Download, sterowniki

Jak usunąć szum z filmu w Windows 10

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
28.07.2020
Ilość komentarzy
0

Twoje nagranie wideo jest zaszumione? W trakcie odtwarzania słychać ciągły szum? Możesz usunąć szum z filmu za pomocą edytora wideo w Windows 10 i darmowego narzędzia do oczyszczania ścieżki dźwiękowej.

Jak usunąć szum z filmu w Windows 10

Większość amatorskich urządzeń do nagrywania przechwytuje dużą ilość szumu, zwłaszcza, gdy nagrywamy coś np. telefonem. Dźwięk z kamery często przechwytuje niechciane dźwięki oraz ma wyczuwalny szum na stałym poziomie. Na szczęście ten stały szum można łatwo usunąć za pomocą odpowiedniego narzędzia do oczyszczania dźwięku, a następnie ponownie nałożyć oczyszczoną ścieżkę dźwiękową za pomocą wbudowanego w Windows 10 edytora wideo. Zobaczmy zatem, jak usunąć szum z filmu w Windows 10.

Usuwanie szumu z filmu - co będzie potrzebne?

Proces usunięcia szumu z nagranego już filmu można podzielić na trzy podstawowe kroki:

  1. Wyodrębnienie ścieżki dźwiękowej z filmiku
  2. Usunięcie szumu z wyodrębnionej ścieżki audio
  3. Ponowne nałożenie odszumionej ścieżki na film

Na szczęście można to zrobić w prosty sposób i wcale nie trzeba sięgać po zaawansowane lub płatne programy do obróbki audio i wideo. Wystarczą wbudowany w Windows 10 edytor filmów oraz darmowy program do obróbki audio o nazwie Audacity.

Krok 1: Wyodrębnij ścieżkę audio ze swojego filmiku i usuń szum

Do tego użyjemy darmowego programu do obróbki audio - Audacity. Możesz go pobrać, klikając w link poniżej:

Pobierz Audacity

Zainstaluj Audacity, a następnie uruchom program. Kliknij Plik > Otwórz i wskaż tu swój film.

Uwaga! Jeśli przy imporcie filmu wyświetli Ci się błąd o brakującej bibliotece FFMPEG, to konieczne jest jej pobranie i wskazanie w ustawieniach programu. Bibliotekę FFMPEG możesz pobrać stąd. Wypakuj ją do wybranego przez siebie katalogu na dysku, a następnie przejdź w Audacity do Edycja > Ustawienia > Biblioteki. W polu z Biblioteką FFMPEG kliknij Ustal i wskaż folder, do którego wypakowałeś pobraną bibliotekę.

Film zostanie zaimportowany jako ścieżka audio. Teraz należy tę ścieżkę oczyścić z szumu. Przesłuchaj ścieżkę audio i odnajdź fragment, w którym słychać tylko i wyłącznie sam szum, bez niczego innego. Zaznacz ten fragment (przeciągnij lewym przyciskiem myszy). Posłuży on jako próbka szumu.

Uzyskaj profil szumu

Po zaznaczeniu fragmentu zawierającego sam szum wybierz w Audacity opcję Efekt > Redukcja szumu. Wyskoczy nowe okienko z ustawieniami. Kliknij tu przycisk Uzyskaj profil szumu.

Okienko zniknie, a Audacity zapamięta zaznaczony przed chwilą fragment jako próbka szumu. Teraz musimy z tego szumu oczyścić całą ścieżką audio. Wciśnij kombinację klawiszy CTRL+A. Spowoduje to zaznaczenie całej ścieżki od początku do końca.

Ponownie wybierz opcję Efekty > Redukcja szumu. Tym razem kliknij, po prostu, OK, nie zmieniając żadnych ustawień.

Usuń szum na podstawie próbki

Audacity oczyści całą ścieżkę audio z szumu na podstawie wcześniej ustalonej próbki. Masz już gotowy, odszumiony dźwięk.

Aby go wykorzystać w filmie, trzeba go wyeksportować. W tym celu kliknij Plik > Eksportuj > Eksportuj jako WAV. Pojawi się nowe okno, w którym możesz wybrać miejsce, w którym zapisać odszumiony dźwięk.

Wyeksportuj odszumiony dźwięk

Zapisz go np. jako "odszumiony-dzwiek.wav".

Krok 2: Podmień odszumiony dźwięk w filmie

Gdy mamy już odszumioną ścieżkę dźwiękową w formie pliku "odszumiony-dzwiek.wav", to musimy ją teraz wykorzystać w swoim filmie. Trzeba zatem usunąć z filmu obecną ścieżkę audio i podłożyć tą z pliku "odszumiony-dzwiek.wav". Wystarczy do tego wbudowany w Windows 10 edytor wideo.

Wysuń menu Start i wyszukaj aplikacji Edytor wideo. Po jej uruchomieniu wybierz opcję Nowy projekt wideo. Nadaj projektowi dowolną nazwę, gdy zostaniesz o to zapytany.

Na ekranie edycji w sekcji Biblioteka projektów kliknij przycisk Dodaj > Z tego komputera. Wskaż swój plik wideo z filmem.

Dodaj swoje wideo do projektu wideo

Twój film pojawi się jako miniatura na liście dostępnych materiałów do użycia. Przeciągnij go na dół, do scenorysu i upuść. Trafi on jako aktywny element do wykorzystania w docelowym filmie. My chcemy jednak tylko obraz, bez dźwięku, gdyź dźwięk dodamy z zewnętrznego, odszumionego pliku.

Dodaj film do scenorysu

 

Gdy film pojawi się na dole, kliknij w ikonę głośnika w jego dolnym prawym rogu, aby całkowicie wyciszyć jego istniejący dźwięk. Ikona powinna wyświetlać przekreślony głośnik.

Wycisz film

Następnie na w górnym prawym rogu pasku Edytora wideo wybierz opcję Dźwięk niestandardowy. Jeśli jej nie widzisz, wysuń menu z trzema kropkami.

Pojawi się panel dodawania własnej ścieżki audio. Wybierz Dodaj plik dźwiękowy i wskaż plik .wav z odszumioną ścieżką audio. Następnie zatwierdź go przyciskiem Gotowe.

Dodaj odszumiony dźwięk

Gdy to zrobisz, nowa ścieżka audio zostanie przypisana (nie wyłączaj wyciszenia tej starej!). Wystarczy, że teraz klikniesz przycisk Zakończ film w górnym prawym rogu.

Zapisz film do pliku wideo

Zostaniesz zapytany o jakość (pozostaw domyślną) i kliknij Eksportuj. Wybierz miejsce zapisu filmu i... gotowe. Twój film zostanie zapisany pod nową nazwą, z nową odszumioną ścieżką dźwiękową.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus