Edytujesz materiał w Davinci Resolve i masz problemy z powolną reakcją Davinci, a zmiana kart i ustawień zajmuje dużo czasu? W tym artykule pokażemy Ci jeden z najszybszych i najłatwiejszych sposobów uzyskania znacznego zwiększenia wydajności w Davinci Resolve, zwłaszcza gdy próbujesz edytować materiał filmowy 4K. Ten proces działa jeszcze lepiej w połączeniu z serwerami proxy, ale nie są one wymagane.

Wiele osób przechodzi z Premiere Pro na Davinci Resolve, szukając lepszych możliwości edycji i komfortu użytkowania. Jednak w zależności od sprzętu zmiana może nie mieć większego znaczenia. Dlaczego? Chociażby dlatego, że Davinci Resolve bardziej obciąża procesor graficzny GPU, podczas gdy Premiere Pro bardziej obciąża procesor CPU, więc w zależności od specyfikacji urządzenia może się okazać, że jeden program działa lepiej niż inne.

Jeśli masz grafikę Intel, możesz również mieć poważne problemy z wydajnością, ponieważ Davinci nie jest jeszcze zoptymalizowany pod kątem Intela. Jeśli masz problemy ze sprzętem Intel, zapoznaj się z naszym przewodnikiem tutaj.

Jak zatem zoptymalizować Davinci Resolve, aby edycja na laptopie lub starszym komputerze była płynniejsza? Chociaż istnieje kilka różnych opcji, w tym użycie serwerów proxy dla materiału 4K, najszybszą i najłatwiejszą zmianą, jaką każdy może wprowadzić, jest rozdzielczość odtwarzania osi czasu. Spowoduje to zmniejszenie rozdzielczości odtwarzania materiału, z którym pracujesz, co znacznie zwiększy wydajność. Zwłaszcza jeśli próbujesz edytować materiał 4K. Jak więc zmienić rozdzielczość odtwarzania w Davinci Resolve?

Jak zmienić rozdzielczość odtwarzania osi czasu w Davinci Resolve?

Aby zmienić rozdzielczość odtwarzania osi czasu w Davinci Resolve, wykonaj następujące czynności.

  • Najpierw otwórz Davinci Resolve i projekt.
  • Po otwarciu projektu przejdź do Plik > Ustawienia projektu.

  • W nowym oknie, które się pojawi, użyj rozwijanego pola obok Rozdzielczość osi czasu i wybierz 1920x1080 dla materiału poziomego lub 1080x1920 dla materiału pionowego. Jeśli chcesz, możesz użyć jeszcze niższej rozdzielczości, ale 1080p powinno działać dobrze w przypadku większości nowoczesnych urządzeń.
  • Alternatywnie możesz także użyć całkowicie niestandardowych rozdzielczości osi czasu, jeśli Twój projekt ma całkowicie losową rozdzielczość.
  • Po dokonaniu zmiany kliknij przycisk Zapisz u dołu ekranu, aby potwierdzić zmiany. Jeśli tego nie zrobisz i zamkniesz okno, oś czasu powróci do domyślnej rozdzielczości wideo projektu.

Teraz możesz edytować i tworzyć treści w Davinci Resolve bez konieczności odtwarzania treści 4k przez cały czas. Nawet jeśli korzystasz z wysokiej klasy komputera PC, ta prosta zmiana robi ogromną różnicę i radykalnie zmniejsza zużycie sprzętu. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze większy wzrost, możesz rozważyć użycie serwerów proxy do edycji materiałów 4k na komputerze. Będzie to jeszcze większa różnica w przypadku korzystania z Davinci Resolve, ale przygotowanie zajmie nieco więcej czasu. Jeśli masz inne problemy z Davinci Resolve, zapoznaj się z naszą pełną biblioteką poradników tutaj.