FileZilla Download

Jeden z najlepszych dostępnych klientów FTP, czyli programów umożliwiających łączenie się z serwerami FTP na całym świecie. Aplikacja jest wykorzystywana przede wszystkim przez właścicieli stron WWW. Umożliwia ona połączenie się z serwerem firmy hostingowej i modyfikowanie plików witryny.

Serwery FTP są także używane do przechowywania dużych zbiorów danych. Znając adres IP, nazwę użytkownika i hasło (nie dotyczy serwerów publicznych) można za pomocą FileZilli zalogować się i skopiować na swój komputer udostępnioną zawartość. Wyświetlana jest ona w formie katalogów - tak jak w systemie Windows.

FileZilla działa w systemach operacyjnych Windows, Mac OS X oraz Linux. Wspiera nie tylko standardowy protokół FTP, ale także jego bardziej bezpieczne odmiany - SFTP oraz FTPS. Pierwsza wersja pojawiła się w 2001 r. - był to projekt amatorski, realizowany jako zadanie domowe na lekcję informatyki.

Dziś FileZilla jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie. Aktualna wersja to 3.6. Program jest całkowicie darmowy i wydany na licencji GNU GPL 2. Oznacza to, że każdy ma dostęp do kodu źródłowego i może go we własnym zakresie modyfikować. Program jest oferowany w wielu językach, w tym po polsku.

Wśród dodatkowych funkcji warto wymienić możliwość zapisywania i przechowywania danych dostępowych do serwerów FTP. Dzięki temu użytkownik nie musi za każdym razem wpisywać wszystkiego od zera. Z tej opcji należy jednak korzystać ostrożnie, bo hasła są przechowywane przez program w formie niezaszyfrowanej.