Procesory (CPU) dzisiejszych komputerów, czy to PC, czy laptopów, mają kilka rdzeni. Im więcej rdzeni ma procesor, tym większa jest jego wielozadaniowość. Domyślnie komputery z systemem Windows 10 automatycznie zarządzają liczbą rdzeni, które są używane w danym momencie, jednak użytkownik może zmienić te ustawienia.

Powiązane: Jak zmniejszyć zużycie procesora Discord w systemie Windows 10

Windows 10 reguluje liczbę rdzeni, które są używane w danym momencie, jednak jeśli chcesz, aby wszystkie rdzenie procesora były używane w sposób ciągły, możesz to zrobić. W rzeczywistości możesz konkretnie określić liczbę rdzeni, których chcesz używać. W ten sposób, jeśli procesor twojego komputera ma 8 rdzeni, możesz zdecydować się na użycie np. 4 z nich.

Należy zauważyć, że liczba rdzeni niekoniecznie oznacza, że ​​komputer jest mocniejszy niż ten, który ma ich mniejszą liczbę. Liczba rdzeni procesora wskazuje tylko liczbę cykli przetwarzania, które może on wykonywać jednocześnie. Jednak szybkość, z jaką te cykle są przetwarzane, określa moc procesora.

Tak czy inaczej, jeśli masz procesor wielordzeniowy (prawie 100% obecnych procesorów), możesz zdecydować, ile z tych rdzeni ma stale używać system Windows 10. W tym samouczku pokażemy Ci krok po kroku, jak to zrobić:

Jak skonfigurować liczbę aktywnych rdzeni w systemie Windows 10.

1. Skorzystaj ze skrótu klawiaturowego: klawisz Windows + R.

2. W oknie narzędzia Uruchom musisz wpisać: msconfig

 

3. Po naciśnięciu klawisza Enter zobaczysz, jak otworzy się okno konfiguracji systemu.

4. Tutaj musisz przejść do zakładki: Rozruch

5. W tym miejscu musisz kliknąć przycisk: Opcje zaawansowane.

6. Otworzy się nowe okno, w którym należy zaznaczyć pole: Liczba procesorów.

7. W tym wierszu należy kliknąć menu rozwijane, w którym zostanie wyświetlona całkowita liczba rdzeni procesora komputera.

8. Wybierz liczbę rdzeni, które mają być zawsze domyślnie uruchomione.

9. Na koniec musisz kliknąć OK.

10. Następną rzeczą będzie kliknięcie w drugie okno.

11. Małe wyskakujące okienko pojawi się automatycznie z pytaniem, czy chcesz ponownie uruchomić system operacyjny, czy kontynuować bez ponownego uruchamiania.

12. Aby zmiany odniosły skutek, należy ponownie uruchomić komputer.

Po ponownym uruchomieniu komputera zaczną obowiązywać nowe ustawienia rdzenia procesora.