Chcąc przyspieszyć działanie komputera, należy wyposażyć się w odpowiednie komponenty. Największe znaczenie mają tutaj procesor i nośnik danych, choć sporą rolę odgrywa również RAM oraz grafika.

Karta graficzna – kluczowy podzespół dla graczy i nie tylko

Parametry tego komponentu mają decydujące znaczenie pod względem wydajności w grach. Najnowsze tytuły wykorzystują liczne zaawansowane techniki, by zawartość gry wyglądała jeszcze lepiej. Aby móc je w pełni obsłużyć, niezbędna będzie odpowiednia karta graficzna. Nie jest to jednak część, która zainteresuje jedynie graczy – na odświeżeniu grafiki skorzystają również osoby, których praca dotyczy renderowania obrazu. Dodatkowo przetwarzanie danych może obecnie odbywać się z wykorzystaniem GPU, dzięki czemu nowa karta graficzna może przynieść spore zmiany także w pracy programistów.

Jak wybrać najlepszą grafikę? Największe znaczenie ma tutaj rozmiar i typ pamięci VRAM. Do tego dochodzą kwestie takie jak liczba jednostek shaderów (zajmujących się generacją kolorów z uwzględnieniem światła), jednostek renderujących oraz TMU (odpowiedzialnych za tekstury modeli). Aby znaleźć najlepsze modele, sprawdź karty graficzne od firmy ASUS i innych topowych producentów.

Przyspiesz komputer przez wymianę procesora

Niektórzy użytkownicy mogą obejść się w zasadzie całkowicie bez dedykowanej karty graficznej – w ich przypadku wymiana tego komponentu nie będzie mieć dużego wpływu na sprawność pracy komputera. Procesor jest jednak podzespołem, który ma ogromne znaczenie niezależnie od czynności, jakie wykonuje urządzenie. Podczas wyboru odpowiedniego modelu należy kierować się liczbą rdzeni, taktowaniem zegara oraz rozmiarem pamięci cache. Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu kompatybilności z RAM-em, choć pod tym względem większe znaczenie ma płyta główna. Zamontowanie procesora o większych możliwościach umożliwia przyspieszenie praktycznie każdego aspektu działania komputera.

Procesor łączy się z płytą główną poprzez tzw. socket – gniazdo o określonej strukturze pinów. Zakup nowego CPU może zatem sprawić, że będziemy potrzebować również nowego modelu tego komponentu. Poszczególne płyty główne obsługują określone sockety – zazwyczaj zatem wybiera się płytę pod kątem wykorzystywanego procesora.

Nie zapomnij o danych – pamięć RAM i nowy napęd

Niemal wszystkie operacje procesora i karty graficznej działają na pewnych danych. Te z kolei muszą być zapisane w jakimś miejscu – do przechowywania informacji potrzebnych na bieżąco służy pamięć RAM, a pliki są zapisywane w tzw. pamięci masowej. Wymiana zarówno pierwszego, jak i drugiego komponentu może przyspieszyć komputer.

W przypadku RAM-u najważniejszą kwestią jest pojemność kości – im jest jej więcej, tym więcej danych można przechowywać w pamięci o bardzo szybkim dostępie. Jeśli chodzi natomiast o zakup nowego nośnika danych, zdecydowanie warto postawić na SSD. Napędy półprzewodnikowe mogą czytać i zapisywać pliki od kilku do kilkunastu razy szybciej od odpowiedników w postaci dysków twardych. Zastosowanie dysku SSD to zatem świetny sposób, by znacznie usprawnić działanie całego urządzenia.

Jak przyspieszyć komputer bez zakupów?

Nie zawsze konieczny będzie zakup nowych podzespołów. W niektórych przypadkach możemy postawić na wbudowane narzędzia systemowe i dedykowane programy, które mają na celu wyczyścić komputer z niepotrzebnych danych. Zdecydowanie warto także dbać o bieżące aktualizacje zarówno systemu, jak i sterowników do podzespołów – dzięki temu mamy stały dostęp do najnowszych poprawek, które mogą eliminować błędy wpływające na wydajność. Jest to jednak tymczasowe rozwiązanie, a po pewnym czasie obecne komponenty mogą i tak okazać się zbyt wolne lub zużyte.