Download, sterowniki

Jak zainstalować Mac OS X na VirtualBox

Chciałbyś przetestować najnowszą wersję systemu OS X Marvericks firmy Apple? Zapraszamy do prostego poradnika, w którym pokażemy krok po kroku, jak zainstalować system firmy Apple w komputerze z Windows. Wszystko za sprawą darmowego programu do wirtualizacji - VirtualBox.

Autor
Michał Majchrzycki
Data dodania
14.07.2014
Ilość komentarzy
42

Chciałbyś przetestować najnowszą wersję systemu OS X Marvericks firmy Apple? Zapraszamy do prostego poradnika, w którym pokażemy krok po kroku, jak zainstalować system firmy Apple w komputerze z Windows. Wszystko za sprawą darmowego programu do wirtualizacji - VirtualBox.

Wymagania
Aby móc zainstalować system OS X w komputerze, musimy mieć 64-bitową wersję Windows. Najlepiej najnowsze wydanie - Windows 7 lub Windows 8. Wersje 32-bitowe nie są wspierane. Przyda się też trochę wolnego miejsca na instalowany system.

Co potrzeba
Aby zainstalować system OS X Mavericks musimy ściągnąć na nasz komputer:

VirtualBox - program do wirtualizacji
Niresh Mavericks - przeróbkę OS X dostosowaną do instalacji na pecetach. Na potrzeby VirtualBoksa, gdzie będziemy instalować OS X Mavericks ściągamy wersję ISO Version. Nie pobierajcie natomiast USB Version.

1. Tworzenie wirtualnej maszyny
Na początek instalujemy i uruchamiamy najnowszą wersję VirtualBoksa. Następnie pobieramy i instalujemy paczkę Virtualbox Extension Pack.

Następnie przystępujemy do instalacji wirtualnej maszyny. Otwieramy VirtualBox i klikamy ikonę New. Nadajemy nazwę maszynie - Mavericks i wybieramy w polu Version - Mac OS X (64 bit).

Następnie postępujemy zgodnie z zaleceniami instalatora. Przyznajemy minimum 2 GB RAM-u (najlepiej 4 GB). Warto też poświęcić trochę przestrzeni na nowy system - co najmniej 10 GB.

Kiedy stworzymy wirtualną maszynę, nie uruchamiamy jej od razu. Najpierw klikamy maszynę na liście, a następnie klikamy przycisk Settings.

W nowym okienku Settings musimy zmienić parę rzeczy. W zakładce System zaznaczmy boks o nazwie "Enable EFI (special OSes only). Zapisujemy ustawienia.

Następnie udajemy się do zakładki Storage > Empty i tutaj klikamy w polu Atributes ikonę płyty. Z rozwijanego menu wybieramy "Choose a virtual CD/DVD disk file", a następnie w menadżerze okien odnajdujemy miejsce, gdzie pobraliśmy obraz ISO Niresh Mavericks i otwieramy go. Zapisujemy.

 

2. Instalacja OS X Mavericks
Następny krok to uruchomienie maszyny. Robimy to zaznaczając naszą maszynę Mavericks w VirtualBoksie i klikając zieloną ikonę Start.UWAGA. Jeżeli Twój komputer posiada procesor Intell Haswell - czyli został wyprodukowany po 2013 roku - będzie trzeba wprowadzić jeszcze jedną zmianę. Zamykamy VirtualBoksa i otwieramy Wiersz poleceń. Wpisz w uruchamianiu CMD i otwórz Wiersz polecenia w trybie administratora.


Teraz wklej kod ścieżkę i daj Enter: cd "C:\Program Files\Oracle\Virtualbox"
Następnie skopiuj ten kod, podmień nazwę maszyny na tę, którą nadałeś OS X w VirtualBoksie i wklej do Wiersza poleceń. Oczywiście, daj Enter:

VBoxManage modifyvm NAZWA MASZYNY --cpuidset 00000001 000306a9 00020800 80000201 178bfbff

Następnie uruchom VirtualBoksa i włącz maszynę.Jeżeli wszytko pójdzie dobrze, przywita nas ekran powitalny, na którym musimy wybrać język polski, a następnie kliknąć Dalej - zgodnie z poleceniami instalatora. Problem pojawi się podczas wyboru dysku do instalacji. Musimy kliknąć zakładkę Narzędzia w pasku narzędziowym i z rozwijanej listy wybrać Narzędzie dyskowe.


W ramach Narzędzia dyskowego klikamy w lewym oknie menu nasz dysk na VirtualBoksie, a następnie zakładkę Wymaż i przycisk Wymaż. Potem zamykamy Narzędzie dyskowe.Po zakończeniu wymazywania mamy do dyspozycji nowy dysk, który zaznaczamy. Następnie klikamy przycisk Dostosuj u dołu ekranu.W okienku, które się pojawi, odznaczamy następujące elementy:

- Install Network Drivers (Kexts)
- Graphics -> GraphicsEnabler=Yes


Następnie klikamy OK i wracamy do wyboru dysku. Teraz już możemy kliknąć przycisk Instaluj. Czekamy, aż proces instalacji systemu zostanie zakończony. Może to potrwać około pół godziny. Kiedy instalacja zostanie zakończona, Mac OS X Mavericks najprawdopodobniej zawiesi się i zobaczymy czarny ekran. To normalne - zamykamy wirtualną maszynę i uruchamiamy ją jeszcze raz.

 

3. Ostatnie kroki
Teraz musimy wykonać jeszcze parę czynności, zanim będziemy mogli cieszyć się z wpełni funkcjonalnego Mac OS X w naszym pececie. Na początek uruchamiamy ponownie wirtualną maszynę i odłączamy płytę startową z instalatorem. Robimy to, klikając ikonę płyty w prawym dolnym rogu wirtualnej maszyny. Z rozwijanego menu wybieramy Remove disc from a virtual drive". Zamykamy maszynę i uruchamiamy ją jeszcze raz.

Jeżeli wszystko poszło dobrze, po ponownym uruchomieniu zobaczymy ekran personalizacji OS X Mavericks. Możemy tutaj dodać nazwę komputera, zalogować się do konta Apple ID itp. Po skonfigurowaniu zobaczymy pulpit OS X i możemy zaczynać zabawę.

Warto wykonać jeszcze dwie czynności. Pierwsza to kliknięcie ikony Niresh w prawym górnym rogu. Oprócz otwarcia strony w przeglądarce pozwoli to na wprowadzenie dodatkowych zmian. Może to potrwać parę minut - komunikat o zakończeniu pojawi się na pulpicie komputera.

Druga rzecz to zmiana rozdzielczości Mac OS X. Domyślnie system nie będzie najprawdopodobniej obsługiwał naszego ekranu, dlatego musimy to zmienić - za sprawą niewielkiego tricku. Na początek uruchamiamy menadżer plików Finder i klikamy w górnym pasku menu Finder > Preferencje. Następnie w nowym okienku zaznaczamy, aby Finder wyświetlał dyski twarde. 

Teraz przechodzimy do dysku twardego i otwieramy folder Extras. Odnajdujemy plik o nazwie org.Chameleon.boot.plist i otwieramy go w edytorze tekstu TextEdit. Między znacznikami < dict >  oraz < / dict > wklejamy następujący kod:

< key > Graphics Mode < / key >
< string > PREFEROWANA ROZDZIELCZOŚĆ < / string >

Wcześniej musimy sprawdzić, jaka jest rozdzielczość ekranu naszego peceta i wpisać ją w odpowienim miejscu.

Zamykamy OS X Mavericks, a także cały program VirtualBox. Otwieramy w trybie administratora Wiersz polecenia i wklejamy następujące frazy:

cd "C:\Program Files\Oracle\Virtualbox"
vboxmanage setextradata NAZWA MASZYNY "CustomVideoMode1" "PREFEROWANA ROZDZIELCZOŚĆ"

W polu Nazwa maszyny wpisujemy nazwę maszyny, jaką nadaliśmy w VirtualBoksie OS X Mavericks. W polu Preferowana rozdzielczość - rozdzielczość ekranu naszego komputera. To wszystko. Uruchamiamy system OS X i cieszymy się pełnoekranowym widokiem.

Dołącz do dyskusji

Błażej Starosta

26.09.2016

Możliwe, że w BIOSie / UEFI jest wyłączona opcja wirtualizacji. Sprawdź ustawienia (szukaj opcji typu Virtualization).

rafal

23.09.2016

Witam
probowalem zgodnie z instrukcją zainstalowac na HP probook 4320s i niestety błąd
"Włączono rozszerzenia sprzętowej wirtualizacji VT-x/AMD-V, ale nie są one działające. Goszczony system 64-bitowy nie wykryje 64-bitowego procesora i nie będzie w stanie wystartować.
mozliwe by procesor intel i5 nie pozwalal na wirtualizacje?

marcin4511

12.08.2016

utwórz maszynę dla innego systemu a dopiero po utworzeniu przejdź do ustawień i zmień na Mac OS . też tak mam

Michał Majchrzycki

15.02.2016

A zainstalowałeś Guest Additions? Bo to jest najczęstsza przyczyna złego skalowania.

Andrzej

13.02.2016

Nie mogę ustawić rozdzielczości, ciągle mam malutki ekran. Mam ekran 3200x1800 w extrasach MAC wpisałem 3200x1800 a w cmd VB 3200x1800x32 czy to jest OK?

Hisashi

06.12.2015

lub w wypadku biosów lenovo trzeba najpierw wyłączyć virtualizację a i zapisać ustawienia i po restarcie znowu włączyć.
u mnie na x201t ta metoda pomogła.

Michał Majchrzycki

06.11.2015

Link jest w tekście: http://www.hackintosh.zone/dow...

oo

05.11.2015

czy można prosić o link

ojopkp

05.11.2015

skąd można bezpiecznie pobrać niresh mavericks?

mj

28.10.2015

Faktycznie pomogło ODZNACZENIE opcji z EFI...

Gosciniec

12.07.2015

Plik .iso nie wiem jak ściągnąć pomoże mi ktoś?
Albo prześle plik .iso na mój e-mail e-mail jest taki: matm36msp@gmail.com
Proszę o szybką pomoc
Z góry dziękuje :)

Michał Majchrzycki

26.06.2015

Próbować jeszcze raz. I jeszcze. Nikt nie da Ci gwarancji, że od razu zadziała ;)

MGTF studio

25.06.2015

Mi instaluje się już godzinę (system) a nawet nie doszło do połowy co zrobić

RAF

06.06.2015

Username: root

Password: niresh

schaduwkind

19.05.2015

udało mi się zainstalować tym sposobem, ale nie moge przejść przez ekran logowania, nazwa i hasło,nie widze tu sposobu żeby zalogowac się jako gość.

danielxD

12.05.2015

apple zablokowało mi virtualną maszyne przez to

Michał

05.05.2015

rozdzielczość wpisujemy w formacie np. "1920x1080x32" bez tych 32 wywali wam Virtuala

Michał Majchrzycki

05.05.2015

Raczej nie - to jest przeróbka na potrzeby VB. W celu instalacji "na czysto" musiałbyś znaleźć hackintosha dostosowanego do Twojego peceta.

Michał Majchrzycki

05.05.2015

Musisz zainstalować inną wersję zhakowanego OS X na potrzeby VB.

Tester

04.05.2015

Wypróbowałem ten sposób instalacji na VB. Dopracowany i rzetelny materiał. Udało się za pierwszym razem. Proces instalacji jak przy każdym innym systemie. Do tego stopnia , ze każe uruchomić system po instalacji. Czy przeróbka tego systemu nie pozwala "wgrać" OS-a na czysty PC ?
Pozdrawiam i dziękuję za pomocny artykuł.

Daniel xdd

04.05.2015

W jaki sposób moge zaktualizować do 10.9.5 ?

Michał Majchrzycki

04.05.2015

Oczywiście, że nie :) To jest nieoficjalne wydanie OS X, a nie pełnoprawny system Apple'a.

Daniel xdd

03.05.2015

Czy aktualizacja os x ze sklepu zadziała ?

promarian 1970

04.04.2015

TRZEBA CHYBA ODZNACZYĆ Enable EFI (special OSes only) !!!

marcinxd4

03.04.2015

Witam, mam problem z ustawieniem tej rozdzielczości. W osx wpisałem w tym pliku tak jak było napisane ale gdy wpisuje w cmd to wyskakuje mi błąd. Ze nie znaleziono polecenia vboxmanage.

Czy powinienem wpisywać rozdzielczość 1366x768 czy w jakimś innym formacie?

WonnyPompon

19.03.2015

Bardzo jestescie skomplikowani, nie umiem nic z tego ale to nic bo ja umiem wiele innych rzeczy robic zarowno w domu jak i na zewnatrz bo nie pisalbym tego dla was teraz gdybym nie musial ale mnie zmusiliscie bo ja tez mam swoje zalety i wady

Michał Majchrzycki

18.03.2015

Raczej tak, bo to nie będzie zhakowany OS X.

marcinxd4

17.03.2015

w jaki sposób?
Nie znam os X na tyle

Michał Majchrzycki

17.03.2015

Zaloguj się jako gość.

marcinxd4

17.03.2015

Zrobiłem wszystko tak jak napisane, zainstalowałem, uruchomiłem ponownie i mam pole do wpisania nazwy i hasła
A nie zakładałem jeszcze żadnego konta bo nie było takiej opcji.
Co z tym zrobić ?

Michał

16.03.2015

Hint: włączenie wirtualizacji w BIOSie

Rafael

15.01.2015

Bardzo rzetelny tutek, dzięki!
Miałem problem z uruchomieniem instalacji. W bład wprowadził mnie tekst "W zakładce System zaznaczmy boks o nazwie "Enable EFI (special OSes only)." - napotkałem go już zaznaczonego - tak naprawdę musiałem go ODznaczyć, czyli zostawić puste pole. Pozdrawiam!

W
nowym okienku Settings musimy zmienić parę rzeczy. W zakładce System
zaznaczmy boks o nazwie "Enable EFI (special OSes only). Zapisujemy
ustawienia.

Michał Majchrzycki

09.01.2015

Pliki są, ale jest trochę utrudniony sposób pobierania - po kliknięciu linka trzeba poczekać, aż pojawi się bezpośredni odnośnik do pobierania.

Igor Ordecha

07.01.2015

Skąd pobrać plik iso bo mam tylko usb version

Gość

19.12.2014

"Niresh Mavericks - przeróbkę OS X dostosowaną do instalacji na pecetach. Na potrzeby VirtualBoksa, gdzie będziemy instalować OS X Mavericks ściągamy wersję ISO Version. Nie pobierajcie natomiast USB Version."
Dla twojej informacji wersja USB ma rozszerzenie .dmg

Damian

07.11.2014

a ja mam inny problem mam procesor i5,który raczej został wyprodukowany po 2013 roku i jak wklejam ten kod to wyskakuje mi error i maszynka nie startuje ktoś coś poradzi ?

sdf

05.10.2014

też tak mam a moja versja to 4.3.16 - najnowsza

K...

27.09.2014

Wygląda na to, że plik .dmg jest niepoprawny bo inne programy do konwersji z dmg na iso wyrzucają błąd.

K...

27.09.2014

Pobrałem plik .dmg z linku, który podałeś ale virtualbox nie obsługuje .dmg - pojawia się błąd.
Przekonwertowałem .dmg do .iso za pomocą TransMac ale instalacja nie rusza.
Pojawia się błąd, że plik z obrazem jest niedostępny i zostanie zignorowany.

Hoczo

10.09.2014

ja mam do wyboru tylko osx 32 bity i osx 10.6 nie mam inncyh :(

Michał Majchrzycki

14.07.2014

Zaktualizuj VirtualBox do najnowszej wersji.

Gharte

14.07.2014

Ja mam tylko do wyboru "normalnego" OS X, nie 64-bitowego.

comments powered by Disqus