Popularny program Microsoftu do zabezpieczania komputera przed złośliwym oprogramowaniem nie zdał – drugi raz z rzędu – testów skuteczności, przez co nie otrzymał certyfikatu w serwisie AV-Test.org.

Laboratorium AV-Test publikuje wyniki testów co dwa miesiące, w których prezentuje 25 najpopularniejszych pakietów zabezpieczających system przed wirusami, trojanami oraz atakami. Rezultaty nie są jednak pomyślne dla programu ze stajni Microsoftu. Microsoft Security Essentials oblał ostatni test, a co za tym idzie nie otrzymał wyróżnienia i certyfikatu. 

Na wynik testu składają się oceny z poziomu ochrony (protection), naprawy (repair) oraz używalności (usability). Microsoft otrzymał tylko półtora punktu (na sześć możliwych) w kategorii protection. Jest to najniższa ocena spośród wszystkich testowanych programów. Poza pakietem Microsoftu, testu nie zdały również pakiety PC Tools Internet Security 2012 oraz AhnLab Internet Security 8.0.

Jest to informacja warta uwagi, gdyż według danych z raportu OPSWAT z grudnia 2012 roku, Microsoft Security Essentials jest jednym z najczęściej używanych programów zabezpieczających system.

Z kolei wyśmienicie ocenione zostały pakiety BitDefender Internet SecurityKaspersky Internet Security oraz Symantec Norton Internet SecurityWszystkie te programy zostały odznaczone prawie maksymalną ilością punktów we wszystkich trzech kategoriach. Pobrać je możecie z naszego działu download z pakietami zabezpieczającymi.

Pełen test można przejrzeć na oficjalnej stronie laboratorium AV-Test.