Jeśli używasz VLC do odtwarzania treści 4K na komputerze, ale wydaje się, że obraz się zacina lub wyświetla się z opóźnieniem. W tym artykule dowiesz się, jak szybko i łatwo rozwiązać problem w VLC. To powiedziawszy, niektóre urządzenia nie mają minimalnych wymagań sprzętowych, aby płynnie odtwarzać zawartość 4K.

Powiązane: Jak obniżyć napisy w VLC Media Player na czarny pasek

Ponieważ treść wideo 4K Ultra HD staje się coraz bardziej popularna, a VCL jest najczęstszym wyborem w kategorii odtwarzaczy multimedialnych, zdecydowaliśmy się przygotować krótki artykuł dotyczący niektórych problemów powodujących niestabilne i opóźnione odtwarzanie 4K w VLC.

Zanim zaczniesz mieć zbyt duże nadzieje, musisz poznać kilka twardych faktów na temat wideo 4K i używanego sprzętu. Po pierwsze, nie wszystkie urządzenia i sprzęt mogą odtwarzać zawartość 4K. Jeśli używasz starszego laptopa lub komputera stacjonarnego z niską kombinacją GPU / CPU, niewiele możesz zrobić, aby rozwiązać problem zacinania się i opóźnień 4K podczas odtwarzania.

Zamiast tego musisz obniżyć jakość treści wideo, które próbujesz obejrzeć. Na przykład może okazać się konieczne przełączenie z powrotem na zawartość 2K lub niższą, jeśli poniższe kroki nie zapewniają prawidłowego działania treści 4K. Nie zapominaj, że nie ma sensu oglądać treści 4K UHD, jeśli Twój monitor lub ekran ich nie obsługuje. Marnujesz tylko pamięć i zasoby systemowe.

Jak powstrzymać zacinanie się i opóźnianie treści 4K w VLC?

Aby naprawić opóźnioną i zacinającą się zawartość 4K w VLC, musisz wykonać następujące kroki. Ale zanim zaczniesz, upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję VLC na swoim urządzeniu. Aktualizacje to zwykle najszybszy i najłatwiejszy sposób rozwiązywania problemów.

  • Po zainstalowaniu najnowszej wersji VLC na urządzeniu musisz wyłączyć przyspieszenie sprzętowe. Aby to zrobić, otwórz VLC, a następnie przejdź do Preferencje podstawowe> Wejścia/ Kodeki i zmień Sprzętowe przyspieszanie dekodowania na Automatyczne (nowszy komputer) lub Wyłącz (starszy komputer) i kliknij Zapisz. Ta prosta zmiana powinna trochę pomóc na starszych urządzeniach.

  • Następnie możesz spróbować zmienić Filtr omijania powtórki dekodowania H.264 w VLC. W połączeniu z powyższym krokiem powinno rozwiązać większość problemów z zacinaniem się VLC 4K. Otwórz ponownie VLC i przejdź do Narzędzia> Preferencje, a następnie w oknie Preferencje podstawowe przejdź do zakładki Wejścia/ Kodeki i zmień Filtr omijania powtórki dekodowania H.264 na Wszystkie i kliknij Zapisz.

Jeśli wprowadzisz wszystkie powyższe zmiany i nadal będziesz mieć niestabilne, zacinające się, opóźnione odtwarzanie 4K w VLC, niestety niewiele więcej możesz zrobić, ponieważ jest to prawdopodobnie problem ze sprzętem. Możesz przełączyć się z VLC na inny odtwarzacz multimedialny, jeśli chcesz sprawdzić, czy problem dotyczy samego VLC.

Alternatywa dla VLC Media Player na Windows 10?

Ponieważ większość ludzi obecnie przesyła strumieniowo treści, na rynku nie ma zbyt wielu przyzwoitych alternatyw VLC. Możemy więc tak naprawdę zasugerować PotPlayer, Plex i MPC-HC oraz stary dobry DIVX.