VLC Media Player jest prawdopodobnie najczęściej używanym oprogramowaniem do odtwarzania wideo na świecie i jedną z pierwszych rzeczy, które ludzie instalują na swoich komputerach. Odtwarza prawie każdy plik multimedialny i może teraz wykorzystywać NVIDIA RTX VSR (Video Super Resolution). Oznacza to, że VLC może przeskalować wideo niskiej jakości, aby znacznie poprawić jego jakość.

Najważniejsze informacje:

  1. Użyj technologii Super Resolution i ulepszeń HDR, aby znacznie poprawić jakość wideo w VLC.
  2. Dowiedz się, jak korzystać z NVIDIA RTX Video Super Resolution w VLC

Jak włączyć RTX Video Super Resolution NVIDIA dla VLC Media Player.

Zanim zaczniesz się cieszyć tą funkcją, to musisz wiedzieć, że wymaga ona odpowiedniego sprzętu do działania. Potrzebujesz karty graficznej RTX od NVIDIA, aby skorzystać z Super Resolution i skalowania HDR. Potrzebny będzie również monitor obsługujący HDR. Jeśli jednak nie posiadasz monitora HDR, nadal możesz korzystać z Super Resolution bez HDR.

  • Najpierw zaktualizuj sterownik GeForce RTX do najnowszej wersji.
  • Teraz upewnij się, że funkcje Windows HDR są włączone. Aby to zrobić, przejdź do System > Wyświetlacz > HDR.
  • Otwórz Panel sterowania NVIDIA i przejdź do opcji Wyreguluj ustawienia obrazu wideo > Uwydatnianie obrazu wideo RTX.
  • Na koniec włącz „Super Resolution” i „Szeroki zakres tonalny” lub dowolną kombinację, której chcesz użyć. Nie musisz mieć włączonych obu opcji.

Po jej włączeniu będzie ona automatycznie działać w VLC i innych programach na komputerze.

Czym jest NVIDIA RTX Video Super Resolution i zamiana SDR na HDR?

Funkcja RTX Video Super Resolution to innowacja od firmy NVIDIA, która automatycznie skaluje wideo w niskiej rozdzielczości przy użyciu sztucznej inteligencji (algorytmów AI). Analizuje ona treści w niskiej rozdzielczości, a następnie wykorzystuje procesy głębokiego uczenia się, aby przewidzieć, jak powinno wyglądać wideo w wyższej rozdzielczości. Chociaż funkcja ta jest całkiem dobra, to jest to raczej subtelna poprawa niż coś naprawdę spektakularnego. Dodatkowo nie działa w przypadku wszystkich treści o niskiej rozdzielczości. Nadal musi istnieć element szczegółowości, aby poprawić sytuację. Na przykład, wideo 240p na YouTube nie zostanie przeskalowane do 1080p w 99% przypadków.

RTX Video HDR działa zupełnie inaczej i analizuje normalną zawartość SDR (standardowy zakres dynamiki) za pomocą sieci neuronowych AI i stosuje informacje HDR (wysoki zakres dynamiki) do materiału filmowego, poprawiając widoczność, szczegóły, żywość i pozwala zwiększyć ostrość. Chociaż w teorii wydaje się to całkiem dobre, to nie działa tak dobrze jak Super Resolution.

Korzystanie z Super Resolution w przeglądarce internetowej? Tak, to możliwe!

Super Resolution jest również obsługiwane w przeglądarkach internetowych, a większość przeglądarek opartych na Chromium (np. Google Chrome, Microsoft Edge) ma teraz pełną obsługę. Choć nie zawsze jest ona domyślnie włączona. Jest ona również wreszcie dostępna w przeglądarce Firefox i będzie domyślnie włączona, gdy tylko włączysz Super Resolution w panelu sterowania NVIDIA. Jedyną rzeczą, której będziesz potrzebować, jest Firefox w wersji 126 lub nowszej. Wtedy będzie działać zawsze, gdy wykryte zostanie wideo niższej rozdzielczości.