W trosce o bezpieczeństwo swoich użytkowników, twórcy Firefoksa postanowili domyślnie wyłączyć działanie wtyczek Microsoft Silverlight, Oracle Java, Adobe Reader oraz Apple QuickTime. Aby przeglądać materiały tego rodzaju, należy potwierdzić swoją decyzję za każdym razem klikając w odpowiedni przycisk.

Developerzy z firmy Mozilla dość poważnie potraktowali ostatnie luki w bezpieczeństwie wtyczek do przeglądarek i postanowili solidnie temu przeciwdziałać, a wszystko w trosce o bezpieczeństwo swoich użytkowników. W związku z tym jedyną wtyczką, która domyślnie będzie włączona pozostanie Adobe Flash odpowiedzialny za wyświetlanie chociażby filmików na YouTube.

Wszystkie materiały stworzone za pomocą technologii Silverlight, Java oraz korzystające z wtyczek Adobe Reader lub QuickTime będą domyślnie wyłączone. Jeżeli zechcemy odtworzyć materiał wideo przy pomocy Microsoft Silverlight bądź otworzyć dokument PDF w oknie przeglądarki, będziemy najpierw musieli potwierdzić swoją decyzję poprzez kliknięcie w odpowiedni przycisk – za każdym razem. Blokada będzie zaimplementowana za sprawą funkcji Click to Play (Kliknij, by odtworzyć), która pozwoli użytkownikom na kontrolę wyświetlanych materiałów na stronach.

Przypomnijmy, ostatnio na niebezpieczeństwo narażeni byli użytkownicy uruchamiający elementy na stronach przy użyciu Javy, a wszystko za sprawą dziury w zabezpieczeniach, która mogła dać dostęp do komputera niepowołanym osobom. Firma Oracle (odpowiedzialna za Javę) wydała aktualizację dla Javy, jednak wciąż wielu ekspertów uważa, że technologia jest niebezpieczna i powinna być domyślnie wyłączona.

Również wtyczka Foxit Reader otwierająca pliki PDF w oknie przeglądarki dała o sobie znać w przykry sposób. Wykryto w niej bowiem lukę, która – podobnie jak w przypadku Javy – mogła zostać użyta przeciwko użytkownikowi lecz szybko została załatana.
Mozilla tłumaczy swoją decyzję zarówno kwestiami bezpieczeństwa, jak również chęcią zwiększenia stabilności przeglądarki. Dodatkowe wtyczki często powodują zamykanie się Firefoksa oraz nieoczekiwane błędy.