Wśród procesów działających w tle wyświetla się Bitdefender Agent i nie wiesz, co to jest? To oprogramowanie doinstalowane przez programy firmy Bitdefender. Zobacz, za co odpowiada ten proces w tle, skąd się bierze i jak go odinstalować z komputera.

Bitdefender Agent - co to jest i jak go odinstalować?

Bitdefender Agent to oficjalny program firmy Bitdefender, znanej m.in. z rozwiązań antywirusowych i zabezpieczających komputer. Jeśli kiedykolwiek w komputerze zainstalowaliśmy jakikolwiek program firmy Bitdefender, to jest duże prawdopodobieństwo, że w tle działa proces o nazwie Bitdefender Agent. Co to jest i jak go odinstalować?

Co to jest Bitdefender Agent?

Gdy wejdziemy w szczegóły uruchomionych procesów, to zauważymy, że do procesu Bitdefender Agent przypisanych jest kilka plików oraz usług. Głównym procesem odpowiedzialnym za działanie Bitdefender Agent jest „bdagent.exe”. Aplikacja ta instaluje się jako dodatek do głównych programów firmy Bitdefender, czyli takich jak Bitdefender Antivirus Free Edition czy Bitdefender Total Security.

Na oficjalnej stronie można znaleźć informację o tym, że Bitdefender Agent odpowiada za widżet na Pulpicie, za główne hasło do funkcji Wallet w produktach Bitdefender, za ikonę „B” w obszarze powiadomień, a także za okienko „Bitdefender Awake”.

Bitdefender Agent w Menedżerze zadań

Program uruchamia się za pomocą harmonogramu zadań. Stworzone jest tam zadanie Bitdefender Agent WatchDog, które wyzwala się przy każdym uruchomieniu komputera i włącza z opóźnieniem proces Bitdefender Agent.

Jaki jest zatem problem? Ano taki, że bardzo często ten program pozostaje w systemie, nawet wtedy, gdy usuniemy główne programy antywirusowe i zabezpieczające firmy Bitdefender z naszego komputera. Bez tych aplikacji Bitdefender Agent jest kompletnie nieprzydatny, a mimo to dalej działa w tle. Jak go usunąć? To na szczęście proste.

Jak odinstalować Bitdefender Agent?

Usunięcie programu na szczęście nie wymaga zbytniego wysiłku, gdyż aplikacja ta wyświetla się na liście zainstalowanych elementów w komputerze. Wystarczy usunąć ją za pomocą ustawień w systemie Windows 10 lub za pomocą Panelu sterowania i funkcji „Odinstaluj programy” w starszych wersjach systemu.

W Windows 10 możesz wejść do Ustawień, wywołując menu Start i wybierając ikonę z kołem zębatym. W ustawieniach należy przejść do zakładki „System”, po czym wybrać „Aplikacje i funkcje”.

Usuń Bitdefender Agent w ustawieniach Windows 10

Wyświetli się lista zainstalowanych programów – znajdź Bitdefender Agent, zaznacz go na liście i wybierz „Odinstaluj”.

Program można też usunąć klasycznie za pomocą apletu „Odinstaluj programy” w Panelu sterowania. Wystarczy przejść do Panelu sterowania, a następnie wybrać opcję "Programy > Odinstaluj programy".

Usuń Bitdefender Agent za pomocą Panelu sterowania

Wyświetli się lista programów zainstalowanych w komputerze. Mimo tego, że usunęliśmy wcześniej inne programy Bitdefender, to Bitdefender Agent nadal będzie się tu wyświetlać. Znajdź go, zaznacz na liście, a następnie kliknij przycisk "Odinstaluj". Bitdefender Agent zostanie odinstalowany i nie będzie się wyświetlać więcej na liście uruchomionych procesów.