Nowa wyszukiwarka ma oferować więcej informacji widocznych od razu, po wpisaniu pożądanej frazy. Zmieni się również interfejs wyświetlania listy znalezionych zdjęć, który ma pozwolić na szybkie przewijanie zbiorów obrazów.

W najbliższym czasie wszyscy użytkownicy korzystający z Google Images będą mieli okazję doświadczyć nowej, odświeżonej wersji wyszukiwarki. Firma poinformowała dziś, że zamierza udostępnić uaktualnioną przeglądarkę zdjęć w ciągu nadchodzących dni.

Źródło: Google

Jakie zmiany nas czekają? Zmieni się przede wszystkim interfejs wyszukiwania. Obecnie, po wpisaniu jakieś frazy, wyskakuje niekończąca się siatka miniatur. Aby dowiedzieć się podstawowych informacji o zdjęciu, musimy na nie najpierw najechać kursorem myszy. Z kolei dokładniejsze informacje dostępne są dopiero po przejściu na stronę, z której pochodzi dany obraz. Google uważa, że nie jest to wystarczająco przyjazne, a przede wszystkim nie jest szybkie. W tym celu nowa wyszukiwarka wyświetli listę miniatur, a po środku strony znajdować się będzie jedno duże (centralne) zdjęcie wraz ze szczegółowymi informacjami o fotografii - jej rozmiarach, pochodzeniu, nazwie pliku i nazwie domeny. A wszystko po to, aby użytkownik mógł jak najszybciej otrzymać szereg informacji, bez potrzeby klikania i przechodzenia na strony źródłowe.

Hongyi Li, dyrektor ds. związanych z Google Images, poinformował, że wszystkie zmiany były implementowane z myślą o użytkownikach, a źródłem pomysłów były zarówno głosy osób korzystających z wyszukiwarki zdjęć, jak również zalecenia webmasterów.

Li umieścił na swoim blogu listę najważniejszych zmian, które wejdą w życie w nadchodzących dniach:

  • Szczegółowe informacje na temat zdjęcia będą wyświetlone w dolnej części obrazka, tak, aby użytkownik nie musiał przechodzić na osobną stronę, by się o nim czegoś dowiedzieć
  • Kluczowe informacje, takie jak tytuł strony, z której zdjęcie pochodzi, nazwa domeny czy też rozmiar obrazka będą wyświetlane tuż obok centralnego zdjęcia
  • Nazwa domeny będzie teraz prezentowana w formie linku, w którego użytkownik może kliknąć i udać się bezpośrednio na stronę źródłową
  • Strona, z której zdjęcie pochodzi, nie będzie się już ładować w tle podczas powiększania obrazka, tak jak ma to miejsce obecnie. Ma to przyspieszyć przeglądanie zdjęć oraz zmniejszyć obciążenie stron, z których zdjęcia pochodzą (pomoże to również właścicielom stron w uzyskaniu bardziej dokładnych raportów dot. realnej liczby odwiedzin strony).
Możliwe będzie również szybkie przemieszczanie się po poziomej liście zdjęć za pomocą klawiatury.