Masz smartfona Huawei lub Honor i nie chcesz otrzymywać aktualizacji do nowszej wersji systemu Android? Zobacz, jak wyłączyć i zablokować automatyczne aktualizacje Androida w smartfonach lub tabletach marki Honor bądź Huawei.  

Jak wyłączyć aktualizacje w Huawei i Honor

Urządzenia z Androidem często otrzymują aktualizacje systemowe, w których dostajemy nie tylko poprawki bezpieczeństwa, ale również nowe funkcje. Oprócz tego trafiają się także bardzo duże aktualizacje, które uaktualniają cały system do nowszej wersji (np. z Androida Oreo do Androida Pie). Czasami jednak aktualizacja lub nowsza wersja Androida spowalnia działanie urządzenia lub uniemożliwia korzystanie z aplikacji, które na starszej wersji systemu działały bez problemu. W takiej sytuacji możemy zechcieć wyłączyć aktualizacje, aby pozostać na aktualnej wersji systemu.

W smartfonach firmy Huawei i Honor istnieje dość prosty sposób na to, aby skutecznie zablokować automatyczne pobieranie oraz instalowanie aktualizacji systemu Android. Możemy za pomocą jednej komendy zablokować całą usługę systemową odpowiedzialną za aktualizacje systemowe, dzięki czemu aktualizacje nie będą pobierane ani instalowane w automatyczny sposób. Jest to też procedura w pełni odwracalna – jeśli kiedyś zechcemy ponownie instalować aktualizacje, to możemy szybko przywrócić oryginalne działanie uaktualnień Androida.

Krok 1: Włącz debugowanie USB w swoim smartfonie

Pierwszym krokiem jest włączenie debugowania USB w opcjach programistycznych, aby połączenie z komputerem zostało poprawnie nawiązane. Wejdź w Androidzie do „Ustawienia > Informacje o telefonie”, a następnie stuknij palcem siedem razy w pole „Numer kompilacji”. Pojawi się komunikat, że opcje programistyczne zostały włączone.

Następnie wejdź do ekranu ustawień Androida i znajdź zakładkę „Opcje programistyczne”. Wejdź do tych opcji i znajdź pole „Debugowanie USB”, a następnie uaktywnij tę opcję.

Włącz debugowanie USB

Upewnij się również, że w komputerze masz zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania HiSuite. Zapewnia ono prawidłowe sterowniki USB dla twojego smartfona.

Krok 2: Wyłącz automatyczne aktualizacje w Huawei i Honor

Jak chcesz wyłączyć aktualizacje systemu Android w Huawei i Honor, to konieczne będzie podłączenie telefonu do komputera kablem USB i wykonanie jednej komendy w Wierszu polecenia. Do wykonania tej komendy potrzebujemy narzędzie ADB, które można pobrać z poniższego linku.

Pobierz ADB i Fastboot od Google

Pobierz powyższe archiwum ZIP, a następnie wypakuj je do dowolnego katalogu. Po wypakowaniu otrzymasz katalog „platform-tools”, w którym znajdują się pliki ADB.exe oraz Fastboot.exe.

Musisz uruchomić okno Wiersza polecenia, wskazujące na ten katalog. Jak to najprościej zrobić? Otwórz folder platform-tools, w którym znajdują się wyżej wspomniane pliki ADB oraz Fastboot, a następnie kliknij w pole ze ścieżką wskazującą na folder.

Wywołaj wiersz polecenia w folderze platform-tools

Usuń wszystko z pola ścieżki, a następnie wpisz tutaj cmd i wciśnij klawisz Enter. Pojawi się teraz nowe okno Wiersza polecenia, wskazujące na folder platform-tools.

Podłącz swojego smartfona do komputera kablem USB. Na ekranie Androida powinien wyświetlić się komunikat z zapytaniem, czy zezwolić na debugowanie USB. Wybierz „Zezwól”.

Zezwól na debugowanie USB

Następnie w oknie Wiersza polecenia wpisz poniższe polecenie, które sprawdzi poprawność połączenia:

adb devices

Po potwierdzeniu polecenia powinien wyświetlić się dodatkowy wiersz z identyfikatorem urządzenia. Jeśli tak się stało, to połączenie USB jest poprawnie nawiązane i możesz teraz wpisać komendę, która zablokuje aktualizacje.

ADB Devices - działające połączenie

Wpisz poniższe polecenie w oknie Wiersza poleceń, aby wyłączyć automatyczne aktualizacje w Huawei lub Honor:

adb shell pm disable-user com.huawei.android.hwouc

Potwierdź polecenie klawiszem Enter. Polecenie zostanie przyjęte.

Wykonaj komendę, która zablokuje aktualizacje w Huawei i Honor

Teraz musisz uruchomić telefon ponownie. Restart możesz wywołać ręcznie lub wpisując komendę:

adb reboot

Po ponownym uruchomieniu telefonu aktualizacje nie będą już ani pobierane automatycznie.

Jeśli w przyszłości zechcesz przywrócić automatyczne aktualizacje, to wystarczy wykonać powyższe czynności ponownie, a następnie skorzystać z poniższej komendy:

adb shell pm enable-user com.huawei.android.hwouc

Usługa aktualizacji zostanie przywrócona po ponownym uruchomieniu telefonu i urządzenie będzie mogło ponownie pobierać aktualizacje.