W Galaxy S8 i S8 Plus znajduje się nowy przycisk boczny od asystenta głosowego Bixby. Jeśli Ci ten przycisk przeszkadza lub przypadkowo wybudza telefon, to możesz wyłączyć działanie przycisku Bixby. Zobacz, jak to zrobić.

Jak wyłączyć Bixby w Galaxy S8 i S8+

Bixby to nowy asystent głosowy, który zadebiutował w smartfonach Galaxy S8 i S8 Plus. Nowe dzieło Samsunga może być wywołane nie tylko przez głos, ale również przez dedykowany przycisk na obudowie urządzenia. Tuż pod przyciskami głośności znajduje się nowy przycisk Bixby. Dla wielu osób bywa on irytujący – wciskamy go przypadkowo podczas zmiany głośności lub niechcący wybudzamy nim całe urządzenie.

Co prawda Samsung nie daje możliwości całkowitego wyłączenia przycisku Bixby, nie wspominając o zmianie jego działania. Co więcej, firma stara się skutecznie blokować wszystkie aplikacje, które umożliwiają przypisanie innej funkcji do przycisku Bixby. Nie zmienia to jednak faktu, że dla chcącego nic trudnego i nadal istnieją sposoby pozwalające całkowicie wyłączyć zarówno przycisk Bixby jak i całą funkcję asystenta w smartfonach firmy Samsung. Pokażemy na to trzy różne sposoby.

1. Skorzystaj z aplikacji Package Disabler Pro (opcja płatna – 7,29 zł)

Package Disabler Pro to specjalna aplikacja, która umożliwia odinstalowanie lub wyłączenie aplikacji i pakietów systemowych w smartfonach firmy Samsung. Co najważniejsze, aplikacja działa bez konieczności wykonywania roota i jest łatwa w obsłudze. Jedynym minusem jest to, że aplikacja jest płatna – jej koszt w Sklepie Play wynosi 7,29 zł.

Pobierz Package Disabler Pro ze Sklepu Play

Jeśli zdecydujesz się na zakup i pobranie Package Disabler Pro, to za jego pomocą możesz w kilka sekund wyłączyć wszystkie usługi związane z Bixby, dzięki czemu przycisk Bixby przestanie działać i nie będzie pełnić żadnej funkcji.

Package Disabler Pro

Aby to zrobić, uruchom Package Disabler Pro i wyszukaj na liście wszystkich pakietów powiązanych z funkcją Bixby. Powinny to być takie pozycje, jak te poniżej:

  • com.samsung.android.bixby.agent

  • com.samsung.android.app.spage

  • com.samsung.android.bixby.plmsync

  • com.samsung.android.bixby.wakeup

  • com.samsung.android.bixby.es.globalaction

Aby wyłączyć te pakiety, wystarczy zaznaczyć je na liście. Aby szybko je znaleźć, możesz po prostu wpisać w wyszukiwarce na samej górze słowo kluczowe „bixby”. Po wyłączeniu pakietów uruchom smartfona ponownie. Teraz przycisk Bixby jak i cała funkcja asystenta będą dezaktywowane.

2. Przypisz inną funkcję pod klawisz Bixby

Jeśli nie chcesz wyłączać całkowicie Bixby, a tylko dezaktywować przycisk boczny, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z wielu aplikacji do edycji tego przycisku. W Sklepie Play pojawiło się mnóstwo aplikacji, które umożliwiają zmianę funkcji przycisku Bixby, jednak należy pamiętać, że są one cały czas w wersjach testowych, gdyż z każdą aktualizacją oprogramowania Samsung wprowadza zmiany uniemożliwiające działanie tego typu aplikacji.

Pobierz BixBye ze Sklepu Play

Jedną z aplikacji, nad którą stale trwają prace i ulepszenia jest BixBye. To bardzo prosta aplikacja, której interfejs ogranicza się do rozwijanego menu, z poziomu którego możemy wybrać, jaką funkcję ma mieć przycisk Bixby. Możemy go np. przypisać do funkcji wyświetlania listy ostatnich aplikacji (czyli tej samej, która jest na przycisku dotykowym z kwadracikiem).

BixBye - przypisz inną funkcję do przycisku Bixby

Po pobraniu aplikacji należy ją uruchomić, a następnie wybrać z rozwijanego menu, co chcemy przypisać przyciskowi Bixby. Następnie konieczne może być ponowne uruchomienie smartfona. Twórca aplikacji aktywnie udziela się na forum XDA Developers, stale testując działanie BixBye na różnych wersjach oprogramowania od różnych operatorów, tak, aby aplikacja była kompatybilna z jak największą ilością softu. Nawet jeżeli aplikacja aktualnie by nie zadziałała na waszym oprogramowaniu, to nie jest wykluczone, że wkrótce zostanie naprawiona, co jest dużym plusem.

3. Całkowicie usuń oprogramowanie Bixby ze swojego smartfona

Istnieje jeszcze jeden sposób na usuwanie aplikacji systemowych, bez konieczności wykonywania roota. Jest nim usuwanie aplikacji za pomocą komputera, kabla USB i odpowiedniej komendy ADB. Opisaliśmy to w naszym poradniku, który znajdziesz poniżej:

Jak usuwać aplikacje systemowe z Androida za pomocą ADB

Korzystając z tej metody możesz usunąć z telefonu wszystkie pakiety związane z Bixby. Jest to dobra alternatywa dla płatnej aplikacji Package Disabler Pro. Jeśli chcesz to zrobić, to wejdź w powyższy link i zapoznaj się z tym, jak usuwać aplikacje za pomocą ADB. Gdy przyjdzie do usuwania zgodnie z powyższym poradnikiem, to postaraj się wykasować następujące pakiety:

  • com.samsung.android.bixby.agent

  • com.samsung.android.app.spage

  • com.samsung.android.bixby.plmsync

  • com.samsung.android.bixby.wakeup

  • com.samsung.android.bixby.es.globalaction

Po usunięciu tych pakietów przycisk Bixby nie będzie już przypadkowo wybudzał telefonu. Nie martw się, aplikacje nie są usuwane permanentnie z twojego telefonu – jeśli coś pójdzie nie tak, to zawsze możesz przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych, co spowoduje również przywrócenie Bixby.