Pasek skrótów w aplikacji Facebook na urządzeniach mobilnych wyświetla ikony, które dają szybki dostęp do grup, marketplace czy administrowanych stron. Jeśli jednak nie potrzebujesz tych skrótów, to możesz je ukryć na Facebooku.

Jak usunąć ikony skrótów na Facebooku w Androidzie i iOS

W aplikacji mobilnej Facebooka znajdziemy pasek skrótów, wyświetlający się w górnej (Android) lub dolnej (iOS) części aplikacji. Na pasku skrótów znajdują się ikony przenoszące do zakładki z grupami, ogłoszeniami (marketplace) czy administrowanymi stronami. Nie każdy jednak korzysta z tych zakładek. Czy da się je usunąć?

Jeśli nie interesują Cię ogłoszenia na Facebooku, nie udzielasz się w grupach, a administracja stronami jest Ci obca, to owszem, możesz usunąć te skróty. Można to zrobić w prosty sposób, pozbywając się niepotrzebnych ikon z paska skrótów, zarówno w Androidzie, jak i iOS. Jak tego dokonać?

Usuwanie ikon z paska skrótów na Facebooku

Najprostszym sposobem na usunięcie ikony jest... przytrzymanie jej palcem i wybranie odpowiedniej opcji. Uruchom aplikację Facebook na Androidzie lub iOS, a następnie poczekaj na załadowanie całego interfejsu.

Gdy pasek skrótów się wyświetli, przytrzymaj palec na ikonie, którą chcesz usunąć. Po chwili wysunięty zostanie panel z dołu ekranu, na którym znajdziemy opcje skrótu. Z listy dostępnych opcji wybierz "Usuń z paska skrótów".

Przytrzymaj ikonę i wybierz opcję usunięcia

Wyświetli się kolejne okno, w którym zostaniemy zapytani, czy na pewno chcemy usunąć daną pozycję z paska skrótów Facebooka. Potwierdź usunięcie przyciskiem "Usuń".

Wybrana ikona zniknie z paska skrótów. To samo możesz wykonać teraz na pozostałych ikonach, takich jak marketplace czy strony. Możesz usunąć wszystkie ikony poza ikonami aktualności, powiadomień i ustawień.

Przywracanie usuniętych ikon na pasek skrótów w Facebooku

No dobrze, usunąłeś/-aś ikony, masz porządek na pasku skrótów, ale za jakiś czas możesz zmienić zdanie. Być może dołączysz do grupy lub założysz swoją stronę, a wtedy szybki dostęp do tych funkcji będzie przydatny. Na szczęście da się bardzo łatwo przywrócić odpięte skróty.

Wejdź do aplikacji Facebook na smartfonie, a następnie dotknij ikony z trzema kreskami, aby wysunąć opcje. W opcjach wejdź do zakładki "Ustawienia". W tym miejscu znajdziesz sekcję "Pasek skrótów" - wybierz ją.

Ustawienia paska skrótów na Facebooku

Po przejściu do sekcji paska skrótów wyświetlą się wszystkie skróty, które można dodać na pasek szybkiego dostępu w Facebooku. Aby przywrócić wybrane ikony, wystarczy zaznaczyć je na liście. Zaznaczone ikony od razu powrócą na swoje miejsce i będą widoczne na pasku skrótów.