Jeśli na komputerze zainstalowano niedawno aktualizację systemu Windows 10 z kwietnia 2021 r. (Aktualizacja systemu Windows 10 KB5000842). Istnieje duża szansa, że ​ będziesz mieć poważne problemy z wydajnością gier. Coś w aktualizacji systemu Windows z kwietnia 2021 r. niszczy wydajność gier, więc postępuj zgodnie z instrukcjami, jak powrócić do poprzedniej wersji systemu Windows 10 w celu rozwiązania problemu. 

Powiązane: Windows 10: ochrona oparta na reputacji

Dwa razy w roku Microsoft wydaje dużą aktualizację dla systemu Windows 10, jedną w kwietniu i jedną w październiku. Jak dotąd w każdej z tych aktualizacji na przestrzeni lat wystąpiły poważne problemy z systemem operacyjnym, a aktualizacja z kwietnia 2021 r. jest dokładnie taka sama. Jeśli jeszcze nie zaktualizowałeś systemu Windows 10 do najnowszej wersji, kwiecień 2021, sugeruję chwilę poczekać. 

Aktualizacja systemu Windows 10 KB5000842, główna aktualizacja z kwietnia 2021 roku powoduje wiele problemów dla graczy na prawie każdej konfiguracji sprzętowej, systemy oparte na AMD, Intel i Nvidia cierpią na przypadkowe zacinanie się gier, niestabilność, zmniejszoną FPS i losowe opóźnienia w całym systemie operacyjnym Windows. Problem jest tak poważny, że Nvidia sugeruje użytkownikom powrót do poprzedniej wersji systemu Windows 10 i czekanie, aż Microsoft rozwiąże problem. Jeśli już wykonałeś aktualizację systemu Windows 10, wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz poniżej.

Napraw problemy z wydajnością gier po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows 10 z kwietnia 2021 r.

Na razie rada firmy NVIDIA jest jedynym działającym rozwiązaniem, które rozwiązuje wszystkie problemy z wydajnością gier. Zacznijmy więc od odinstalowania aktualizacji KB5000842. Aby cofnąć aktualizację systemu Windows 10 z kwietnia 2021 r., która zepsuła wydajność gier, musisz wykonać następujące czynności. 

  • Otwórz Ustawienia menu w systemie Windows 10, naciskając klawisz Windows + I . Następnie przejdź do Aktualizacja i zabezpieczenia> Windows Update (panel po lewej stronie), a następnie kliknij Wyświetl historię aktualizacji.

  • Spowoduje to przejście do nowej strony, na której należy kliknąć opcję Odinstaluj aktualizacje u góry strony.

  • Otworzy się kolejne nowe okno z listą wszystkich ostatnich aktualizacji zainstalowanych przez system Windows na Twoim komputerze. Znajdź KB5000842, kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz Odinstaluj. Teraz postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi przez system Windows, aby usunąć aktualizację. 

Uwaga: ponieważ usunąłem już KB5000842, musiałem użyć starszej aktualizacji jako odniesienia do tego przewodnika. Upewnij się, że usunąłeś KB5000842, a nie aktualizację pokazaną na obrazku.

Nawet jeśli już usunąłeś aktualizację, wykonując czynności pokazane powyżej, prawdopodobnie będziesz chciał wstrzymać aktualizacje, ponieważ system Windows pobierze tę samą aktualizację za kilka dni, więc upewnij się, że wykonałeś również kroki pokazane poniżej.

Jak zatrzymać pobieranie i instalowanie przez system Windows 10 aktualizacji zabijającej wydajność gier z kwietnia 2021 roku?

Jeśli nie masz jeszcze aktualizacji z kwietnia 2021 r., która obniża wydajność gry, możesz poprosić system Windows, aby przez jakiś czas jej nie pobierał. Niestety nie ma już sposobu na zatrzymanie wszystkich aktualizacji na dłuższy okres. Windows rygorystycznie aktualizuje swój system operacyjny. 

  • Otwórz menu Ustawienia w systemie Windows 10, naciskając klawisz Windows + I. Następnie przejdź do Aktualizacja i zabezpieczenia> Windows Update (lewy panel), a następnie kliknij Wstrzymaj aktualizacje jeszcze 7 dni.

  • Irytujące jest to, że będziesz musiał pamiętać, aby to zrobić przez kilka następnych tygodni, ponieważ Microsoft prawdopodobnie potrzebuje trochę czasu, aby rozwiązać ten problem. 

Nawet jeśli już usunąłeś aktualizację, wykonując czynności pokazane powyżej, prawdopodobnie będziesz chciał wstrzymać aktualizacje, ponieważ system Windows pobierze tę samą aktualizację za kilka dni. 

Podsumowując

Teraz, gdy usunąłeś kwietniową aktualizację ze swojego komputera, naprawiłeś główne spadki liczby klatek na sekundę w grach takich jak Forza, Apex Legends, Call of Duty i prawie każdej innej grze na twoim komputerze. Jeśli zauważysz, że problem powrócił i ponownie pojawiają się problemy z wydajnością gry, sprawdź, czy system Windows ponownie podstępnie zainstalował aktualizacji KB5000842. Nie zapomnij udostępnić tego przewodnika wszystkim swoim znajomym!