Winstep Nexus Dock Download

Winstep Nexus Dock to aplikacja, dzięki której możemy dodać dock z ikonami oraz listą uruchomionych programów do systemów Windows. Na docku mogą znajdować się skróty do najczęściej uruchamianych programów jak również ikony lub miniaturki aktualnie otwartych aplikacji. W odróżnieniu od konkurentów typu RocketDock czy ObjectDock, Winstep Nexus Dock pozwala na ogromną konfigurację zachowania, wyglądu, zawartości oraz położenia docka. To zdecydowanie jeden z najbardziej konfigurowalnych i elastycznych programów, dzięki któremu użytkownicy Windowsa mogą wprowadzić namiastkę systemu Mac OS X do swoich komputerów.

Zaletą programu jest to, że można go użyć jako dodatkowego miejsca, w którym znajdują się odnośniki do ulubionych programów, jak również jako całkowitego zamiennika paska zadań Windows. Odpowiednie funkcje pozwalają dostosować dokładne położenie docka, zatem użytkownik jest ograniczony tylko swoją wyobraźnią. Nexus Dock posiada ogrom opcji, dzięki którym możemy wyświetlić wszystkie elementy, które normalnie znajdują się na Windowsowym pasku. Dodatkowo program został wyposażony w sporą ilość modułów, czyli ikon funkcyjnych, które mają swoje konkretne zadanie - możemy dodać animowany zegar, moduł wyświetlający aktualną pogodę, miernik zużycia CPU oraz pamięci RAM, jak również odnośniki do poleceń wewnętrznych, takich jak otwarcie Panelu Sterowania lub umieszczenie ikony pokazującej zawartość kosza (z możliwością opróżniania).

Do paska dock możemy przypinać programy w taki sam sposób, jaki ma to miejsce na klasycznym pasku zadań - metodą przeciągnij i upuść. W podobny sposób możemy ikony usuwać z paska. Poza ręcznie dodanymi skrótami, dock może wyświetlać aktualnie uruchomione lub zminimalizowane aplikacje. Mogą być one wyświetlane w postaci miniatur okien bądź samych ikon reprezentujących dany program. Przydatną funkcją jest tworzenie listy ignorowanych aplikacji - pozwala to ukryć pokazywanie na pasku wybranych aplikacji po nazwie pliku lub nazwie okna.

Ogromną zaletą programu jest możliwość zmiany wyglądu docka. Program wspiera zarówno skórki i motywy przygotowane z myślą o Nexus Dock, jak również współpracuje ze skórkami przygotowanymi do innych tego typu programów (RocketDock, ObjectDock). Podczas dodawania, zostaną one automatycznie przekonwertowane na kompatybilny format. Poza zmianą wyglądu samego docka, użytkownik może dostosować rozmiar wyświetlanych ikon, efekty po najechaniu kursorem myszy oraz ustawić ikonę wskaźnika uruchomionych programów.

Na uwagę zasługuje także opcja wyświetlania zawartości zasobnika systemowego - ikony mogą być wyświetlane w pełnej wielkości, jak również w grupie pomniejszych ikon (zalecane rozwiązanie, aby dock nie przyjął gigantycznych rozmiarów). Zasobnik działa w taki sam sposób, jak w przypadku klasycznego paska zadań Windows, jest w pełni interaktywny, a kliknięcie na poszczególne elementy spowoduje wywołanie wszystkich opcji dla danego programu (np. zmiany statusu dla komunikatora).

Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z docka jako zastępstwa dla klasycznego paska zadań, to do dyspozycji są takie ustawienia, jak ukrywanie paska Windows, ukrywanie ikon czy też rezerwowanie miejsca na ekranie (zmaksymalizowane aplikacje nie zakryją paska). Warto też zwrócić uwagę na opcje efektów, żeby ustawić np. efekt podskakiwania ikony dla aplikacji, które chcą zwrócić naszą uwagę.