MusicBrainz Picard Download

MusicBrainz Picard jest bezplatną aplikacją, która pomaga otagować piosenki z naszej kolekcji MP3. Program wspiera większość znanych i na co dzień używanych formatów, dzięki czemu pomoże otagować nie tylko utwory z rozszerzeniem MP3, ale także FLAC, WMA czy inne. Działa w oparciu o ogromną, muzyczną bazę danych MusicBrainz.

O ile większość programów do tagowania opiera się wyłącznie na skanowaniu utworów po nazwach plików i porównywaniu ich do wyników z bazy, o tyle MusicBrainz Picard wykorzystuje nieco inny mechanizm, który jest o wiele skuteczniejszy. Poza nazwami plików, Picard wykorzystuje także akustyczne skanowanie i analizowanie utworu, dzięki czemu porównując uzyskane wyniki do bazy danych uzyskujemy lepsze i dokładniejsze tagi.

Domyślnie program podczas tagowania zapisuje szereg informacji tekstowych o utworach, takich jak wykonawca, album, numer utworu, długość, kompozytor, numer płyty, a nawet wytwórnia czy gatunek. Dodatkowo możemy w opcjach programu włączyć pobieranie okładek. Picard współpracuje z serwisami Amazon, CD Baby, Cover Art Archive oraz innymi stronami, dzięki czemu wyszukiwanie i osadzanie w plikach okładek nie stanowi najmniejszego problemu.

Użytkownik może także wymusić zmianę nazw plików na odpowiednie, tak, aby odpowiadały świeżo uzyskanom tagom. Istnieje także możliwość pobierania i generowanie tagów na podstawie nazw plików z piosenkami. Zaletą jest równieżw sparcie dla wielu wtyczek, które mogą zostać pobrane z oficjalnej strony. Rozbudowują one działanie programu o dodatkowe funkcje. Przykładem jest chociażby wtyczka Last.fm Tags, która pozwala dostosowywać tag “gatunek” w taki sposób, aby odpowiadał gatunkom muzycznym z serwisu Last.fm.