FFDShow Download

FFDShow to jedno z najpopularniejszych w internecie rozwiązań wykorzystywanych do dekodowania plików wideo zapisanych w technologii MPEG 4. To właśnie z niej korzystają takie popularne formaty jak DivX oraz Xvid. Dodatkowo FFDShow obsługuje kompresję i dekompresję AVC (Advanced Video Coding, H.264).

Kodek FFDShow jest narzędziem darmowym, działa w systemie Windows. Bez problemu obsługuje większość kodeków do filmów, plików AVI zapisanych w standardowej rozdzielczości (SD), wiele filmów w jakości HD (720p oraz 1080p), formaty MPG, WMV, Theora, FLV (Flash Video) oraz 3ivx.

Dodatkowo program radzi sobie z wieloma formatami dźwiękowymi, takimi jak MP3, AAC, AC3, WMA, FLAC czy Vorbis. Aplikacja nie obsługuje niestety rozszerzeń MKV, RMVB i MOV. Do ich odtwarzania potrzebne są inne narzędzia, takie jak Matroska, Real Alternative czy QuickTime Lite.

Do bardziej zaawansowanych użytkowników skierowane są funkcje związane z edycją i tworzeniem filmów. FFDShow współpracuje z programami do obróbki wideo i umożliwia np. kompresję własnych klipów nagrywanych kamerą cyfrową lub aparatem fotograficznym.

Opisywana aplikacja obsługuje technologię DXVA (DirectX Video Acceleration). Jest to opracowane przez firmę Microsoft rozwiązanie, które pozwala na korzystanie ze sprzętowego przyśpieszenia w trakcie dekodowania materiału wideo. Wymagane jest posiadanie wspierającej ten standard karty graficznej.

DXVA pozwala na sprzętowe przyśpieszenie odtwarzania filmów zakodowanych za pomocą H.264 lub VC1 (ten ostatni format jest wykorzystywany na płytach Blu-ray). Włączenie DXVA odciąża procesor główny komputera i przekazuje zadanie odtwarzania filmu karcie graficznej.

Pierwsza wersja kodeka FFDShow pojawiła się w sieci w 2002 roku. Aktualna edycja jest oznaczona numerem 1.2.