Usługi Google w Huawei są niedostępne. Nie znajdziemy więc Sklepu Play oraz funkcji Google w Huawei P40 Lite, P40 Pro, serii Mate 30 i Mate X, a także w Honorze 30 i nowszych. Zatem jak pobierać aplikacje?

Jak pobierać aplikacje w Huawei bez Sklepu Play

Dopisanie Huawei do czarnej listy firm w USA oznaczało, że na nowych urządzeniach Huawei nie będzie domyślnie zainstalowanej aplikacji Usługi Google, która odpowiada m.in. za synchronizację kontaktów i działanie Sklepu Play. Tak też finalnie się stało, co widać od kilku dobrych miesięcy po nowych modelach smartfonów Huawei (oraz Honor). Nie posiadają one Usług Google, a co za tym idzie podstawowych funkcji, do których posiadcze Androida się przyzwyczaili, takich jak chociażby Sklep Play. Zatem jak pobierać aplikacje na Huawei bez Sklepu Play? Jest na to wiele sposobów.

AppGallery, czyli oficjalny zamiennik Sklepu Play od Huawei

We wszystkich nowych smartfonach Huawei (i Honor) zainstalowany jest oficjalny zamiennik o nazwie AppGallery. To sklep z aplikacjami, zaprojektowany przez Huawei, w którym można znaleźć całkiem sporo aplikacji. Sklep ten jest domyślnie zainstalowany w każdym nowym smartfonie Huawei oraz Honor.

AppGallery

Niestety, póki co nie można go porównywać do Sklepu Play pod kątem dostępnego wyboru. Ba, w AppGallery na próżno szukać nawet tak popularnych aplikacji, jak Facebook czy Messenger. Niemniej jednak jeśli poszukujesz konkretnej aplikacji, to warto wykorzystać AppGallery jako pierwsze miejsce do sprawdzenia. To w końcu oficjalny sklep od Huawei.

Aurora Store, czyli open-source'owa alternatywa dla Sklepu Play

Zdecydowanie lepszym alternatywę stanowi Aurora Store. To tzw. klient FOSS, za pomocą którego można korzystać z biblioteki aplikacji dostępnych w Sklepie Play. Znajdziemy tu zatem wszystkie te aplikacje, które są dostępne w oficjalnym sklepie.

Aurora Store

Co najważniejsze, Aurora Store działa bez konieczności posiadania Usług Google. Posiada elegancki design i umożliwia zarówno pobieranie jak i aktualizowanie już zainstalowanych aplikacji do nowszych wersji.

Najnowszą wersję Aurora Store można pobrać w formie pliku APK z tego linku. Upewnij się, że pobierasz najnowszą wersję, ściągnij plik z rozszerzeniem APK, a następnie uruchom go na swoim urządzeniu Huawei, wywołując go z poziomu dowolnego menedżera plików. Sklep zostanie zainstalowany.

Ręczne pobieranie aplikacji w formie plików APK

Jeśli nie chcesz instalować żadnego dodatkowego sklepu w swoim telefonie, to jest jeszcze jedno rozwiązanie - ręczna instalacja aplikacji z plików APK. Pliki APK to nic innego, jak instalatory aplikacji. Są one odpowiednikiem np. plików EXE z instalatorami gier czy programów na komputery z Windowsem.

Pliki APK możesz pobierać z różnego rodzaju stron, które agregują instalatory aplikacji. Do najpopularniejszych i relatywnie najbezpieczniejszych należy serwis APKMirror.

APKMirror

Po przejściu na stronę należy wyszukać aplikacji, wybrać jej wersję, a następnie pobrać plik APK. Po pobraniu należy uruchomić dowolny menedżer plików (aplikacja "Pliki") i otworzyć ściągnięty w telefonie plik APK.

Wyświetli się instalator pobranej przez nas aplikacji. Dotykając przycisku "Instaluj" potwierdzisz instalację aplikacji i pojawi się ona na liście zainstalowanych programów. W ten sposób możesz pobierać i instalować popularne aplikacje, których nie znajdziesz np. w AppGallery od Huawei.

Minusem tego rozwiązania jest to, że aplikacja nie jest powiązana z żadnym sklepem, a więc wszelkie aktualizacje musisz również wykonywać ręcznie, sprawdzając samemu co jakiś czas dostępność uaktualnienia i pobierając oraz instalując nową wersję z pliku APK.

Instalacja Usług Google i Sklepu Play w Huawei

Dla osób, które nie mogą pogodzić się z brakiem Usług Google w smartfonach Huawei i Honor jest jeszcze jedno rozwiązanie. Jest nim instalacja wszystkich funkcji Google w swoim smartfonie. Niestety, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Od momentu wydania pierwszych urządzeń bez Sklepu Play użytkownicy opracowują przeróżne metody na instalację Usług Google i Sklepu Play. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie proste i metody, które jeszcze kilka miesięcy temu działały, dziś są bezużyteczne.

Z racji tego, że na chwilę obecną nie ma uniwersalnej, bezpiecznej metody, która gwarantuje szybką i bezproblemową instalację Usług Google w Huawei, nie będziemy opisywać, jak takie funkcje dograć. Gdy pojawi się bezpieczna metoda, z pewnością ją opiszemy. Póki co śmiałków chętnych do eksperymentowania możemy jedynie skierować do wujka Google i samodzielnego wyszukania rozwiązania.