Smartfony Samsung z pewnością należą do grupy najchętniej kupowanych telefonów, a sama marka pozostaje światowym liderem sprzedaży w tym segmencie. Początki jednak nie były łatwe, a koreański gigant swego czasu rozważał nawet rezygnację z dalszego rozwoju w tym kierunku. Na szczęście tak się nie stało, a użytkownicy mają możliwość korzystania z wielu przydatnych rozwiązań. Jak ewoluowały poszczególne modele? W jaki sposób powstawały kultowe dzisiaj flagowce? Przyglądamy się historii Samsunga.

1. Telefony Samsung - początki

2. Pierwsze smartfony Samsung Galaxy S

3. Galaxy Note - rewolucja

4. Ekranowe innowacje

Analizując sytuację rynkową, łatwo można zauważyć, że absolutnie przełomowy dla marki Samsung okazał się 2013 rok. W ogóle była to bardzo ważna data dla całego segmentu, gdyż po raz pierwszy sprzedano wówczas na świecie ponad miliard smartfonów. Ponad 31% z nich wyprodukował właśnie koreański gigant. Na kolejnym miejscu znalazło się Apple, a na trzecim stopniu podium - Huawei.

Telefony Samsung - początki

Mimo że skojarzenie marki Samsung z telefonami jest dzisiaj w zasadzie oczywiste, początki firmy wcale nie były związane z elektroniką. Założone w w 1938 roku przedsiębiorstwo przez blisko trzy dekady zajmowało się przetwórstwem i eksportem żywności, działalnością ubezpieczeniową, budowlaną i tekstylną. Dopiero 1970 roku, w obrębie spółki Samsung Electric Industries, powstał pierwszy telewizor tej produkcji.

A co z telefonami? W 1988 roku pod nowym brandem Samsung Electronics stworzono pierwszy telefon komórkowy. Model SH-100 działał w oparciu o sieć 1G, a wyglądem i funkcjonalnością przypominał sporych rozmiarów krótkofalówkę. Zarówno ten telefon, jak i jego następca: SH-770 z 1994 roku z nieco większym ekranem, działający dzięki sieci 2G, nie sprzedawały się jednak najlepiej. W pierwszej połowie lat 90. Samsung rozważał nawet rezygnację z planów podboju rynku telefonii komórkowej. Jednocześnie jednak, jakby na przekór całej sytuacji, inwestował w technologię, nowe podzespoły i ciekawe wzornictwo. Tym samym udostępniono użytkownikom smsy - pierwszy Samsung umożliwiający korzystanie z krótkich wiadomości ujrzał światło dzienne w 1998 roku, odtwarzanie muzyki w formacie mp3 (w 1999 roku) czy robienie zdjęć (w roku 2000). W 2002 roku wyprodukowano Samsunga SCH-X430 z kolorowym ekranem – pierwszy telefon, który stał się prawdziwym hitem.

Pierwsze smartfony Samsung Galaxy S

Wszystkie wcześniejsze osiągnięcia, choć miały ogromny wpływ na obecną pozycję marki, to z punktu widzenia współczesnej technologii głęboka przeszłość. Dzisiaj z pewnością każdy użytkownik kojarzy smartfony Samsung Galaxy - jeśli nie, wystarczy rzut oka na jeden z najnowszych modeli, na przykład https://www.neonet.pl/smartfony/galaxy-s22-5g-8-128gb-czarny-s906b.html. To tylko jedna z wielu propozycji, jakie oferują sieciówki, na przykład Neonet. Nie powinno to dziwić, gdyż właśnie linia Galaxy stała się prawdziwym przełomem.

Szlaki swoich późniejszym potomkom przecierał Samsung Galaxy S - telefon, który w pół roku od premiery w 2010 roku sprzedał się w 10 milionach egzemplarzy, szybko wyrastając na najpoważniejszego konkurenta prężnie działającej już wtedy marki Apple. Sukces ten szybko uwidocznił się w wynikach finansowych. Koreańczycy kontrolowali w tym czasie niemal 8% światowego rynku smartfonów i prawie 18% rynku wszystkich telefonów komórkowych, a ich dochód wzrósł o 23% względem roku poprzedniego.

Nic dziwnego, że szybko pojawili się następcy: w 2012 roku Samsung Galaxy S3 z charakterystycznymi zaokrąglonymi brzegami, w 2013 roku Samsung Galaxy S4 z ekranem w rozdzielczości FullHD, a w w 2015 roku - Samsung Galaxy S6 Edge w szklano-aluminiowej obudowie, z pierwszym na rynku zakrzywionym ekranem.

Galaxy Note - rewolucja

Równolegle z prężnie rozwijającą się po dziś dzień linią Samsung Galaxy, koreański gigant rozpoczął prace nad serią Galaxy Note. W 2011 roku prezentuje pierwszy phablet, czyli Galaxy Note - telefon z wygodnym, dużym ekranem o przekątnej 5,3 cala i dołączanym do sprzętu charakterystycznym rysikiem. Te urządzenia dodatkowo umocniły pozycję Samsunga na rynku, ciesząc się ogromną popularnością przede wszystkim w świecie biznesu. Dlaczego? Przesądzało o tym praktyczne zastosowanie: wygodny wyświetlacz gwarantował maksymalny komfort oglądania materiałów i zapewniał swobodę pracy.

Kolejne lata to kolejne urządzenia: zarówno z linii Note, jak i Galaxy. W 2015 roku światło dzienne ujrzała seria Samsung Galaxy A. To smartfony zaliczane do średniej półki cenowej, ale o bardzo dobrych parametrach. Takie połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę i przyniosło kolejne dochody.

Ekranowe innowacje

Samsung przez wszystkie lata konsekwentnie inwestował w nowe technologie. Dziś tę firmę kojarzy się dzięki temu z pierwszym na świecie smartfonem ze zginanym ekranem, który po rozłożeniu ma aż 7 cali. Mowa oczywiście o Samsung Galaxy Fold, który obecnie funkcjonuje na rynku już w czwartej swej generacji. Wszystko wskazuje, że to jeszcze nie koniec zaskoczeń oferowanych pod koreańskim brandem.

Materiał zewnętrzny