BoxCryptor Download

Boxcryptor to aplikacja, która integruje się z naszymi kontami w chmurze i pozwala szyfrować pliki odpowiednio zabezpieczonym kluczem szyfrującym. Po zainstalowaniu programu, Boxcryptor utworzy w komputerze dodatkową partycję, która będzie służyć jako agregator wyświetlający pliki z podłączanych usług chmury. Aby zaszyfrować pliki, wystarczy, że udamy się do wybranego folderu, znajdziemy plik, który chcemy zaszyfrować, a następnie klikniemy w niego prawym przyciskiem myszy i wybierzemy opcje “Encrypt”. Program oferuje darmowy model, w którym możemy podłączyć jedną usługę chmury.

Konfiguracja programu jest stosunkowo prosta. Po zainstalowaniu musimy utworzyć konto, na które będziemy się logować w celu szyfrowania i odszyfrowywania plików. Użytkownik może utworzyć konto lokalne lub online. W przypadku utworzenia konta lokalnego, klucz szyfrujący (plik potrzebny do szyfrowania i odblokowywania plików) zostanie zapisany na naszym dysku i od nas zależy jego bezpieczeństwo. W przypadku utworzenia konta online, klucz szyfrujący zapisany zostanie w chmurze. Po utworzeniu konta zostanie dodana nowa partycja, która wyświetla zainstalowane w komputerze usługi chmury.

Szyfrowanie plików odbywa się za pomocą menu kontekstowego i ogranicza do kilku klinięć. Po zaszyfrowaniu, plik otrzyma nowe rozszerzenie w formacie *bc i niemożliwe będzie uzyskanie do niego dostępu dopóki go nie odblokujemy. Dzięki temu w przypadku kradzieży danych z chmury, nasze pliki będą dla złodzieja bezużyteczne, bowiem do odblokowania ich potrzebny jest dostęp do naszego konta Boxcryptor oraz klucza szyfrującego. Aby odszyfrować pliki, wystarczy, że przejdziemy do ich lokalizacji z poziomu wirtualnej partycji Boxcryptora, a następnie klikniemy na nie prawym przyciskiem i wybierzemy opcje “Boxcryptor > Decrypt”. Pliki zostaną odblokowane, a ich rozszerzenie przywrócone do oryginalnego i będziemy mogli normalnie je otwierać.

Uwaga! Do działania Boxcryptora wymagane jest zainstalowanie w systemie oficjalnej aplikacji do synchronizacji danej chmury z PC.