RAMDisk Download

RAMDisk to bardzo ciekawe i bezpłatne (z wyjątkiem zastosowań komercyjnych) narzędzie, za pomocą którego stworzymy dodatkowy i niezwykle wydajny, choć tymczasowy dysk twardy z wykorzystaniem przestrzeni pamięci operacyjnej RAM.

Za pomocą programu RAMDisk możemy stworzyć niezwykle wydajny dysk twardy, który będzie charakteryzował się bardzo wysokimi transferami wewnętrznymi, jak również niezwykle krótkim czasem dostępu do zapisanych danych, co z kolei znacząco poprawia ogólną wydajność pracy całego systemu i komputera.

RAMDisk posiada specjalny sterownik pracujący na poziomie jądra systemowego i umożliwia wydzielenie z dostępnej przestrzeni pamięci RAM miejsca, które zostanie przeznaczone na składowanie danych. Pamiętajmy jednak, że program jest dedykowany użytkownikom, którzy w swoich komputerach posiadają większą ilość pamięci RAM, dzięki czemu utrata pewnej części nie wpłynie negatywnie na wydajność pracy systemu.

Program umożliwia stworzenie dysku o maksymalnej pojemności 4 GB, choć jeśli w komputerze zainstalowane jest 4 GB, tworzenie dysku o takiej samej pojemności może doprowadzić do sporego spowolnienia systemu, jeśli dysk zostanie zapełniony. Oczywiście utworzony w ten sposób dysk w każdej chwili można wyłączyć lub zmniejszyć/zwiększyć jego pojemność. Należy jednak pamiętać, że dysk RAM nie jest trwały, co oznacza, że wszystkie przechowywane na takim dysku dane zostaną skasowane zaraz po wyłączeniu lub ponownym uruchomieniu komputera.