Download, sterowniki

Jak zainstalować spolszczenie do Stardew Valley na PC

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
15.03.2019
Ilość komentarzy
0

Stardew Valley nie ma oficjalnej wersji polskiej, ale w sieci pojawiło się nieoficjalne spolszczenie. W końcu polscy gracze mogą zagrać w swoim ojczystym języku. Jak zainstalować spolszczenie do Stardew Valley na PC? To bardzo proste.

Spolszczenie do Stardew Valley. Jak je pobrać i zainstalować?

Fani Stardew Valley od początku wydania gry w 2016 roku na PC zasypują twórcę gry prośbami o dodanie polskiej wersji językowej. Niestety, mimo ciągłego dodawania wsparcia dla kolejnych języków, polskiej wersji wciąż brakuje na liście dostępnych tłumaczeń. Na szczęście sprawę w swoje ręce wzięli gracze i samemu przetłumaczyli grę na język polski.

Spolszczenie do Stardew Valley zostało udostępnione w serwisie NexusMods i można je zainstalować jako modyfikację do gry. Spolszczone są praktycznie wszystkie teksty, aczkolwiek trzeba pamiętać, że jest to tłumaczenie amatorskie, więc mogą pojawić się różnego rodzaju literówki lub błędy – zachęcamy do wspierania projektu i do zgłaszania zauważonych problemów. Tymczasem zobaczmy, jak w ogóle zainstalować to spolszczenie.

Instalujemy spolszczenie do Stardew Valley na PC

Paczka dodająca polskie tłumaczenie do Stardew Valley jest dostępna, jak wspomniałem, w serwisie NexusMods i można ją stamtąd pobrać całkowicie za darmo. Udostępniona została 10 marca 2019 r. przez ekipę DNKSH Team.

Pobierz spolszczenie do Stardew Valley na PC

Wejdź w powyższy link, a następnie na stronie spolszczenia udaj się do zakładki i pobierz aktualnie dostępną najnowszą wersję tłumaczenia, klikając w przycisk „Manual download”.

Pobierz spolszczenie do Stardew Valley

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić też informacje w opisie modyfikacji i pliku, by upewnić się, że spolszczenie działa z aktualna wersją Stardew Valley. Na chwilę obecną tłumaczenie jest przygotowane do Stardew Valley w wersji 1.3, czyli najnowszej.

Po pobraniu archiwum ze spolszczeniem, wypakuj je tymczasowo w dowolne miejsce (np. na Pulpit). Następnie otwórz wypakowany katalog i znajdź folder o nazwie „Content”. Ten folder zawiera przetłumaczone frazy i musi trafić do katalogu z grą.

Skopiuj folder Content z archiwum spolszczenia

Skopiuj cały folder „Content”, klikając go prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „Kopiuj”. Następnie otwórz folder z grą i wklej folder „Content” do głównego katalogu gry. Gdy wyświetli się okno z zapytaniem, czy chcesz nadpisać istniejące pliki, to wybierz „Zamień”.

Wklej folder "Content" do katalogu z grą Stardew Valley

Spolszczenie zostanie wgrane do plików gry i można je teraz wybrać w menu głównym. Zobaczmy, jak to zrobić.

Jak zmienić język na polski w Stardew Valley na PC?

Po zainstalowaniu spolszczenia i uruchomieniu gry nadal będzie ona w języku angielskim. To celowe działanie, gdyż twórcy nie nadpisali angielskiego tłumaczenia. Bez dostępu do plików źródłowych gry nie było jednak możliwości dodania całkowicie nowego języka, więc autorzy spolszczenia zamienili język portugalski na polski. Zatem w celu aktywacji spolszczenia, trzeba zmienić język na portugalski.

Aktywacja spolszczenia do Stardew Valley

W menu głównym gry kliknij w ikonę z trzema kropkami w dolnym prawym rogu ekranu. Spowoduje to wyświetlenie nowego okienko z opcjami zmiany języku. Na liście dostępnych języków wybierz „Portugues”. Po kliknięciu załadowane zostanie podmienione polskie spolszczenie.

Spolszczona wersja gry Stardew Valley

Od teraz wszystkie menu, nazwy przedmiotów, dialogi i inne elementy tekstowe gry będą wyświetlane w języku polskim. Spolszczenie obsługuje, oczywiście, polskie ogonki, więc nie musimy się martwić o polskie znaki.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus