Wiesz, że Facebook śledzi Twoją aktywność nawet poza granicami serwisu społecznościowego? Dzięki temu wyświetla Ci np. reklamy produktów, które ostatnio przeglądałeś na innych stronach. Możesz jednak zablokować zbieranie aktywności z wybranych stron lub całkowicie wyłączyć śledzenie aktywności poza Facebookiem.

Jak wyłączyć śledzenie przez Facebooka

Facebook wyświetla reklamy i treści sponsorowane nie tylko na podstawie naszej aktywności na Facebooku, ale również na podstawie tego, co robimy poza serwisem społecznościowym (np. jakie strony odwiedzamy). Dane te są przekazywane do Facebooka przez strony i aplikacje, które odwiedzamy. Właściciele sklepów internetowych mogą zainstalować na swojej stronie Piksel Facebooka, który zbiera dane o odwiedzających. Na podstawie tych danych Facebook profiluje użytkowników, a sklepy mogą wyświetlić reklamy tym użytkownikom, którzy już odwiedzili ich stronę w przeszłości (tzw. remarketing).

Jeżeli przeszkadza Ci tego typu śledzenie na potrzeby reklamowe, to warto wiedzieć, że po ostatnich zmianach na Facebooku można to lepiej kontrolować. Możesz teraz sprawdzić, które strony i aplikacje zebrały ostatnio informacje na Twój temat i przesłały je do Facebooka, a także możesz zablokować im możliwość zbierania danych na Twój temat. Co więcej, możesz całkowicie wyłączyć w ustawieniach możliwość gromadzenia Twojej aktywności spoza Facebooka. Spowoduje to, że wyświetlane na Facebooku reklamy nie będą już personalizowane.

Jak sprawdzić, które aplikacje i witryny przesłały nasze dane do Facebooka?

Aby sprawdzić listę ostatnich witryn internetowych oraz aplikacji, za których pośrednictwem Facebook zebrał o nas informacje, należy wejść do ustawień aktywności poza Facebookiem na swoim koncie. W tym celu na stronie Facebook.com wysuń menu w górnym prawym rogu i wybierz "Ustawienia".

Przejdź do aktywności poza Facebookiem

W ustawieniach przejdź do zakładki "Twoje informacje na Facebooku". Z listy dostępnych opcji wybierz "Aktywność poza Facebookiem" i kliknij przycisk "Zobacz" po prawej stronie.

Wyświetli się teraz informacja o tym, czym jest ta zakładka i na jakiej zasadzie Facebook otrzymuje z zewnątrz dane na nasz temat. Aby przejrzeć historię aktywności, kliknij panel "Aktywność poza Facebookiem" u góry ekranu.

Przejrzyj swoją aktywność poza Facebookiem

Po wpisaniu hasła do swojego konta i potwierdzeniu tożsamości wyświetli się lista aplikacji oraz witryn internetowych, z których korzystaliśmy, a które to przekazały Facebookowi informacje na nasz temat (np. poprzez skrypt Piksela Facebooka).

Możesz teraz zablokować pobieranie danych przez Facebooka z wybranych witryn i aplikacji lub całkowicie wyłączyć zbieranie aktywności spoza Facebooka.

Jak zablokować przesyłanie danych z wybranych witryn lub aplikacji?

Zacznijmy od blokady wybranej witryny lub aplikacji. To może być przydatne w sytuacji, gdy nie chcesz, aby na Facebooku wyświetlały się reklamy związane z Twoją aktywnością w konkretnej witrynie lub aplikacji. Może się przydać, chociażby wtedy, gdy np. szukamy prezentu dla kogoś bliskiego i chcemy się upewnić, że Facebook nie zaatakuje nas reklamami tego sklepu w obecności bliskich, tylko dlatego, że obejrzeliśmy tam jeden czy dwa produkty.

Wybierz z listy witrynę lub aplikację, dla której chcesz wyłączyć zbieranie aktywności. Pojawi się nowe okno, w którym znajdziesz szczegółowe informacje o tym, ile interakcji zostało przesłanych do Facebooka, a także, w jaki sposób zostały one udostępnione Facebookowi (np. za pośrednictwem narzędzi biznesowych, czyli Piksela Facebooka).

Wyłącz zbieranie aktywności z wybranej witryny

U dołu okna znajdziesz dostępne opcje. Jedną z nich jest "Wyłącz przyszłą aktywność z tego źródła". Gdy skorzystamy z tej opcji, zablokujemy Facebookowi możliwość zbieranie danych na nasz temat, gdy korzystamy z danej witryny lub aplikacji.

W ten sposób nasze wejścia na tę stronę nie będą brane pod uwagę przy profilowaniu Facebooka. Co więcej, jeśli jest to np. sklep internetowy, który w przyszłości stworzy kampanię reklamową nastawioną na remarketing (czyli ponowne dotarcie do osób, które ostatnio odwiedziły stronę sklepu), to nasz profil będzie zignorowany i nie otrzymamy takiej reklamy. Nie zapominaj jednak, że nie blokuje to całkowicie możliwości zobaczenia reklam takiego sklepu - nadal może on do nas "dotrzeć" z reklamą po bardziej ogólnych grupach docelowych, takich jak wiek czy zainteresowania z Facebooka.

Jak całkowicie wyłączyć na Facebooku zbieranie aktywności z innych źródeł?

Jeśli chcesz, możesz całkowicie wyłączyć zbieranie aktywności z innych źródeł. Wtedy Facebook nie będzie otrzymywać żadnych danych o odwiedzonych przez nas stronach, więc nie będziemy np. otrzymywać reklam ze sklepów, które ostatnio odwiedziliśmy.

Wejdź do opcji zarządzania przyszłą aktywnością

Wejdź do tej samej sekcji, co wyżej, czyli do zarządzania aktywnością spoza Facebooka. Nie wybieraj jednak żadnych konkretnych witryn czy aplikacji. Zamiast tego wybierz z paska bocznego po prawej stronie opcję "Zarządzaj przyszłą aktywnością".

Po wejściu do tej sekcji wyświetli się opcja kontrolowania tego, czy chcemy, aby na naszym koncie Facebooka były zapisywane informacje o aktywności spoza serwisu społecznościowego. Odznacz tę opcję, aby wyłączyć przechowywanie danych na nasz temat.

Wyłącz zbieranie aktywności w przyszłości

Po wyłączeniu tej opcji cofnij się do poprzedniego ekranu z listą ostatnich witryn i aplikacji. Jeśli wyświetlają się na liście dotychczasowe pozycje, które zebrały już dane, to kliknij przycisk "Wyczyść historie" u góry ekranu. Po potwierdzeniu spowoduje to usunięcie całej historii dotychczasowej aktywności spoza Facebooka. Dzięki temu ani stara, ani nowa aktywność nie będzie zapisana na naszym koncie.