Chcesz w swoim telewizorze z Android TV zainstalować aplikację, której nie ma w Sklepie Play? Możesz zainstalować APK, czyli aplikację bezpośrednio z pliku instalacyjnego, bez używania Sklepu Play. Jak to zrobić?

Jak zainstalować APK w Android TV

Nie wszystkie Twoje ulubione aplikacje mogą być dostępne w Sklepie Play na Android TV. Nie oznacza to jednak, że takiej aplikacji nie da się zainstalować w swoim telewizorze. Koniec końców mamy do czynienia z systemem Android, a więc nie jesteśmy ograniczeni do samego Sklepu Play. Jak w każdym Androidzie możemy zainstalować aplikacje ręcznie z pliku APK, pomijając tym samym Sklep Play. W ten sposób możesz zainstalować większość aplikacji, których normalnie nie ma w Sklepie Play dla Android TV.

Pliki APK to nic innego jak instalatory aplikacji, swego rodzaju odpowiedniki instalatorów programów na Windowsa z rozszerzeniem ".exe". Wystarczy zatem pobrać plik APK z aplikacją, która nas interesuje, przekopiować go np. na pendrive lub dysk USB, podłączyć pamięć do telewizora i zainstalować z niej aplikację. Pokażemy, jak to zrobić - krok po kroku.

Pobierz interesującą Cię aplikację w formie pliku APK

Najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz, jest instalator pożądanej przez Ciebie aplikacji w formie pliku APK. W moim przypadku będzie to plik APK dla aplikacji Xbox Game Pass, która nie wyświetla mi się jako możliwa do pobrania w Sklepie Play na Android TV. W sieci jest wiele stron, z których możesz pobrać najnowsze wersje wybranych aplikacji w formie APK. My polecamy APKMirror.

Przejdź do strony APKMirror

Wejdź na powyższą stronę, a następnie za pomocą wyszukiwarki znajdź aplikację, którą chcesz zainstalować w Android TV. W moim przypadku będzie to wspomniana aplikacja Xbox Game Pass.

Wyszukaj aplikacji w APKMirror

Po wyszukaniu jej wyświetlą się jej wszystkie dostępne wersje do pobrania. Tu sprawa jest prosta - wybierz najnowszą wersję, czyli tą, która wyświetla się na samej górze.

Po wybraniu wersji aplikacji musisz jeszcze wybrać jej wariant w oparciu o architekturę procesora w Twoim telewizorze. Nie martw się - jeśli nie wiesz, który wariant wybrać, to... pobierz wszystkie. Przy próbie instalacji aplikacji wyjdzie, który z nich jest poprawny dla Twojego telewizora.

Pobierz odpowiedni wariant aplikacji dla telewizora

Przy pobieraniu pliku APK wybierz, aby zapisać go od razu na swoim pendrive. Jeśli pobrałeś już plik na dysk, to nic nie szkodzi - po prostu podłącz pendrive do komputera i przekopiuj na niego pobrane pliki APK. Gdy to zrobisz, pora udać się do telewizora.

Zainstaluj menedżera plików z obsługą APK w Android TV

Gdy podłączysz pendrive do telewizora, to wyświetli się okienko z informacją, że możesz przejrzeć jego zawartość. Po wciśnięciu OK wyświetli się jego zawartość w domyślnym menedżerze plików. Prawdopodobnie jednak nie zobaczysz swoich plików APK. Dzieje się tak dlatego, że większość wbudowanych menedżerów plików pomija pliki APK i nie wyświetla ich. Aby je wyświetlić i uruchomić, potrzebujesz lepszego menedżera plików, którego możesz pobrać ze Sklepu Play.

Zainstaluj i uruchom FX File Explorer

Uruchom Sklep Play w Android TV, a następnie wyszukaj aplikacji o nazwie FX File Explorer. To świetny menedżer plików, którego interfejs jest dobrze dostosowany do obsługi pilotem. Pobierz aplikację na swoje urządzenie, a następnie uruchom ją.

Zainstaluj aplikację z pliku APK w Android TV

Na ekranie głównym FX File Explorer wyświetlą się foldery, które możemy przeglądać. My musimy jednak dostać się na swojego pendrive'a lub dysk USB. Dysk USB prawdopodobnie będzie dostępny pod ikoną USB Drive, natomiast pendrive'a znajdziesz pod Media Card. Wybierz odpowiednią ikonę, aby wyświetlić zawartość swojej pamięci przenośnej.

Wybierz USB Drive lub MediaCard w FX File Explorer

Pojawią się teraz pliki APK, które pobrałeś na komputerze i umieściłeś na swoim pendrive lub dysku USB.

Podświetl wybrany plik i wciśnij przycisk OK na pilocie, aby go uruchomić.

Uruchom plik APK w FX File Explorer

Pojawi się standardowy ekran Androida z instalatorem aplikacji. Na samej górze znajdziesz nazwę aplikacji, natomiast w dolnym prawym rogu przycisk INSTALUJ.

Zainstaluj aplikację w Android TV z APK

Jeśli wystąpi błąd i pojawi się komunikat, że aplikacja nie została zainstalowana, to prawdopodobnie wybrany wariant aplikacji jest niekompatybilny. Jeśli pobrałeś z serwisu APKMirror kilka wariantów aplikacji (dla różnych architektur), to po prostu wycofaj się z instalatora i spróbuj kolejny wariant, aż do skutku.

Jeśli plik jest prawidłowy i kompatybilny z architekturą procesora w telewizorze, to aplikacja zostanie zainstalowana. Możesz wtedy od razu ją uruchomić, wciskając OTWÓRZ w dolnym prawym rogu ekranu.

Xbox Game Pass na Android TV

Warto jednak wiedzieć, jak wywołać tę aplikację w przyszłości z ekranu głównego telewizora, a nie z ekranu instalatora. Może się bowiem okazać, że wcale nie tak łatwo ją znaleźć...

Gdzie znaleźć zainstalowane z APK aplikacje w Android TV?

Aplikacje zainstalowane w ten sposób najprawdopodobniej nie pokażą Ci się na ekranie głównym w formie ładnego kafelka. Gdy przytrzymasz przycisk Home na pilocie i wysuniesz menu z szybkim dostępem do zainstalowanych aplikacji, to tu również prawdopodobnie aplikacja się nie wyświetli.

Android TV nie rozpoznaje zainstalowanych ręcznie aplikacji jako kompatybilnych, mimo że działają ona bez problemu. Jak zatem uruchamiać aplikacje zainstalowane w ten sposób? Są na to dwa sposoby.

Pierwszy sposób to wywołanie aplikacji z menu systemowego. Wywołaj menu systemowe, wybierając pilotem ikonę koła zębatego, a następnie przejdź do zakładki Aplikacje. Tu znowu wyświetli się ta sama lista oficjalnie "wspieranych" aplikacji, ale gdy przewiniesz listę nieco w dół, to znajdziesz odnośnik do zakładki Wszystkie aplikacje. Wybierz go.

Menu z listą wszystkich aplikacji w Android TV

Na tej liście wyszukaj swojej aplikacji, a następnie wybierz ją i skorzystaj z opcji Otwórz.

Jeśli aplikacji nie ma również i tutaj, to możesz wejść jeszcze "głębiej", a więc do zakładki Aplikacje systemowe. W tym miejscu wyświetla się każda aplikacja zainstalowana w Androidzie. Znajdź aplikację, wybierz ją i skorzystaj z opcji Otwórz.

Drugi sposób to zainstalowanie innego launchera w Android TV, który wspiera ręcznie zainstalowane aplikacje i wyświetla je na ekranie głównym. Jednym z takich launcherów jest HALauncher - posiada on nieco bardziej klasyczny układ kafelkowy i pozwala wyświetlać nie tylko aplikacje oficjalnie dostępne, ale także te, które samemu doinstalowaliśmy.