Karta graficzna należy do najważniejszych komponentów komputera gamingowego. Od jej wydajności zależy, czy komputer zdoła wyświetlić obrazy w wysokiej jakości i zachowa płynność animacji. Jakie karty graficzne są najlepsze w 2022 roku?

Karta graficzna zintegrowana czy dedykowana?

Gaming wiąże się ze specyficznymi wymaganiami dotyczącymi sprzętu. Prowadzenie rozgrywki na komputerze bez mocnej karty graficznej jest niemożliwe, dlatego gracze stawiają na układy z górnej półki. Ich cena jest wysoka, dlatego wybór konkretnej karty powinien być przemyślany. Na początku warto zadecydować, czy karta będzie zintegrowana, czy dedykowana.

Ranking kart graficznych uwzględnia przede wszystkim układy dedykowane. Ich wydajność jest wyższa. Mogą pracować pod większym obciążeniem bez żadnych przerw, gdyż mają własne układy chłodzenia. Dedykowany układ jest odpowiedni dla wymagających graczy, którzy dodatkowo dysponują większym budżetem na zakup komputera. Zintegrowana karta graficzna jest z kolei tańsza, jednak sprawdza się tylko w przypadku starszych gier o niższych wymaganiach sprzętowych.

Karta graficzna NVIDIA czy AMD?

Gracze mogą wybierać topowe karty graficzne z oferty dwóch producentów. NVIDIA proponuje graczom serię GeForce RTX, natomiast AMD Radeon RX. Obie serie cechują się wysoką wydajnością i możliwością uruchomienia najnowszych premierowych gier. Wystarczy, że użytkownik zdecyduje się na układy z górnej półki takie jak NVIDIA GeForce RTX 3090 i AMD Radeon RX 6800. Takie układy należą do czołówki kart graficznych dostępnych na rynku.

Wybór pomiędzy kartą NVIDIA a AMD powinien uwzględniać nie tylko preferencje samego gracza i budżet, którym dysponuje, ale również kompatybilność układu z pozostałymi podzespołami. Jeśli karta nie est przystosowana do pracy z innymi częściami, jej moc i marka są nieistotne. Brak kompatybilności sprawia, że komputer działa nieprawidłowo. Gry mogą w ogóle się nie uruchamiać lub wyłączać się w najmniej spodziewanym momencie. Może się również zdarzyć, że uruchomienie komputera będzie niemożliwe.

Jaka karta graficzna jest najlepsza do gier?

To, jaka karta graficzna do gier jest najlepsza, w dużej mierze zależy od oczekiwań użytkownika. Gracz powinien sprawdzić, ile rdzeni ma układ. Im jest ich więcej, tym szybciej i wydajniej przetwarzana jest grafika. Liczbę rdzeni powinno się porównywać wyłącznie w obrębie kart od tego samego producenta. Ważne jest również taktowanie rdzenia. Im jest szybsze, tym lepiej.

Jeśli chodzi o pamięć RAM w karcie graficznej, najlepszym wyborem są układy, które mają pamięć GDDR5 i GDDR6. Liczba RAM nie powinna być niższa niż 4 GB, gdyż tyle jest niezbędne do uruchomienia rozgrywki w rozdzielczości Full HD. Rozdzielczość 4K wymaga z kolei 8 GB RAM. Najwydajniejsze karty graficzne na rynku mają nawet 11 GB RAM i są przeznaczone do uruchamiania gier o wysokich wymaganiach sprzętowych.

Istotną kwestią są również technologie obsługiwane przez dany model karty graficznej. Ray tracing, czyli technologia śledzenia promieni, jest jedną z najbardziej cenionych przez graczy. Dzięki niej efekty świetlne w grze są realistyczne, a animacje zyskują na naturalności. Ray tracing obsługują karty z serii NVIDIA GeForce RTX i AMD Radeon RX 6000.

Chłodzenie karty graficznej w przypadku komputerów gamingowych jest ważnym elementem, wpływającym na możliwość jej wielogodzinnej pracy. W topowych układach montowane są dwa lub trzy wentylatory. Ich pracę może wspierać chłodzenie wodne. Jeśli karta nagrzewa się w niewielkim stopniu, ciekawym rozwiązaniem jest radiator. Dzięki niemu ciepło jest odprowadzane bezgłośnie. Cichsza praca podnosi komfort rozgrywki. W kartach graficznych z wysokiej półki montuje się komory parowe. Komory to system rur cieplnych i żeberek, które łączą się z GPU i pobierają nadmiar ciepła. Następnie przekształcają je w parę i rozpraszają, osadzając je na chłodnych powierzchniach.