W ramach dużej aktualizacji Windows 11 24H2 system operacyjny Microsoftu wprowadza nową funkcję, która ma na celu uproszczenie połączenia między komputerem a drukarkami i uczynienie go znacznie bezpieczniejszym. Jest to tryb Windows Protected Print Mode (WPP), funkcja, która jest już dostępna dla niektórych użytkowników i według Microsoftu będzie domyślnym trybem drukowania w systemie w przyszłości. Oto jak aktywować tryb bezpiecznego drukowania na komputerze.

Najważniejsze informacje:

  1. Tryb Windows Protected Print unowocześnia system drukowania na komputerach z systemem Windows.
  2. Protected Print zmniejsza podatność na ataki poprzez wyłączenie sterowników innych firm podczas drukowania.
  3. Funkcja ta jest częścią systemu od wersji Windows 24H2 i jest teraz dostępna dla uczestników programu Windows Insider.

Poznaj nowy system drukowania Windows 11 opracowany przez Microsoft i dowiedz się, jak włączyć go na swoim komputerze.

Microsoft wprowadza tryb chronionego drukowania: Co to jest WPP (Windows Protected Print Mode) i jak działa?

Funkcja Windows Protected Print Mode (WPP) to nowy system drukowania opracowany przez zespół Microsoft Offensive Research & Security Engineering (MORSE).

Główną nową funkcją jest wyłączenie sterowników drukarek innych firm. Oznacza to, że podczas drukowania używane będą tylko wbudowane, certyfikowane sterowniki, co pomaga poprawić bezpieczeństwo komputera. W rzeczywistości zespół MORSE poinformował, że chronione drukowanie pomogło złagodzić ponad połowę luk w zabezpieczeniach wynikających z komponentów oprogramowania innych firm powiązanych z drukarkami.

WPP obsługuje tylko drukarki z certyfikatem Mopria, które mają lepsze standardy bezpieczeństwa. Gdy włączony jest tryb bezpiecznego drukowania, operacje (kolejki wydruku) są przenoszone do nowego bufora, który zawiera ulepszenia zabezpieczeń WPP.

Jeśli chodzi o kompatybilność, tryb bezpiecznego drukowania będzie częścią aktualizacji Windows 11 24H2 i jest obecnie dostępny tylko w kanałach dystrybucji Windows Insider, począwszy od kompilacji Canary 26016 i kompilacji Dev 26052.1100.

Jak włączyć tryb bezpiecznego drukowania w systemie Windows 11 w Ustawieniach

Użytkownicy posiadający wersję systemu operacyjnego obsługującą tę funkcję mogą ją aktywować z poziomu Ustawień systemu Windows. Aby to zrobić, wystarczy wykonać następujące kroki:

  1. Naciśnij klawisze Windows + I, aby otworzyć Ustawienia.
  2. W menu po lewej stronie wybierz „Bluetooth i urządzenia".
  3. Kliknij „Drukarki i skanery".

4. Jeśli opcja jest włączona, będzie widoczna w sekcji „Preferencje drukarki". Kliknij przycisk „Konfiguruj", aby ją aktywować.

5. W wyskakującym okienku potwierdź swój wybór, klikając „Tak".

Po wykonaniu tych kroków i włączeniu funkcji Windows Secure Print, drukarki, które nie obsługują tej funkcji, zostaną usunięte. Ale nie martw się: jeśli okaże się, że twoja drukarka nie ma certyfikatu Mopria, a zatem nie jest zgodna z WPP, możesz przywrócić oryginalne ustawienia w dowolnym momencie.

Wystarczy przejść do Ustawienia > Bluetooth i urządzenia > Drukarki i skanery i w tym miejscu będzie można wyłączyć drukowanie chronione. Następnie konieczne będzie ponowne zainstalowanie drukarki na tym samym ekranie, klikając przycisk „Dodaj urządzenie" u góry.

Jak włączyć tryb bezpiecznego drukowania w systemie Windows 11 za pomocą Edytora rejestru

Jeśli tryb chronionego drukowania jest obsługiwany przez twoją wersję systemu Windows, ale nie możesz znaleźć tej opcji w Ustawieniach, to alternatywą jest włączenie go poprzez pobranie pliku REG i dodanie go do systemu za pomocą Edytora rejestru.

Oto jak to zrobić:

  • Pobierz plik .reg na swój komputer.
  • Otwórz plik i w wyskakującym okienku kliknij „Uruchom".

  • Kliknij „Tak", aby potwierdzić aktualizację rejestru systemu Windows.

Osobiste wnioski

Oprócz najbardziej przyciągających uwagę nowych funkcji systemu Windows 11 24H2 takich jak możliwości AI w laptopach Copilot+ istnieją inne ważne ulepszenia, które pozostały niezauważone, takie jak nowy system drukowania dla systemu Windows 11.

Zaktualizowany protokół drukowania eliminuje jedną z najbardziej zaniedbanych przez Microsoft podatności na cyberataki i złośliwe oprogramowanie w przeszłości: oprogramowanie i sterowniki do drukowania. W ten sposób pomaga zminimalizować ryzyko ataków opartych na starszych systemach i zapewnić niezawodne, nowoczesne i bezpieczne środowisko drukowania.

Zapobiegając instalacji sterowników innych firm i używając wyłącznie sterowników certyfikowanych przez Mopria, nowy tryb drukowania systemu operacyjnego zapewnia bezpieczniejsze i bardziej niezawodne środowisko, realizując jeden z celów firmy Microsoft, jakim jest integracja bezpieczeństwa od najwcześniejszych etapów projektowania i rozwoju.