Kiedy mówimy o rewolucji w dziedzinie smartfonów, nie sposób nie wspomnieć o Samsungu, który kontynuuje serię swoich innowacyjnych urządzeń składanych z najnowszymi modelami Galaxy Z Flip 5 i Galaxy Z Fold 5. Jak te dwa telefony się prezentują, czym się różnią i który z nich jest lepszym wyborem?

Design i kolorystyka

Galaxy Z Flip 5

Galaxy Z Flip 5 ma ciekawy design, który przypomina tradycyjny telefon komórkowy. Jest dostępny w różnych kolorach: Light Violet, Cream i Green. Samsung zdecydował się na neutralne kolory, które podkreślają elegancję urządzenia. Obudowa Samsung Flip 5 jest też bardziej odporna na zadrapania i uderzenia, dzięki czemu telefon jest atrakcyjny i zarazem trwały. Również zawiasy zostały znacząco wzmocnione, aby wytrzymywać codzienne składanie i rozkładanie urządzenia.

Galaxy Z Fold 5

Podobnie jak poprzednik, Galaxy Z Fold 5 ma design powtarzający schemat Galaxy Z Fold 4. Kluczową poprawką jest nowy zawias, który umożliwia pełne zamknięcie urządzenia bez widocznego miejsca na zawiasie. Dostępne kolory to czarny, beżowy i jasnoniebieski. Z Fold 5, podobnie jak jego odpowiednik Flip, ma wzmocnione zawiasy i jest bardziej odporny na zarysowania. Co więcej, ma nieco bardziej matową powierzchnię, co może być plus dla osób, które wolą subtelne i eleganckie wykończenia.

Wyświetlacz

Galaxy Z Flip 5

Galaxy Z Flip 5 korzysta z technologii AMOLED, ma wyświetlacz 120 Hz, a jego ekran ma rozdzielczość Full HD+ (2,640 x 1,080 pikseli). Główny wyświetlacz ma 6,7 cala, a zewnętrzny 1,9 cala. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny wyświetlacz Z Flip 5 są pokryte specjalnym szkłem Gorilla Glass Victus, które zapewnia lepszą ochronę przed zarysowaniami i pęknięciami.

Galaxy Z Fold 5

Galaxy Z Fold 5 również korzysta z technologii AMOLED. Oba ekrany wspierają teraz wysoką częstotliwość odświeżania 120 Hz. Wewnętrzny ekran ma rozdzielczość 2176 x 1812 pikseli (373 PPI), a zewnętrzny - 2316 x 904 pikseli (401 PPI). Ekrany Galaxy Z Fold 5 są również chronione przez szkło Gorilla Glass Victus. Dodatkowo, wewnętrzny ekran jest pokryty specjalnym warstwą Ultra Thin Glass (UTG), która zapewnia lepszą wytrzymałość i komfort użytkowania.

Wydajność

Galaxy Z Flip 5

Galaxy Z Flip 5 jest wyposażony w procesor Snapdragon 8 Gen 1 z 8GB pamięci RAM. Model posiada wewnętrzną pamięć o pojemności 128 GB lub 256 GB. Wydajność Galaxy Z Flip 5 jest na wysokim poziomie, dzięki czemu telefon jest w stanie poradzić sobie z najbardziej wymagającymi aplikacjami i grami. Dzięki optymalizacjom systemu Android, telefon jest również energooszczędny, co przekłada się na dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Galaxy Z Fold 5

Z Fold 5 jest wyposażony w Snapdragon 8 Gen 2 Made for Galaxy, który jest nieco bardziej zaawansowany. Pamięć RAM wynosi minimum 12GB, a pamięć wewnętrzna może wynosić 256GB, 512GB lub nawet 1TB. W przypadku Samsung Fold 5, wydajność jest jeszcze wyższa, co czyni go jednym z najpotężniejszych smartfonów na rynku. Tak duże zaplecze sprzętowe sprawia, że Z Fold 5 jest idealny dla tych, którzy oczekują najwyższej jakości wydajności, zarówno w grach, jak i w bardziej zaawansowanych zastosowaniach, takich jak edycja zdjęć czy filmów.

Bateria

Galaxy Z Flip 5

Z Flip 5 ma baterię o pojemności 3300 mAh, co jest dość imponujące, biorąc pod uwagę jego kompaktowe rozmiary. Zapewnia również bardzo szybkie ładowanie, w tym też bezprzewodowe. Mimo że bateria Z Flip 5 nie jest największa na rynku, Samsung zastosował w telefonie różne optymalizacje systemu, które pomagają oszczędzać energię i zapewniają całodniową żywotność baterii.

Galaxy Z Fold 5

Galaxy Z Fold 5 ma nieco większą baterię o pojemności 4400 mAh. Mimo skomplikowanego designu żywotność baterii jest na poziomie zbliżonym do modelu Galaxy S22 Ultra. Z Fold 5, pomimo dużej mocy obliczeniowej, oferuje żywotność baterii na porównywalnym poziomie do innych flagowców. Jest to rezultat szeregu optymalizacji systemowych i sprzętowych, które pomagają zminimalizować zużycie energii, nawet podczas korzystania z zaawansowanych funkcji.

Oba flagowe telefony prezentują się równie wyśmienicie. Wybór powinien zależeć więc od tego, czy potrzebujemy telefonu o maksymalnej wydajności i dużym ekranie, którego rozmiary i cena (ponad 8000 zł) nie będą przeszkodą, czy może telefonu bardziej kompaktowego i tańszego (około 4000 zł), którego wydajność będzie nie mniej satysfakcjonująca.