Picasa Download

Picasa to produkt Google do katalogowania i zarządzania danymi multimedialnymi w systemie. Współpracuje z najpopularniejszymi formatami, jak JPG, GIF, PNG, PSD, BMP, RAW, TIF, AVI, WMV, MOV, ASF.

Program automatycznie skanuje zasoby komputera, wyszukując zdjęcia i filmy na dysku, by następnie je skatalogować i opisać. Dostarcza on pokaźne informacje na temat danego pliku –rozmiar, wielkość, data utworzenia, nazwa aparatu, miejsce itp. Poza tym potrafi rozpoznać twarze znajdujące się na zdjęciu, by sportować pliki także po względem osób się na nich znajdujących oraz przypisanie wizytówek z książki adresowej Google. W przypadku zamieszenia danego zdjęcia w usłudze Google+ zostanie umieszczona przy nim informacja o osobach, które się na nim znajdują.

Zebrane pliki można nagrać w formie prezentacji na płytę CD, opublikować w sieci, a także zarchiwizować, by zmniejszyć ryzyko utraty cennych danych. Picasa umożliwia podstawową obróbkę fotografii cyfrowej. Umożliwia zmianę rozmiaru, polepszenie kolorystyki, światła, kontrastu, usuwanie efektu czerwonych oczu, a także likwidację szumów i zakłóceń. Wszelkie zmiany można cofnąć podczas konkretnej sesji, dzięki czemu można kontrolować efekty pracy.

Funkcjonalność programu Picasa jest niezwykle duża, a jednocześnie jest on łatwy w obsłudze dzięki przejrzystemu interfejsowi i mało skomplikowanemu oknu. Aplikacja w bardzo dobry sposób umożliwia organizację plików multimedialnych znajdujących się na dysku, odpowiednio je katalogując i ułatwiając wyszukiwanie oraz dzielenie się nimi w sieci.