Document Foundation, fundacja utworzona ze społeczności Open Office, wydała dziś nową wersję pakietu biurowego Libre Office. Czwarta odsłona zestawu narzędzi konkurujących z produktami firmy Microsoft wyposażona została w wiele nowych funkcji.

Wygląda na to, że twórcy darmowego pakietu biurowego LibreOffice zamierzają powalczyć z nowo wydanym Officem 2013. Ekipa Document Foundation wypuściła nową wersję swojego darmowego pakietu i wyposażyła go w kilka funkcji, które dostępne były do tej pory tylko w produktach Microsoftu.

LibreOffice 4.0 pozwala teraz na współprace przy dokumentach z innymi użytkownikami, a to za sprawą standardu CMIS, który pozwala na integracje z systemami zarządzania treścią (CMS) oraz z dokumentami online. Funkcje współdzielenia dokumentów z pewnością będą zachęcające, dla osób, które w nowym Office 2013 polubiły funkcje związane ze SkyDrive.

LibreOffice Writer umożliwia dodawanie komentarzu do tekstu.

Współoperacyjność została również ulepszona dzięki funkcji tworzenia komentarz w tekście. Konkretne fragmenty tekstu mogą mieć przypisany odpowiednie wskazówki współpracujących ze sobą użytkowników, które wyświetlą się z boku strony w estetycznych chmurkach. Niesamowicie przydatna funkcja podczas wspólnego redagowania dłuższych tekstów lub chociażby nanoszenia poprawek przez promotora w procesie pisania pracy licencjackiej lub magisterskiej.

Użytkownicy korzystający z programu Calc do obsługi arkuszy kalkulacyjnych zauważą obecność nowych funkcji i formuł, możliwość eksportowania arkuszy do plików obrazkowych oraz lepsze wsparcie dla rozszerzeń XLSX pochodzących z Excela.

W nowej odsłonie możemy również dostosować wygląd naszego interfejsu dzięki zintegrowaniu z funkcją Personas z Firefoksa. Pozwala to na ustawienie wyglądu programów z pakietu LibreOffice na taki, który znamy już z przeglądarki Mozilli.

Najnowszą wersję pakietu biurowego LibreOffice 4.0 możecie pobrać z naszego działu download.