facebooku

Wchodząc na Facebooka i przeglądając aktualności (posty) widzimy wszystkie wpisy, które algorytm Facebooka nam podrzuca. Są tu posty od znajomych, z polubionych stron, z naszych grup, a także wpisy sponsorowane (reklamy). Nie bez powodu powstał termin "scrollowanie Facebooka" - często w celu znalezienia ciekawych postów trzeba naprawdę przewinąć się przez bardzo dużą ilość wpisów, które są dla nas mniej interesujące. Z tego powodu Facebook postanowił udostępnić nową funkcję o nazwie Ulubione, która potrafi wyświetlać wpisy pochodzące tylko i wyłącznie od znajomych lub stron, które oznaczymy jako ulubione.

Czym jest zakładka Ulubione na Facebooku?

Zakładka Ulubione jest póki co dostępna tylko w aplikacji Facebook na urządzeniach mobilnych z Androidem oraz iOS. To nowa zakładka, w której znajdziesz tylko i wyłącznie wpisy opublikowane przez znajomych oraz strony, które sami oznaczymy jako nasze ulubione. Żadne inne wpisy nie będą się tu wyświetlać.

W rzeczywistości nie jest to do końca nowa funkcja. Kojarzysz opcję "Wyświetlaj najpierw", którą można oznaczyć wybranych znajomych lub konkretne strony, aby w strumieniu aktualności wyświetlały się na samej górze? To właśnie ta sama opcja, z tą różnicą, że została usprawniona. Teraz nazywa się Ulubione i pozwala wyświetlać posty od ulubionych profilów w całkowicie osobnym miejscu. Wystarczy w aplikacji mobilnej Facebooka na Androidzie lub iOS przewinąć nieco w dół strumień aktualności. Na górze pojawi się dodatkowa belka, pozwalająca przełączyć się do zakładki Ulubione z postami od ulubionych znajomych lub stron.

Za pomocą tej funkcji możesz oznaczyć swoją rodzinę i najbliższych znajomych (a także np. najważniejsze strony na Facebooku) i przeglądać opublikowane przez nich posty w osobnej zakładce, bez mieszania ich ze standardowym strumieniem aktualności. Chcesz szybko sprawdzić, co u Twoich najbliższych osób? Nie musisz "scrollować całego Facebooka", wystarczy zerknąć do zakładki Ulubione.

Niestety, jak wspomniałem, na chwilę obecną ta opcja jest dostępna tylko w aplikacji mobilnej na Androida oraz iOS. Nie wiadomo, czy (i kiedy) ta opcja trafi do wersji przeglądarkowej Facebooka na komputery.

Jak dodać wybrane osoby lub strony do ulubionych na Facebooku?

Jest to bardzo proste. Uruchom aplikację Facebook na Androidzie lub iOS, a następnie przewiń lekko strumień aktualności w dół. Zauważysz, że na górnym pasku wyświetla się dodatkowa belka, w której możesz przełączać się między zakładki Strona główna, Ulubione oraz Najnowsze.

Wejdź do preferencji aktualności

Dotknij ikony z suwakami, która znajduje się tuż obok tych zakładek. Wyświetlone zostanie menu Twoje aktualności. Możesz tu przełączyć się do innej zakładki lub przejść do ustawień. Wybierz na samym dole opcję Preferencje aktualności.

W tym miejscu znajdziesz ustawienia związane z obserwowaniem wybranych stron lub znajomych. Na samej górze znajdziesz zakładkę z gwiazdką, czyli Ulubione. Przejdź do zakładki Ulubione, aby dodawać osoby i strony, którym chcesz nadać priorytet w Aktualnościach i wyświetlać w zakładce Ulubione.

Dodaj znajomych lub strony do Ulubionych

Wyświetli się teraz lista wszystkich osób i stron, które są dodane do ulubionych. Jeśli wcześniej jakiś profil oznaczyliśmy jako "Wyświetlaj najpierw" to automatycznie został on uznany obecnie jako "Ulubiony". Aby dodać nowy profil do ulubionych, skorzystaj z wyszukiwarki na samej górze. Wpisz nazwę strony lub imię znajomego i znajdź odpowiedni profil na liście.

Po znalezieniu profilu dotknij przycisk Dodaj obok niego. Wybrany profil zostanie oznaczony jako Ulubiony i będzie teraz:

  • wyświetlał się wyżej w strumieniu wszystkich aktualności
  • wyświetlał w zakładce Ulubione

Dodaj w ten sposób kolejne profile osób lub stron, które chcesz mieć w ulubionych. Następnie możesz wyjść z tych ustawień.

Jak wyświetlić posty od ulubionych stron lub osób?

Wszystkie posty opublikowane przez ulubione strony lub osoby możesz wyświetlić w osobnym miejscu i uzyskać do nich szybki dostęp. Aby to zrobić, uruchom Facebooka i przewiń aktualności nieco w dół. Na samej górze wyświetli się dodatkowa belka z przełącznikami.

Wyświetlanie postów z ulubionych profili

Wybierz na wysuniętej belce zakładkę Ulubione. Wyświetli się osobna sekcja, w której znajdziesz tylko i wyłącznie posty pochodzące z profilów oznaczonych jako ulubione. To nowy sposób pozostawiania na bieżąco z kontaktami, które mają dla Ciebie znaczenie. Nie musisz scrollować całego Facebooka aby szybko sprawdzić, co słychać u Twoich najbliższych znajomych.