Narzędzie Hyper-V firmy Microsoft jest jednym z najpopularniejszych programów do wirtualizacji, umożliwiającym tworzenie i zarządzanie maszynami wirtualnymi (VM) z kompatybilnych komputerów z systemem Windows. Jednak podczas tworzenia nowej maszyny wirtualnej w Menedżerze Hyper-V, narzędzie daje możliwość uruchomienia maszyny wirtualnej generacji 1 lub 2, które mają istotne różnice pod względem wydajności i bezpieczeństwa. Poniżej możesz sprawdzić, której generacji odpowiada maszyna wirtualna, a tutaj wyjaśniamy dwie dostępne opcje.

Najważniejsze informacje:

 1. Hyper-V obsługuje zarówno maszyny wirtualne generacji 1, jak i generacji 2, z których każda ma inne funkcje i zalety.
 2. To, czy maszyna wirtualna należy do generacji 1 czy 2, ma kluczowe znaczenie dla sprawdzenia, czy spełnia ona potrzeby i wymagania dotyczące kompatybilności, szybkości i wydajności.
 3. Istnieją dwa sposoby sprawdzenia generacji maszyny wirtualnej: z poziomu narzędzia Hyper-V Manager lub w konsoli PowerShell.

Jeśli masz maszynę wirtualną w Hyper-V, ale nie jesteś pewien, jakiej jest generacji, to w tym poradniku dowiesz się, gdzie uzyskać te informacje.

Różnice między maszyną wirtualną generacji 1 a maszyną wirtualną generacji 2

Gdy masz maszynę wirtualną, możesz zainstalować dowolny system operacyjny, co jest bardzo przydatne do testowania nowych aplikacji i funkcjonalności. Podczas jej tworzenia, w kreatorze Hyper-V należy wybrać, czy ma to być generacja 1 czy 2 i nie będzie można tego później zmienić.

Którą z nich wybrać? Oto podsumowanie różnic pomiędzy poszczególnymi generacjami:

 • Kompatybilne systemy operacyjne: Generacja 1 jest kompatybilna ze starszymi systemami operacyjnymi, które nie wymagają interfejsu UEFI, takimi jak wersje wcześniejsze niż Windows 8, dzięki czemu idealnie nadaje się do instalowania 32-bitowych systemów operacyjnych i starszych aplikacji. Generacja 2 jest za to kompatybilna z systemami operacyjnymi obsługującymi UEFI i działa najlepiej z nowoczesnymi 64-bitowymi systemami operacyjnymi.
 • Opcje i szybkość uruchamiania: Maszyny wirtualne pierwszej generacji uruchamiają się dłużej, ponieważ korzystają z oprogramowania układowego BIOS, podczas gdy maszyny wirtualne drugiej generacji umożliwiają szybsze uruchamianie i więcej opcji (takich jak bezpieczny rozruch) dzięki obsłudze UEFI.
 • Obsługiwane urządzenia: Generacja 1 jest bardziej wszechstronna pod względem kompatybilności sprzętowej, zwłaszcza w przypadku korzystania ze starszych systemów. Z kolei maszyny wirtualne generacji 2 obsługują najnowsze kontrolery i karty sieciowe.
 • Wydajność: Generacja 1 obsługuje mniej pamięci RAM i procesorów wirtualnych niż Generacja 2, która charakteryzuje się wyższą wydajnością, niższymi opóźnieniami i zoptymalizowanym wykorzystaniem zasobów.

Ostatecznie maszyny wirtualne generacji 2 są lepsze pod względem wydajności, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Jednak generacja 1 jest idealna do instalowania starszego sprzętu i oprogramowania, ponieważ nie będzie problemów z kompatybilnością.

Jak sprawdzić, czy maszyna wirtualna jest generacji 1 lub 2 z poziomu Menedżera Hyper-V

Najprostszym sposobem sprawdzenia generacji maszyny wirtualnej Hyper-V jest zrobienie tego z poziomu narzędzia Hyper-V Manager. Wystarczy wykonać następujące kroki:

 1. W menu Start znajdź „Hyper-V Manager" i otwórz program.
 2. W polu środkowym kliknij maszynę wirtualną, którą chcesz zweryfikować (nie ma znaczenia, czy jest włączona, czy wyłączona).
 3. Wybierz zakładkę „Podsumowanie" na dolnym pasku narzędzi.
 4. W dolnym panelu zobaczysz, z której generacji pochodzi maszyna wirtualna, z oznaczeniem „Generation: 1/2".

Jak sprawdzić generację maszyny wirtualnej z poziomu Windows PowerShell

Alternatywnym sposobem sprawdzenia, czy maszyna wirtualna jest generacji 1 czy 2, jest wprowadzenie polecenia w interfejsie konsoli PowerShell. Jest to możliwe, ponieważ Microsoft integruje polecenia specyficzne dla Hyper-V z konsolą PowerShell, która umożliwia zarządzanie maszynami wirtualnymi za pomocą skryptów.

Oto jak to zrobić:

1. Wpisz „PowerShell" w polu wyszukiwania menu Start. W opcjach po prawej stronie wybierz „Uruchom jako administrator", a następnie kliknij „Tak" w wyskakującym oknie Kontrola konta użytkownika.

2. Skopiuj i wklej poniższe polecenie do konsoli i naciśnij Enter, aby je wysłać:

get-vm | format-list Name,Generation

3. Zostanie wyświetlona lista wszystkich maszyn wirtualnych utworzonych w Hyper-V wraz z ich nazwą i generacją.

Osobiste wnioski

Różnice między generacją 1 i generacją 2 w Hyper-V sprawiają, że każda z nich jest lepiej dostosowana do różnych potrzeb. Jeśli więc nie zwróciłeś uwagi na ten aspekt podczas tworzenia maszyny wirtualnej, a następnie napotkałeś problemy z wydajnością lub kompatybilnością, to sprawdzenie, która to generacja, może pomóc w zrozumieniu jej funkcji i ograniczeń.

Jak być może zauważyłeś, sprawdzenie, czy maszyna wirtualna należy do generacji 1 lub 2, jest bardzo łatwe zarówno z poziomu Menedżera Hyper-V, jak i konsoli PowerShell. Miej na uwadze funkcje każdej generacji przed utworzeniem maszyny wirtualnej, ponieważ po jej wybraniu nie będzie można tego zmienić.