Oracle wypuściło Java 7 Update 11 – bardzo ważną aktualizację, która rozwiązuje problemy w zabezpieczeniach. Zaleca się, aby wszyscy użytkownicy zainstalowali nową wersję.

W piątek pojawiło się ostrzeżenie od US-CERT – grupy reagującej na incydenty bezpieczeństwa w sieci – dotyczące luki w zabezpieczeniach Javy.  Ostrzegali oni przed obniżonym poziomem bezpieczeństwa i radzili, aby najlepiej całkowicie wyłączyć obsługę Javy na komputerze. Zagrożenie było bardzo duże, bowiem nawet Mozilla oraz Apple zablokowali Javę w swoich przeglądarkach.

Oracle obiecało szybko zareagować na zaistniałą sytuację. Tak też się stało i wypuszczona została zaktualizowana wersja Javy, oznaczona jako Java 7 Update 11 – w skrócie Java 7u11. 

Na czym polegało zagrożenie? Komputery z zainstalowanym pakietem Java (a jest to zatrważająca większość, bowiem pakiet jest jednym z najpopularniejszych, a jego obecność jest wymagana do uruchamiania wielu elementów na stronach) stały się narażone na atak szkodliwego oprogramowania typu Malware. Ryzyko zarażenia komputera było bardzo duże. Dziura w zabezpieczeniach dotyczyła tylko Javy w wersji 7.

Nowa wersja Javy wprowadza dość prostą zmianę – wszystkie niepodpisane aplikacje oraz aplety Java wymagać będą ręcznego uruchomienia ze strony użytkownika. To znaczy, że użytkownik na własną odpowiedzialność będzie musiał udzielić zezwolenia na uruchomienie danego elementu, jeżeli nie posiada on odpowiedniego certyfikatu. 

Oracle prosi, aby wszyscy użytkownicy zaktualizowali swoje systemy jak najszybciej. Najnowszą wersję Javy możecie ściągnąć z naszej strony.